Barış ve Demokrasi Partisi

Topyekûn Saldırıya Örgütlenerek Cevap Vereceğiz

Posted on: 24/12/2012

Amblem21-22 Aralık 2012’de siyasal gündem, örgütlenme ve planlama gündemleriyle toplanan PM ve MYK sonuç bildirgemiz:

Bölgesel gelişmeler, iç gelişmeleri her zamankinden daha çok etkilemektedir. Özellikle Suriye’deki gelişmeler hem hükümetin iç ve dış politikasının omurgasını oluştururken, hem de başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye’deki tüm halkların durumunu ve geleceğini belirlemektedir. AKP’nin Suriye’nin geleceğini Sünni bir hat oluşturarak belirleme çabası başarısızlığa uğramıştır. AKP hükümetinin radikal silahlı gruplara ve çetelere her türlü desteği sağlayarak; Suriye halklarına saldırtmak da dahil, yaptığı tüm müdahaleler, Suriye’de istediği rolü oynama ve Suriye’nin geleceğini belirleme stratejisini hayata geçirmesine yetmemiştir. Çünkü bu strateji, yanlıştı, Suriye gerçeğine uygun değildi.

Ortadoğu’da Kürtlerin de önemli bir aktör olduğu reddederek, Kürtleri devre dışı bırakma çabası; Kürtlerin iradesini hiçe sayarak, kendi politikalarına hizmet edecek güçler oluşturma dayatması ve Kürtleri kendi içinde kavgalı hale getirme girişimleri sonuçsuz kalmıştır.
Suriye muhalefetini yönetmek isteyen AKP’nin yanında, Suriye’de tabanı olmayan, başka ülkelerden toplanan kökten dinci marjinal gruplar dışında kimse kalmamıştır.

Halkların kendi geleceklerini belirleme ve kendi kendilerini yönetmelerini reddeden ve bugün artık Suriye’nin geleceğini belirleme şansı olmayan AKP’nin şimdi esas çabası, Suriye’de Kürtlerin kazanımlarını engellemektir.

Hem Suriye, hem de tüm Ortadoğu için, tüm halkların eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşamasını savunan ve bunu uygulamaya başlayan Rojava halkı, etnik ve mezhep temelli bir çatışmayı reddederek, Suriye’de demokratik bir değişimin mücadelesini vermektedir. Rojava halkı, hem Suriye hem de tüm Ortadoğu halklarına yol göstermeye devam etmektedir.
Bütün parçalardaki Kürtler de artık kendi geleceklerinin diğer parçalardaki Kürtlerin geleceğiyle iç içe olduğunun bilincindedir. Öte yandan devletler ve güçler arasındaki ilişkiler de her zamankinden daha karmaşıktır. Çıkarların bazen çatışması, bazen çakışmasına rağmen Kürtlerin ulusal birlik stratejisini değiştirmemektedir. Bu nedenle ulusal birliğin daha da güçlenmesi partimizin en önemli hedeflerinden biri olmaya devam etmektedir.

Suriye’de Kürtlere ve onların kazanımlarına karşı saldırgan bir politika izleyen AKP, içeride de partimize karşı topyekun saldırısına devam etmektedir. Yasama, yürütme ve yargıyı elinde bulunduran, medyayı kontrol eden AKP, emniyet ve MİT’in de içinde olduğu, kendi deyimleriyle “organize” bir siyasi soykırım faaliyeti sürdürmektedir. Kendi medyaları partimize karşı yürütülen siyasi soykırım operasyonlarının MGK kararı olduğunu açıkça ilan ederken, parti yetkilileri de operasyonların iki yıl daha süreceğini söylemektedir.

Bu operasyonları “Diyarbakır Tahrir olacaktı” diye gerekçelendirmeye çalışan AKP yetkilileri, bu sözleriyle hem Kürt halkının gücünü, hem de kendi zalimliklerini itiraf etmektedirler. AKP sözcüleri, Kürtler söz konusu olduğunda, Tahrir’de mazlumların zalimlere karşı ayaklandığını ve partisinin de bu ayaklanmayı alkışladığını unutmaktadır.

Dört yılda 10 bin kişinin tutuklandığı, AKP’nin partimize ve halkımıza yönelik topyekun saldırısına karşılık dün olduğu gibi bugün de daha güçlü örgütler oluşturarak yanıt vereceğiz. 12 ilde ve 49 ilçede gerçekleşecek kongreler ve planlanacak yeni kongrelerle oluşturacağımız güçlü yönetimler, illerden ilçelere, beldelere ve mahallelere kadar halkımızın olduğu her yerde örgütlenmesini tamamlayacaktır. Mahalle komisyonlarını örgütlemek, bütün örgütlerimizin öncelikli görevi olacaktır.

Dört yıldır, tüm baskılara rağmen AKP’nin “BDP’yi bitir, halkı örgütsüz bırak” politikasını boşa çıkaran halkımız, bu süreci de yine partisine sahip çıkarak boşa çıkaracaktır.

Kadın Meclislerimiz de kendi örgütlenmesini en kısa zamanda tamamlamak üzere planlamasını gerçekleştirmiştir. BDP Merkezi Kadın Meclisi’nin ataması yapılmış, il ve ilçelerimizin bir kısmında kadın meclisleri kurulmuş, bir kısmında kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Kadın Meclislerimiz, kadınların politik mücadelede etkin rol oynaması ve kadın politikalarının görünür kılınmasının örgütlülükten geçeceğinden hareketle örgütlenerek daha etkin bir mücadele yürütecektir.

Partimiz de örgütlü kadının değiştirme ve dönüştürme gücünün farkında olarak, BDP Kadın Meclisi’nin bütün çalışmalarına büyük destek verecektir. Tüm il ve ilçe yönetimlerimiz, genel merkez yöneticilerimiz, hem parti tüzüğümüz hem de yönetim anlayışımızın bir gereği olarak, BDP Kadın Meclis çalışmalarına gereken katkıyı, desteği sunacaklardır.

AKP’nin savaşı tırmandıran, emekçiyi yoksullaştıran, gençleri susturmaya çalışan, kimlikleri, inançları yok sayan politikaları onu düşüşe geçirmiştir.

Buna karşılık, özellikle cezaevindeki tutsakların büyük direnişiyle, onların taleplerini sahiplenen büyük bir güç açığa çıkmıştır. Sendikalar, meslek örgütleri, aydınlar, sanatçılar, akademisyenler, gençler, kadınlar, insan hakları örgütleri, tutsakların “anadilde eğitim ve savunma hakkı” ile, “Sayın Öcalan’ın sağlık, güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanması” talebini sahiplenerek “çözüm ve müzakere” isteklerini dile getirmişlerdir. Dünyanın en önemli aydınları, sivil toplum örgütleri ve çeşitli siyasi partiler de aynı içerikteki destek ve taleplerini hem cezaevindeki tutsaklara, hem de hükümete iletmişlerdir.

Partimiz, açlık grevcilerinin geniş kesimlerce sahiplenilen taleplerinin savunucusu olma ve ortaya çıkan gücü büyütme görevini sürdürecektir.
Bu güç, milyonları etkileyecek, Türkiye’yi değiştirecek güçtür. AKP’nin alternatifi en az onun kadar tekçi, onun kadar statükocu olan CHP ve MHP değildir. AKP’yi geriletecek tek güç ezilenlerin ortak mücadelesi olacaktır.
Bu çerçevede, ODTÜ’de öğrencilerle öğretim üyelerinin birlikte ve onurlu duruşları ve baskılara boyun eğmemeleri herkese umut vermiştir.
Öte yandan Roboski katliamının 1. yılı yaklaşırken, çok geniş kesimlerin adalet çağrılarını sürdürmeleri çok önemlidir. 17’si sivil 34 sivilin öldürenlerin, öldürülmesi için emir verenlerin henüz ortaya çıkarılmamış olması, Roboski katliamının aydınlatılmamış olması kamuoyunun vicdanını kanatmaktadır. Partimiz bir kez daha Roboski ailelerinin acısını paylaşarak Roboski aydınlatılana, sorumluları yargı önüne çıkana dek takipçisi olacağının sözünü verir.

Bu saptamalar sonucunda;

* Rojova halkının kazanımlarını savunmak, Türkiye halklarına ve dünyaya anlatmak, sınır kapıları kapatılarak ambargoya maruz kalan Rojava halkı için dayanışmayı yükseltmek ve sınır kapılarının açılması için mücadele etmek için çalışmalar yapacaktır.

* Roboski katliamının 1. yılında eş başkanlar ve milletvekilleri ile Mardin, Şırnak, Hakkari ve Siirt il örgütlerimiz Roboski’de olacaklardır.

* Bir yıldır Roboski davasında en ufak bir gelişme yaşanmadığından, 27 Aralık’ta eş başkanların katılımıyla Diyarbakır Adliyesi’nin önünde bir açıklama yapılacaktır.

* Bütün örgütlerimiz anma ve protesto eylemleri düzenleyeceklerdir.

* 28 Aralık’ta parti binalarına, işyerlerine ve evlere siyah bezler asılıp yakalara siyah kurdele takma eylemi yapılacaktır.

* İl ve ilçelerimizin kongre ve dayanışma yemekleri planlamalarına eş başkanlar ve vekiller katılacaktır.

* Bütün örgütlerimiz tutuklanan arkadaşlarımızın ailelerini ziyaret edecek ve onlarla dayanışma içinde olacaktır.

* Metropollerdeki il yönetimlerimiz, işçi ve çalışanların haklarından sorumlu bir yönetici saptayacaktır. İllerdeki işçi ve çalışanların koşulları, hak ihlalleri meclis grubumuza iletilecektir.

* Diyalog toplantıları kapsamında Alevilerle buluşma gerçekleşecektir.

24 Aralık 2012

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: