Barış ve Demokrasi Partisi

Basına ve Kamuoyuna

Posted on: 20/02/2013

AmblemBarış sürecine katkıda bulunmak için ‘‘Çözüm İçin Müzakere Barış İçin Eşitlik’’ kampanyası kapsamında Karadeniz gezisine çıkan Halkların Demokratik Kongresi heyeti Sinop’ta önceden planlandığı aşikâr olan ırkçı bir saldırıya maruz kalmıştır. Sinop’tan sonra Samsun’da da benzer saldırılara maruz kalmıştır. Bu saldırılarda CHP’li ve MHP’li isimlerin geçmesi ve kolluk kuvvetlerinin saatlerce hiçbir müdahalede bulunmadan olayları seyretmesi, saldırıların bilinçli ve organize saldırılar olduğunu göstermektedir.

Türkiye’nin çok aşina olduğu bu linç girişimlerinin ardında yatan neden elbette Karadeniz halkının barıştan korkması değil, AKP hükümetinin ve gerici zihniyetlerin Kürt ve demokrat kesimleri terörize edip ırkçı gruplar üzerinden provokatif saldırılar gerçekleştirmesidir.

Bu saldırıların amacı halkların sesi olan ve onurlu bir barış süreci için görev yüklenen HDK’nin Karadeniz halkına ulaştıracağı barış ve kardeşlik mesajlarını engellemeye yöneliktir. HDK’nin gideceği bütün kentlerde ırkçı linç gruplarının hazır bulundurulması bunun göstergesidir. Fakat bütün bu linç girişimlerine ve destekli saldırılara rağmen HDK heyeti yılmadan onurlu mücadelesini yükselterek, halkla buluşmaya, barış ve kardeşliği inşa etmeye devam etmekte kararlıdır.

BDP Kadın Meclisi olarak HDK şahsında barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesine yönelik ırkçı saldırıları kınıyor ve halkların onurlu mücadelesinin önemli bir aktörü olan HDK’nin mücadelesini desteklediğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Yine AKP hükümetinin daha önce defalarca KCK operasyonları adı altında, emeğin örgütlendiği sendika kurumlarına yaptığı baskınlara bir yenisini ekleyerek, bu defa DHKP-C operasyonları adı altında KESK’ e yaptığı operasyon sonucu üç aylık bebek dahil yüzlerce sendika üyesini gözaltına alması AKP’nin örgütlü mücadeleye tahammülünün olmadığını ve siyasi operasyonlarla kendisine muhalif bütün kesimleri sindirmek için ne kadar pervasızlaştığını göstermektedir. KESK’e yönelik siyasi operasyonları şiddetle kınıyor ve AKP’nin emek mücadelesinden elini çekmesini istiyoruz.

20 Şubat 2013

BDP Kadın Meclisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: