Barış ve Demokrasi Partisi

İş Kazası Değil İş Cinayeti

Posted on: 30/01/2013

galvanizBasına ve Kamuoyuna

Antep Organize Sanayi Bölgesi’nde bugün meydana gelen elim kaza sonucunda ne yazık ki 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle bu patlamada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Ne yazık ki, ülkemizde peş peşe yaşanan iş kazaları artık bir kaza olmaktan çıkmış, bir iş cinayetine dönüşmüş durumdadır. Daha bu yılın başında ‘maden ocaklarındaki grizu patlaması’ sonucu 11 işçi kardeşimizi kaybettik. Henüz bunun açısı tazeyken Antep’ten gelen bu acı haberle birlikte artık iş cinayetleri katlanılamaz bir noktaya gelmiş durumdadır.

Bu tür kazaların büyük oranda önlenebilir kazalar olduğu bütün kamuoyunun malumudur. Önlenebilir nitelikteki bu tür kazalara karşı zamanında gerekli tedbirlerin alınmamış, denetimlerin zamanında yapılmamış olmasının insani, ahlaki ve vicdani hiçbir gerekçesi olamaz.

Daha fazla kar elde etmek amacıyla işçinin, emekçinin hayatını riske atan, göz göre göre ölümlere davetiye çıkartan, insan hayatını çok açık bir biçimde hiçe sayan bu sistem değişmediği sürece ne acıdır ki, iş cinayetleri ne ilk olacaktır ne ne son.

Bunun için yediden yetmişe herkesin iş cinayetlerine yol açan bu sisteme karşı sesini gür bir biçimde çıkartması, Zonguldak’ta on binlerin ortaya koyduğu gibi toplumsal tepkilerin bütün Türkiye’de yaygınlaştırılması, ortak bir mücadele yürütülmesi gerekir. Ölümler ancak böyle durdurulabilir.

Antep’te yaşanan bu son olayın ve diğer bütün iş cinayetlerinin sorumluları derhal yargı önüne çıkartılmalıdır. Devleti, hükümeti ve ilgili kurumları, bu tür elim vakaların bir daha yaşanmaması, yeni kayıp haberlerinin bir daha gelmemesi için iş güvenliği konusunda gerekli bütün önlemleri biran önce almaya çağırıyoruz.

Bir kez daha yaşamını yitiren 8 yurttaşımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Selahattin DEMİRTAŞ                       Gültan KIŞANAK
Eş Genel Başkan                                   Eş Genel Başkan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: