Barış ve Demokrasi Partisi

Kürt Halkının Başı Sağolsun!

Posted on: 26/12/2012

ş elçiDeğerli arkadaşımız, dostumuz, yoldaşımız, Diyarbakır Blok Milletvekilimiz, KADEP Genel Başkanı Sayın Şerafettin ELÇİ’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Sayın Elçi, Kürt halkının bağrından çıkmış, değerli bir siyasi şahsiyettir. Siyasi yaşamı boyunca Kürt halkının maruz kaldığı tüm inkar ve asimilasyon politikalarına, halkın yaşadığı onca zulme, acılı tarihe tanıklık eden Kürt halkının önemli bir hafızasıydı.

Yaşamı boyunca büyük baskılar gördü, zindanlara atıldı, “Türkiye’de Kürtler var. Ben de Kürdüm” dediği için dönemin sıkı yönetim mahkemesi tarafından cezaya çarptırıldı. Ama yılmadı, geri adım atmadı, boyun eğmedi, kararlı bir siyasi mücadele verdi.

Sayın Elçi, mütevazi kişiliğiyle, her zaman diyalogdan, uzlaşıdan, barıştan yana olan tavrıyla, büyük birikim ve tecrübesiyle demokratik Kürt siyasetine, Kürt halkının hak ve özgürlük mücadelesine önemli katkıları olmuştur.

Yaşamının son günlerine kadar Kürt sorununun diyalog ve müzakere temelinde demokratik yollarla çözümü için büyük bir çaba sarfetmiştir.

Sayın Elçi’nin, Kürt halkının ulusal birliği için ortaya koymuş olduğu siyasi irade ve bu noktada yürüttüğü mücadele, oynadığı birleştirici rol çok değerlidir, anlamlıdır, bu aynı zamanda kendisinin bıraktığı çok önemli bir mirastır. Herkesin bu mirasa güçlü bir biçimde sahip çıkması gerekir.

Kendisi ne yazık ki barışı görememiştir. Ama onun özlemini duyduğu onurlu bir barış er ya da geç bu topraklarda yeşerecektir. Kendisine bunun sözünü veriyoruz.

Onun eksikliği siyasi yaşamımızda her zaman hissedilecektir. Bıraktığı siyasi miras demokrasi ve özgürlük mücadelesine ışık tutacaktır.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları, Katılımcı Demokrasi Partisi ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

26 Aralık 2012

Selahattin DEMİRTAŞ           Gültan KIŞANAK
Eş Genel Başkan                        Eş Genel Başkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: