Barış ve Demokrasi Partisi

Basına ve Kamuoyuna

Posted on: 12/03/2013

GaziBugün Gazi katliamının yıldönümü. Farklı kimlik ve kültürlerin barış içerisinde bir arada yaşadığı ülkemizde bundan hoşnut olmayan, dinler, diller, kimlikler ve kültürler arasında çatışma yaratmak isteyen güç odakları her dönem çeşitli provokasyonlara başvurmuştur. İşte bugün 17’inci yıl dönümünü geride bırakan Gazi Katliamı da bu “derin provokasyonlardan” biri olarak yakın tarihin karanlık sayfalarında yerini almıştır.

12 Mart 1995’te Alevi yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Gazi Mahallesi’nde bir kahvehanenin taranması sonrası düzenlenen protesto gösterilerine devletin kanlı müdahalesi sonucu 22 canımız yaşamını yitirdi, 155 yurttaşımız yaralandı.

Katliamı gerçekleştirenlerin 1996’da Susurluk’ta açığa çıkması, bu türden provokasyonların devlet içi odaklarca planlandığını açık bir biçimde gözler önüne serdi. Demokratik kamuoyunun ve Alevi yurttaşlarımızın beklentisi bu katliamı gerçekleştirenlerin, katliam emrini verenlerin, bütün sorumluların yargı önüne çıkartılıp hak ettiği cezaya çarptırılmasıydı. Ancak öyle olmadı. Gazi davası sürecinde yaşanan hukuksuzluklar, bu provokasyonu gerçekleştiren karanlık güçlerin devlet tarafından korunduğunu gözler önüne serdi. İl il gezdirilen dava sonucu olayın faili olarak yargılanan güvenlik görevlilerinden sadece ikisine sembolik ceza verildi, asıl sorumlular ise, yargıdan kaçırıldı. Böylece bir ikinci katliam da hukukta yaşandı.

Türkiye artık katliamlarla anılmak istemiyorsa geçmişiyle yüzleşmek, hesaplaşmak, karanlık olayları aydınlatmak ve sorumluları yargı önüne çıkarmak zorundadır. Türkiye ancak bu sayede demokratikleşebilir, Kürt sorununun çözümünü de içeren yeni bir sayfayı ancak böyle açabilir.

Bu vesileyle başta Gazi olmak üzere tüm katliamlarında yaşamlarını yitiren kardeşlerimizi, canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, sorumlulardan hesap sorulması ve adaletin gerçekleşmesi için mücadelemizi kararlı bir biçimde sürdüreceğimizin sözünü tekrarlıyoruz.

12 Mart 2013

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: