Barış ve Demokrasi Partisi

Maraş Katliamı ve Bu Katliamcı Zihniyetin Devamı

Posted on: 24/12/2012

MaraşBundan 34 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sık görülen karanlık sayfalardan biri Maraş’da yaşandı. 19 Aralık’tan 26 Aralık’a uzanan günlerde Alevilere karşı işlenen bu katliamlar ile resmi kayıtlara göre 150 Alevi öldürülürken, yüzlercesi yaralandı, yüzlercesinin de evi ve işyeri tahrip edildi. Resmi olmayan rakamlara göre ise neredeyse 500 yakın insan katledilmişti. Bir haftaya aşkın süren katliamın acı bilançosu yanında onlarca ilde sıkıyönetim ilan edildi.

34 yıl önce bugün Maraş’ta derin devlet tarafından planlanarak yapılan katliam sonrasında Maraş’ın Alevi nüfusu yüzde seksen azaldı. Bu haliyle Maraş’ta yaşanan bir insanlık trajedisidir. Tıpkı yıldönümüne yaklaştığımız Roboski katliamının bilinen faillerinin üstünün örtülmesi gibi aradan geçen 34 yıla rağmen Maraş katliamının gerçek sorumlusu olan derin devlet yapılanması ve işlediği insanlık suçlarının üstü örtülmektedir.

Her zaman, tekrar ve tekrar söylediğimiz gibi; Türkiye, Maraş’ta olduğu gibi; Dersim, Çorum ve Sivas’ta Alevilere yapılan katliamlarla yüzleşmeden; faili meçhul cinayetleri çözmeden toplumsal barışı sağlayamaz.

Tekrarlıyoruz; Türkiye, geçmişindeki katliamlarla yüzleşmeden, farklı inanç ve kimlikleri anayasal güvence altına almadan barış içerisinde ortak bir gelecek kuramaz. Onurlu bir barışı da tesis edemez.

Türkiye’de demokrasinin gelişmesi ancak farklı inanç ve kültürlerin kendini özgürce ifade edebileceği, hiçbir baskıya maruz kalmadan yaşayabileceği, inancını özgürce yaşatabileceği bir ortamda gerçekleşebilir.

Daha dün (23 Aralık 2012) Maraş Katliamında katledilenleri anmak için Maraş’a giden Sivil Toplum Örgütleri ve partimiz üyeleri, İçişleri Bakanlığının genelgesine dayandırılarak şehir girişinde tutulup merkeze alınmayan halka yönelik saldılar, hükümetin ‘geçmiş ile yüzleşeceğiz, Dersim için özür diledik’ gibi lafların günlük politika geçiştirme mantığı olduğunu, bu konuda samimi olmadığının yanında bu katliamcı zihniyete sahip çıktığının göstergesidir. Dün anmaya giden halka yapılan saldırı 1978 sıkıyönetim ve katliam ruhuna saygı duruşudur.

Maraş katliamı üstü örtülmeyip, aydınlatılsaydı, bugün belki de Roboski katliamı olmazdı. Roboski katliamı açığa çıkarılmamış, üstü örtülmüş, Maraş katliamından güç alınarak yapılmıştır.

Türkiye’de Kürt sorunun dâhil olmak üzere çözüm üretilmek isteniyorsa geçmişle yüzleşilebilmelidir ve hesap verilmelidir. Türkiye; Kürtlerle, Alevilerle yüzleşmeden, toplumsal barışın sağlanamayacağını ‘açılım’ politikalarının iflasıyla görmüştür.

34 yıl evvel yaşanan, Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Maraş katliamını ve bu katliamcı zihniyetin devamı olan İçişleri Bakanlığının halka zulmünü kınıyoruz.

24 Aralık 2012

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: