Barış ve Demokrasi Partisi

Duruşmaya Davet

Posted on: 02/03/2013

m danış beştaş

Köyünden zorla göç ettirilmiş bir çoban Nezir TEKÇİ. Şal û şepik giysisiyle Yüksekova’da çobanlık yaparken askerler tarafından yakalanır ve işkence edilir. Komutan “Kürt olan askerler elini kaldırsın.” dedikten sonra onlardan Nezir TEKÇİ’yi kurşuna dizmelerini ister. Askerlerin bunun reddetmesi üzerine teğmen fırlar ve TEKÇİ’nin kafasına iki el ateş ederek, onu öldürür. Cansız bedeni ise getirilen mayınla askerlerin gözü önünde patlatılır. “Oradaki askerler oğlumun kafasının bir minare yüksekliğinde havaya uçtuğunu söylediler.” diyor Halit TEKÇİ, yetmişleri geçen yaşıyla tek başına 17 yıldır bu olayın peşini bırakmayan babası.

Halit TEKÇİ, 17 yıldır oğlunun faillerinin cezalandırılması için çabalıyor. Onun kararlılığını, adalet tutkusunu hiçbir şey engelleyebilmiş değil. Ne ona oğlunu getireceğini söyleyerek para alan JİTEM elemanları, ne karakola götürerek ‘usulünce’ bu davadan vazgeçmesini söyledikten sonra ısmarladıkları çayın parasını isteyen polisler ne de davayı Yüksekova’dan alıp Eskişehir’e götüren adalet sistemi. Yine de Halit TEKÇİ felçli karısını komşulara bıraktıktan sonra her duruşmada Eskişehir’in yolunu tutuyor. Tıpkı Berfo Ana gibi.

5 Mart’ta Halit Amca tekrar Eskişehir’de olacak ve mahkemeden adalet talep edecek. Hala görevi başında olan ve tanıkları tehdit eden sanıkların cezalandırılması için bir kez daha Mahkemeden söz hakkı isteyecek. Tüm kamuoyunu Nezir TEKÇİ’nin 5 Mart’ta Eskişehir’de görülecek olan davasına katılarak Halit Amca’nın yanında olmaya davet ediyoruz.

2 Mart 2013

Meral Danış Beştaş
BDP Merkezi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: