Barış ve Demokrasi Partisi

AKP’nin Güvenlik Konseptinin Ürünleri: Karabük ve Afyon Sultandağı

Posted on: 02/01/2013

AmblemTürkiye’nin toplumsal, siyasal ve ekonomik olarak önünde duran en büyük sorun olan Kürt sorununa AKP’nin güvenlikçi yaklaşımı neticesinde her geçen gün toplumsal ayrışma zemini güçlenmektedir. Kürt sorununun siyasi bir sorun olduğunu göremeyen AKP iktidarının uygulamaları da baskı ve linç kampanyalarını eşliğinde sürdürülmektedir.

2009 yılından beri AKP hükümeti tarafından ortaya konan entegre güvenlik konsepti, Kürt sorununda çözümü getirmediği gibi çözümsüzlüğü derinleştirici olayların da sebebi olmuştur. Güvenlik eksenli politikalar kapsamında siyasi ve askeri operasyonlar yoğunlaştırılmıştır. Güvenlik eksenli anlayışın iflas ettiği mantığını kabullenemeyen AKP hükümeti, güvenlik konsepti operasyonları kapsamında Kürtlerin kurumları ve batı illerinde bulunan Kürt halkına karşı saldırılarının da toplumsal zeminini hazırlamaktadır. Bu saldırıların en son örneklerini ise Karabük ve Afyon illerimizde yaşanan linç saldırıları ile tecrübe etmekteyiz.

28 Aralık 2012 tarihinde Roboski katliamının anması için Karabük’te basın açıklaması yapan Kürt öğrencilerin basın açıklaması saldırılarla engellenmiştir. Aynı günün akşamında ise ırkçı bir grup tarafından Kürt öğrencilerin evlerine saldırılar gerçekleştirilmiş, evlerin içerisine giren gruplar, eşyaları dağıtarak evlere zarar vermiştir. Bunun yanı sıra faşist gruplar tarafından basın açıklamasına katılan Kürt öğrencilerin fotoğrafları çoğaltılarak kent esnafına dağıtılmıştır. 30 Aralık 2012’de ise Kürt öğrenciler kent merkezinde lince uğramış, 4 Kürt öğrenci ağır yaralanmıştır. Bugün itibariyle Kürt öğrencilerin üniversite yurt yönetimi tarafından yurttan atıldığı bilgisi de bize ulaşmıştır. Bunun yanı sıra Karabük’te okuyan Kürt öğrenciler sınav haftası olmasına rağmen sınavlarına girememekte, sürekli bir şekilde gerek faşist gruplar gerekse de kent esnafı tarafından tehdit edilmektedirler.

Basına da yansıyan Kürtlere yönelik bir başka linç girişimi ise Afyon’un Sultandağı ilçesinde gerçekleşmiştir. 29 Aralık 2012 tarihinde trafikte yaşanan bir tartışmadan sonra başlayan olaylar neticesinde bir yurttaşın yaşamını yitirmesi ile beraber, Sultandağı ilçesinde ikamet eden Kürtlerin evlerine yönelik 200-300 kişilik gruplar halinde ırkçı saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılarda ölüme sebep olacak silahlar kullanılmakta, ırkçı söylemler dillendirilmektedir. Bu linç kampanyası sonucunda, Kürt yurttaşlar evlerinden çıkamamakta, ekmek gibi temel gıda malzemelerini bile polis eşliğinde farklı ilçelerden edinmektedirler.

Afyon Sultandağı ilçesinde yaşanan bu saldırılara karşın halkın güvenliğini sağlamak zorunda olan idari amirler ise saldırgan gruba Kürtlerin ilçeden gönderileceği sözlerini vermektedir. Sultandağı’nda ikamet eden Kürt yurttaşlar, ilçeyi terk etmek zorunda bırakılmak istendiklerini belirterek, maddi varlıklarının da talana uğratılmasının amaçlandığını ifade etmektedirler.

30 yıllık çatışma sürecinde en fazla linç saldırılarının yaşandığı yılların başında gelen 2012 yılında yaşanan ve toplumsal ayrışmayı hızlandıran bu hadiseler, AKP’nin ortaya koyduğu güvenlik konseptinden bağımsız değildir. Güvenlik konseptinin bir parçası olan bu saldırıların Türkiye’yi toplumlar nezdinde bir ayrışmaya/bölünmeye doğru hızla sürüklediğini belirtir, bu konuda gerekli duyarlılığın gösterilmesinin Türkiye halkları için elzem olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız. 2013 yılına girdiğimiz bugünlerde, toplumsal barışın tesisi için her siyasi partinin, devlet temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin, basın kuruluşları ve mensuplarının gerekli hassasiyeti sergilemesi ve 2013 yılının barışa evrilmesi için her zamandan daha fazla emek harcaması gerektiğini belirtiriz.

02.01.2013

Dr. İdris BALUKEN
BDP Grup Başkanvekili
Bingöl Milletvekili

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: