Barış ve Demokrasi Partisi

2013 Barış ve Özgürlük Yılı Olsun

Posted on: 31/12/2012

kışanak & demirtaşGeride bırakmış olduğumuz 2012 gerek ülkemiz, gerekse de yakın bölgemiz açısından barış, istikrar, demokrasi, özgürlükler ve halklar arası diyalog adına ne yazık ki olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmamıştır.

Savaş ve çatışmalar Ortadoğu’da, yanı başımızda Suriye’de ve ülkemizde can almaya devam etmiş, 2012’de de halkların payına düşen yine acı, gözyaşı, yıkım, yoksulluk, açlık, sefalet, adaletsizlik, eşitsizlik ve mutsuzluk olmuştur.

Geride bıraktığımız yıl, demokrasi ve özgürlükler açısından da yoğun baskıların yaşandığı bir yıl olmuştur. Baskıyla, zulümle, yasaklamalarla, engellemelerle, toplumsal talepler ve hak arayışları bastırılmaya, muhalif sesler susturulmaya çalışılmıştır.

Hükümetin izlediği yanlış politikalar nedeniyle Kürt sorunu, demokratikleşme, sosyal adalet, hak ve özgürlükler gibi ülkemizin önündeki en temel ve ertelenemez sorunların bir çözüme kavuşturulması noktasında 2012 ne yazık ki çözüm açısından kayıp bir yıl olmuştur.

Ancak büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürülen barış, demokrasi, özgürlük ve emek mücadelesinin sorunları tarihsel bir çözüm aşamasına getirmiş olmasını da halklarımız adına bir kazanım olarak görmek gerekir.

Adil, barışçıl, huzur dolu bir dünya adına umut ve beklentilerin daha da arttığı, barış, özgürlük ve çözüm taleplerinin daha da yükseldiği yeni bir yıla giriyoruz. Yeni yıl, yeni bir başlangıç demektir, yeni ve beyaz bir sayfa açılması için 2013 yılı önemli bir fırsat sunmaktadır.

Bu açıdan;

Ülkemizde ve Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların biran önce sona ermesi, halkların kaderi haline dönüşen acı kayıpların, trajedilerin son bulması, barışın artık bu topraklarda biran önce yeşermesi, Kürt sorununun demokratik çözümü noktasında diyalog ve müzakere sürecinin önünün açılması, özgürlüklerin her alanda genişletilmesi, demokratik standartların yükseltilmesi, yurttaşlarımızın yıllardır özlemini duyduğu çoğulcu-eşitlikçi yeni bir anayasaya kavuşması, yasaklamaların-anti demokratik uygulamaların son bulması, insanların düşüncelerinden dolayı cezaevlerine atılmaması, halkın iradesi olan tutuklu milletvekillerin, binlerce siyasetçinin ve seçilmişin, tutuklu gazetecilerin biran önce özgürlüklerine kavuşması, her alanda eşitliğin ve adaletin sağlanması, dinler, kültürler ve kimlikler arası hoşgörünün, saygının güçlenmesi 2013 yılının en temel hedefleri olmalıdır.

Bu umut ve heyecanla sevgi, barış ve eşitlik ilkeleri üzerine kurulu bir ülke ve dünya özlemiyle halklarımızın yeni yılını kutlar, barış ve esenliklerle dolu bir yıl dileriz.

Selahattin DEMİRTAŞ                Gültan KIŞANAK
Eş Genel Başkan                            Eş Genel Başkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: