Barış ve Demokrasi Partisi

Devraldığımız Siyasi Geleneğin Hedeflerine Ulaşacağız

Posted on: 02/03/2013

2 martBasına ve Kamuoyuna

2 Mart 2013

 2 Mart 1994 sivil darbesinin üzerinden on dokuz yıl geçti.  On dokuz yıl önce bugün, Demokrasi Partisi (DEP) milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırıldı ve halkın seçilmiş temsilcileri yaka paça gözaltına alınarak cezaevine atıldı.

O gün yaşananlar tam bir sivil darbeydi. Bu sivil darbenin hedefi Kürtlere demokratik siyaset yolunu kapatmak, halkın iradesini, umudunu ve direnişini kırmak, Türkiye’de demokratik muhalefetin gelişmesini önlemekti. Ama bu sivil darbeyi gerçekleştirenler asla başarılı olamadı, Kürt halkı ve Türkiye’nin devrimci, demokrasi güçleri asla geri adım atmadı, demokrasi özgürlük ve barış mücadelesinden vazgeçmedi.

Tüm engellemelere, baskılara, seçim barajlarına, onca yasaklamalara rağmen Kürt halkı kendi temsilcilerini parlamentoya göndermeyi başardı, kendi alternatif demokratik siyaset kanallarını yarattı. Çözümde, barışta ısrar etti.

Aradan geçen bunca yıldan sonra yaşananlara baktığımızda özünde bir zihniyet değişikliğinin olmadığı da ortadadır. O gün Kürtlere siyaset yollarını kapatan zihniyet bugün de devrededir. On bin siyasetçi bugün cezaevinde esir tutulmaktadır. Halkın seçilmiş temsilcileri olan milletvekilleri, belediye başkanları bugünkü zihniyetin sivil darbe girişiminin bir sonucu olarak cezaevlerindedir.

Ancak şu unutulmamalıdır ki, bütün bu darbe girişimleri karşısında partimiz ve halkımız dün olduğu gibi bugün de bundan sonra da asla geri adım atmayacak, teslim olmayacak, diz çökmeyecek, onurlu mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir.

Çözüme dair görüşmelerin gerçekleştirildiği, tartışmalarının yapıldığı, barışa dönük umutların yeşermeye başladığı böylesi bir süreçte Kürtlere siyaset yolunu kapatmaya yönelik baskıcı uygulamaların derhal son bulması, siyaset kanallarının tümüyle açılması, siyaset, örgütlenme ve düşünce özgürlüğünün tam olarak tesis edilmesi ve Kürt siyasetçilerin bir an önce özgürlüğünün sağlanması gerekir.

Bugüne kadar Kürt siyasetçileri cezaevlerine atarak, demokratik siyaset alanını daraltarak, Kürtlerin iradesini ve direnişini kırmaya çalışarak hiçbir sonuç alınmadı. Bundan sonra da alınamayacaktır. O yüzden devletin ve geçmişin hatalarından biran önce dönmesi, çözümsüzlük politikalarını terk etmesi gerekir. Türkiye, çözümü ve barışı ancak böyle yakalayabilir.

Yıldönümü dolayısıyla 2 Mart darbesini ve bu darbeyi gerçekleştiren zihniyeti bir kez daha kınıyor, devraldığımız siyasi geleneğin hedeflerine ulaşacağımızın sözünü bir kere daha veriyoruz.

2 Mart 2013

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: