Barış ve Demokrasi Partisi

Van Belediyesi Davasına Katılım Çağrısı

Posted on: 24/12/2012

van14 Nisan 2009 tarihinden bu yana ‘KCK’ adı altında ama esas itibariyle partimizin seçilmiş temsilcilerine, yöneticilerine, üyelerine karşı yürütülen gözaltı ve tutuklama operasyonları sonucunda Türkiye’nin her yerinde açılan davaların yargılamaları devam etmektedir. Bu davalardan bir tanesi de aralarında Van Belediye Başkanımız Bekir Kaya’nın da olduğu yargılama
21-22 Ocak 2013 tarihinde Van’da yapılacaktır.

Van’daki belediyelerimize ve il örgütümüze yönelik operasyon diğer operasyonların devamı olmakla birlikte, Van ilinin özgün durumunun ve geçmiş belediye yönetimlerinin icraatlarının da anılan operasyonlara ve neticesinde açılan bu davaya sebebiyet verdiği açıktır.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde partimiz, Van Belediyesi’ni AKP’nin ve medyasının tüm çabalarına rağmen büyük bir farkla kazandı. Seçimden sonra başa gelen Av. Bekir KAYA başkanlığındaki BDP’li Van Belediyesi yönetimi, Belediyenin AKP döneminde sahte faturalarla 190 Milyon TL’nin üzerinde borçlandırıldığını belgeledi. Yapılan yolsuzluklar üzerine Van Belediyesi, sorumluların cezalandırılması için 100’ün üzerinde dosyayı yargıya taşıdı.

Yine Van ilinde 23 Ekim 2011’de 7.2 ve 9 Kasım 2011’de 5.6 şiddetinde deprem ve binlerce artçı sarsıntı gerçekleşmiş; bu depremler neticesinde ne yazık ki 638 yurttaşımız yaşamını yitirmiştir. Bir enkaza dönüşen Van’ın afet bölgesi ilan edilmesi yönündeki tüm çabalara rağmen hükümet bunu kabul etmemiş, Van halkını kışın ortasında çadırlarda yaşamaya mecbur etmiştir. Depremler sonucunda halkın yaralarını sarmak için müdahale ve yardım noktasında hükümet yetkilileri yeterince destek sunmadıkları gibi, yurtdışından gelen yardımları ‘ Kendi potansiyellerinin görmek istedikleri’ gibi gayri insani bir nedenle reddetmişlerdir. Van Belediyemizin depremin yaralarını sarmasına mani olmak için her yolu deneyen hükümet, sonunda yargı eliyle bunu yapmayı hedeflemiştir. Van’ın büyükşehir belediyesi yapılacak iller kapsamına alınmasının ardından seçimlerle kazanamayacağını anlayan Başbakan ERDOĞAN’ın “Van’ı istiyorum” söylemi adeta bu operasyonun habercisi olmuştur.

Yolsuzluk dosyalarıyla ilgili işlem yapması gereken yargı; hükümetin talimatıyla Van Belediyesi ve Kürt kurumları üzerinde siyasi soykırım operasyonlarını genişleterek devam etmiştir. 07.06.2012 tarihinde gerçekleştirilen operasyon kapsamında yargılananların görevleri ise bu gerçekliği açıkça ortaya koymaktadır:

Van Belediye Başkanı Av. Bekir KAYA, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat ERGÜNEŞ,Başkale Eski Belediye Başkanı İhsan GÜLER, Başkale Belediye Başkanı Hecer SARİHAN, Edremit Eski Belediye Başkanı Abdulkerim SAYAN, Özalp Belediye Başkanı Murat DURMAZ, BDP Eski Van İl Başkanı Cüneyt CANİŞ, BDP Erciş İlçe Başkanı Veli AVCİ, BDP Muradiye İlçe Başkanı M. Şirin YILDIZ, Van il Eş Başkanı Mihriban SAH, Van BDP Merkez İlçe Başkanı Halis ÇAKIR, BDP Başkale İlçe Başkanı Derviş POLAT, BDP Çaldıran İlçe Başkanı Metin ADUGIT

Bu davanın 710 sayfadan oluşan iddianamesinde dikkat çekici bir şekilde 13 seçilmiş siyasetçinin yaptıkları ve katıldıkları bütün etkinlikler; Sivil Cuma namazından basın açıklamalarına, Newroz’dan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne kadar hepsi suç olarak değerlendirilmiştir.

İddianameden ve delil durumundan da çok açık bir şekilde anlaşıldığı gibi bu yargılama, herhangi bir şiddet eylemine başvurulması nedeniyle açılmış davalardan değildir. Aylarca iddianameleri düzenlenmeden tutuklu olarak cezaevinde tutulan bu seçilmiş belediye başkanları ve siyasetçiler hakkında isnat edilen fiiller ceza yargılamasının konusu değildir. Siyasetçiler siyaset yaptıkları için, belediye başkanları da hem belediye çalışmalarından hem de mensubu oldukları partinin politikalarını uygulamaktan dolayı tutuklanmış ve haklarında dava açılmıştır.

21-22 Ocak 2013 Tarihlerinde görülecek bu dava, aralarında Van Belediye Başkanı Av. Bekir KAYA ve Av. Cüneyt CANİŞ’in de bulunduğu 10’u tutuklu 13 kişinin yargılandığı bir siyasi soykırım operasyonu ürünüdür. Bu şekilde cunta dönemlerinin eseri olan özel yetkili ceza mahkemelerin partimiz üyelerine ve diğer muhaliflere uyguladığı düşman ceza hukuku yaklaşımı ile cezaevleri siyasi tutuklularla doldurulmaya devam etmektedir.

Bu nedenle Barış ve Demokrasi Partisi olarak tüm kamuoyunu bu davayı sahiplenerek tüm bu hukuksuzluklara dur demeye, tek suçları muhalif olmak, fikirlerini özgürce dile getirmek olan bu siyasi tutukluların yanında yer almaya davet ediyoruz.

Hükümet ile hükümetin politikalarıyla paralel olarak hareket eden yargı organlarının hukuk dışı icraatlarından rahatsız olan tüm bireyleri, sivil toplum kuruluşlarını, baroları, aydınları ve basın mensuplarını 21-22 Ocak 2013 tarihleri arasında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Van Belediyesi davasına katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Duruşma Tarihi: 21-22 Ocak 2013
Yer: Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi Van Adliyesi, Merkez, VAN
İletişim: M. Miraz ÇALLI +90(312) 220 1950

24 Aralık 2012
Meral DANIŞ BEŞTAŞ
BDP Eşbaşkan Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: