Barış ve Demokrasi Partisi

Basına ve Kamuoyuna

Posted on: 18/01/2013

AmblemTürkiye bu sabah ne yazık ki güne yeni bir gözaltı operasyonuyla uyandı. Aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 7 kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda şuana kadar 15’i avukat olmak üzere onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtilmektedir.

Bu operasyon bugüne değin Türkiye’deki demokratik toplumsal muhalefete yönelik gerçekleştirilen hukuku dışı, siyasi operasyonların bir devamı niteliğindedir.

Bu operasyonların amacı Türkiye’deki farklı muhalif sesleri sindirmek, susturmak, etkisiz hale getirmek, demokratik tepkileri, eylem ve etkinlikleri engellemektir.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığı yapılan bu son operasyonla bir kez daha görülmüştür. İfadeye çağrıldıklarında gidecek olan ve her gün adliyelerde savcılarla yüz yüze görev yapan Avukatların, sabah çok erken saatlerde baronun görevlendireceği bir avukat ve cumhuriyet savcısının nezareti dahi beklenmeden kapıları kırılarak evlerine girilmesi keyfiliğin nerelere kadar uzandığının çok açık bir göstergesidir.

Son operasyonda ağırlıklı olarak hukukçuların hedef alınmış olması savunma makamına ve hukuka karşı çok açık bir saldırıdır. Gözaltına alınan avukatlar aynı zamanda, haksız ve hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulmakta olan binlerce siyasi tutuklunun da gönüllü avukatlığını yapmaktadırlar. Bu operasyonlarla binlerce kişinin savunmasız bırakılması da amaçlanmaktır.

Barış ve Demokrasi Partisi olarak bu hukuk dışı operasyonları kınıyoruz. Gözaltındaki kişilerin biran önce serbest bırakılmasını bekliyoruz. Haksız ve hukuka aykırı olarak sürdürülen bu siyasi operasyonlara derhal son verilmelidir.

18 Ocak 2013

Meral Danış BEŞTAŞ
BDP Hukuk İşlerinden Sorumlu
Eş Genel Başkan Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: