Barış ve Demokrasi Partisi

Psikologlar Bağımsız Bir Meslek Yasası İstiyor

Posted on: 06/03/2013

p buldan psikologPsikologların yaşadığı sorunların incelenmesi ve bağımsız bir meslek yasalarının olması için bir an önce gerekli çalışmaların yapılması amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi.

Grup Başkanvekilimiz Pervin Buldan imzasıyla verilen araştırma talebinin amacında şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de 6 Nisan 2011 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6225 Torba Yasası kapsamında rehber öğretmenler ve psikologlar aynı meslek mensuplarıymış gibi ifade edilmiş ve psikolog unvanının tam anlamıyla kullanımı da yüksek lisans eğitimi sonrasında alınacak olan klinik psikolog unvanına bağlanmıştır. Bu torba yasa kapsamı içerisindeki diğer önemli bir konu ise Sağlık Bakanlığı’nda çalışabilmek için psikologların yeterliliğinin kanıtlaması koşulunun getirilmiş olmasıdır. Diğer mesleklere (Örneğin, fizyoterapist, odyolog, diyetisyen, sağlık fizikçisi, anestezi vs.) bu ayrımcı uygulama yapılmazken lisans mezunu psikoloğun yeterliliğinin ayrı bir sınavla ölçülmesi eşitlik ilkesine de aykırı bir durumdur. Bu konunun en ilginç olan kısmı ise genel olarak psikologların bağımsız bir meslek yasası olmaması nedeniyle özellikle kamusal hizmetler alanında maddi manevi birçok mesleki problem yaşamalarına karşın, psikolog mesleğinin sözde “yeniden tanımlanması” çerçevesinde yetersizlikle itham edilip yine torba yasa kapsamında psikolog mesleğiyle ilgili artı bir külfet yaşamalarıdır.

Şüphesiz bu sorunun yaşanmasında sadece bir derneğin de hazırladığı ve o zaman komisyona sunduğu uygulanabilirliği olmayan yasa çalışması ve taslağının da büyük payı vardır. Pek çok psikolog o zaman sadece bir derneğin Türkiye’deki tüm psikologları temsil etmediğini ısrarla belirtmesine rağmen, hatta TBMM’ye dilekçelerle itiraz etmelerine rağmen bu itirazlar dikkate alınmayarak torba yasa TBMM’den geçmişti. Dolayısıyla yasanın çıkmasıyla psikoloji lisans eğitimi iyice değersizleştirilmiş, lisans eğitimlerinde harcadıkları çaba da hiçe sayılmıştır. Bu yasayla birlikte özellikle bağımsız düşünen, özgürlükçü, adaleti savunan, eşitlik ve emek savunucusu olan birçok psikoloğun yakındığı paralı sertifika programlarına da aynı zamanda meşruluk kazandırılmıştır. Diğer bir ifadeyle, eğitim açıkça paralı hale getirilmiştir. Özellikle paralı sertifikalı eğitimler halen büyük oranda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde verilmektedir. Bu durum özellikle diğer şehirlerde psikoloji bölümünü okuyan öğrenciler için eğitimlere ulaşmayı güçleştiren başka sorun alanlarını da oluşturmuş ve halen de oluşturmaktadır.

Hükümetin torba yasayla bir anlamda paralı sertifika eğitimlerini desteklemesi ve psikoloji bölümünün en çok tercih edilen bölümlerden biri olması nedeniyle, neredeyse bütün özel üniversiteler kar amacıyla psikoloji bölümü açmakta ve böylece psikoloji eğitimi kalitesiz hale gelmektedir. Bir yandan özel üniversiteler üzerinden ayrı bir rant aracı haline gelen psikoloji eğitimleri diğer yandan da psikolog olmayan insanların çeşitli sertifika programları çerçevesinde kendilerini kamuoyuna terapist olarak tanıtıp psikoloji mesleği üzerinden rant elde etmeye çalışmaları bu mesleği etik ilkelerine ve gerekli becerilerine göre hakkıyla yapmaya çalışan psikologlara doğrudan bir haksızlık olarak yansımaktadır. Bu nedenlerle TBMM’nin bir an önce bu konuda adım atması gerekmektedir.

Ayrıca psikologların bağımsız bir meslek yasası olması için TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonunun kurulması ve bu konuda çalışma yapılırken sadece bir derneğe danışılmaması, aynı zamanda psikologlarla ilgili diğer saygın kurum ve kuruluşlara ve herhangi bir derneğe veya gruba üye olmayan, kamuda ve özel sektörde çalışan psikologların da görüş ve fikirlerinin alınarak bağımsız bir psikolog mesleği yasasının TBMM bünyesinde oluşturulması hayati bir önem arz etmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: