Barış ve Demokrasi Partisi

Türkiye’nin Halklarının Başı Sağolsun

Posted on: 18/01/2013

kışanak & demirtaşÖzgür ve bağımsız gazeteciliğin sembol ismi, değerli aydın, değerli insan Mehmet Ali Birand’ı zamansız bir biçimde kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Sayın Birand’a Allah’tan rahmet, değerli ailesi başta olmak üzere tüm sevenlerine ve basın dünyasına başsağlığı diliyoruz.

Mehmet Ali Birand,Türkiye basın tarihinin önemli bir değeri, güçlü bir kalemidir. O, özgür, cesur ve bağımsız gazeteciliğin, özgür yorumculuğun, objektif ve sorgulayıcı haberciliğin, tarafsız yayıncılığın sembol bir ismidir.

Yazılı basından televizyon dünyasına uzanan gazetecilik hayatı boyunca asla gerçeklerden taviz vermemiş, yaptığı haberlerle, röportajlarla, yazdığı köşe yazıları, hazırladığı belgeseller ve programlarla hep gerçeğin yanında durmuş, doğruları objektif bir biçimde kamuoyuna yansıtmak için büyük çaba sarfetmiş, ürettiği eserlerle tarihsel gelişmelere ve yaşanan önemli olaylara ışık tutmuştur.

Elbette Türkiye’de özgür ve bağımsız gazetecilik yapmanın zorluklarını Birand da yaşamış ve bizzat bedel ödemiştir. Andıçlanmış, yargılanmış, hedef gösterilmiş, tehdit edilmiş, işinden uzaklaştırılmıştır. Ama o hiçbir zaman ilkelerinden ve mücadeleci tavrından, gazeteciliğe olan bağlılığından asla vazgeçmemiş, kararlı duruşuyla herkese örnek olmuştur.

Sayın Birand Kürt sorunu gibi bu ülkenin karşı karşıya bulunduğu en temel sorun karşısında gerek bir gazeteci, gerekse de bu ülkenin bir aydını, bir vicdanı olmanın sorumluluğu ve duyarlılığıyla hareket etmiş, cesur ve açık önerilerde bulunarak, demokratik bir çözüm sürecinin ve barışın gelişmesi noktasındaki çabalara çok önemli katkılar sunmuş, gerek Türkiye kamuoyunun gerekse de medyanın bu sorunla yüzleşmesi için önemli bir rol oynamıştır. Onun bu anlamlı ve değerli çabaları asla unutulmayacaktır.

Sevgili Birand’ın ömrü ne yazık ki barışı görmeye yetmedi. Ama onun çözümden, barıştan, özgürlüklerden yana olan değerli fikirleri, cesur önerileri er geç bu ülkede yaşam bulacaktır.

Kendisini her zaman sevgiyle ve özlemle anacağız. Bir kez daha Sayın Birand’a Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve tüm meslektaşlarına, Türkiye halklarına başsağlığı diliyoruz.

18/1/2013

Selahattin DEMİRTAŞ Gültan KIŞANAK
BDP Eş Genel Başkanı BDP Eş Genel Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: