Barış ve Demokrasi Partisi

Basına ve Kamuoyuna

Posted on: 26/01/2013

AmblemBilindiği üzere 28 Ekim 2012’de açlık grevlerinin siyasi tutsakların talepleri dikkate alınarak sona erdirilmesi amacıyla Bursa’da yapılan barışçıl gösterilere bazı ırkçı gruplar tarafından saldırılar olmuş, ardından da Yavuzselim Mahallesi’nde de Kürtlere yapılan saldırılar devam etmiştir. Her ne kadar saldırılar partimize ve Kürt vatandaşlarına yönelik olmuş ise de tutuklananlar yine saldırıların mağdurları olmuştur. Yapılan operasyonlarla partimiz yönetici ve üyeleri ile mahalle sakinlerinden toplam 22 kişi hukuka aykırı olarak tutuklanmıştır. Hala hapiste tutulan bu kişilerin davaları hakkında gizlilik kararı bulunmaktadır.

Ancak ne yazık ki bu hukuksuzluklar bununla kalmamış, cezaevinde de devam etmiştir. Tutsaklara kötü muamele edilmekte, en temel haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Her türlü iletişim kaynakları engellenerek mektup yazmalarına dahi izin verilmemektedir. Haksız yere verilen disiplin cezalarıyla tutsakların 3 ay boyunca aileleriyle görüşmeye çıkmaları da engellenmek istenmiştir. Adli hükümlülerle karşı karşıya getirilmeye çalışılan tutsaklara idare tarafından kendilerine yapılan muameleyi terörist olmalarından dolayı hak ettikleri söylenmiştir.

Söz konusu sıkıntıların giderilmesi ve kötü muamelenin önlenmesi amacıyla resmi kurumlar ve ilgili kişilerle yaptığımız görüşmeler olumlu netice vermemiştir. Seçilen çözüm, tutsakları sevk etmek yönünde olmuştur. Tutsaklar, daha önce bildirdikleri üzere yapılan kötü muamelenin devam etmesi dolayısıyla 17 Ocak 2013 tarihinde açlık grevine girmişlerdir.

Bu nedenle Adalet Bakanlığı’nı söz konusu kötü muamelenin önlenmesi için bir an önce gerekli tedbirleri almaya ve sorumlular hakkında idari işlem başlatmaya, yargı mercilerini yaşanan hukuksuzluklara bir an önce son vermeye ve kamuoyunu Bursa Cezaevi’nde yapılanlar konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

25 Ocak 2013

Meral DANIŞ BEŞTAŞ
Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu
Eşbaşkan Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: