Barış ve Demokrasi Partisi

Arşivler

Şimdi Dışarıdaki Ölümleri Durdurmalıyız

21 Kasım’da siyasal süreç, örgütlenme ve planlama gündemleriyle toplanan BDP MYK, ağırlıklı olarak açlık grevleri süreci ile Suriye Kürdistan’ındaki son gelişmeleri ele alarak şu saptamalarda bulundu;

Cezaevlerinde, Kürt sorununun çözümündeki tıkanıklığın aşılması, her gün onlarca cana mal olan çatışmalı sürecin bitmesi ve yeni bir müzakere sürecinin başlaması amacıyla Yazının devamını oku »

Reklamlar

Hatip Dicle’nin, kendisi gibi cezaevinde olan gazeteci Ramazan Debe’ye verdiği ve Özgür Gündem’de yayınlanan ropörtajı:

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutuklu bulunan Hatip Dicle, ‘yeni anayasa’ çalışmaları ve Kürtlerin taleplerini değerlendirdi: ‘Özerk Kürdistan statüsü anayasal güvenceye kavuşmalı’

“Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı” üst kimliğinde birleşen demokratik bir anlayış sergilemeli. Siyasi-idari yapı, adem-i merkezi bir anlayışıyla, “Demokratik Özerklik” projesi çerçevesinde, bölgelerin kendini yönettiği bir yapılanmaya kavuşturularak, ‘Özerk Kürdistan statüsü’, anayasal güvenceye alınmalıdır.” Yazının devamını oku »

Etiketler: ,

Kürtlerin Arş-ı Alaya Çağrısı

“Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim demiş. Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş. Sonunda rüzgâr pes edip durmuş. Bu kez sıra Güneş’e gelmiş. Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış. Sonra Güneş rüzgâra dönerek nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş.” Yazının devamını oku »

Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununda çözüm” için bir araya geldikleri gün, bir yandan üniversitelerde KCK kapsamlı bir operasyon sürdürülerek 100 dolayında tıp öğrencisi gözaltına alındı, bir yandan da panzer ve kurşunlarla Kürt halkına saldırılar devam etti. F-16’lar, Hakkâri ve Çukurca başta olmak üzere bölgeyi bombalamaya devam ediyor. Hatip Dicle’den sonra, tutuklu Milletvekili Kemal Aktaş’a, yaptığı konuşmadan dolayı verilen cezanın Yargıtay tarafından onandığına dair karar TBMM’ye ulaştırılarak, milletvekilliğinin düşürülmesi tartışılmaktadır. Siyasi ve askeri operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalar artarak sürüyor. Önceki gün Yüksekova’da cenazeleri kaldıran kitleye yapılan silahlı polis saldırısında yaralanan 15 yaşındaki çocuk Özgür Taşar hayatını kaybetti. Bölge tam bir kuşatma altında ve halkın sokağa çıkmasına bile tahammül gösterilmiyor.
Yazının devamını oku »


Reklamlar