Barış ve Demokrasi Partisi

Katliam Halen Zihinlerimizde

Posted on: 19/12/2012

AmblemKatliam Halen Zihinlerimizde!

 Katiller Hala Aramızda!

Bugün 19 Aralık 2012.

Bundan 12 yıl önce 19 – 22 Aralık 2000 tarihlerinde, tecride ve F tipi cezaevlerine karşı bedenlerini ölüme yatırmış olan yüzlerce tutsak, devletin önceden en ince ayrıntısı planlanmış bir operasyonu ile, gaz bombaları, yanıcı gazlar, halen ne olduğu tespit edilemeyen zehirli gazlar, ağır taramalı silahlar, kepçe ve iş makineleri, helikopterler ve askeri birliklerle müdahale edilerek katledilmişti.

Dönemin hükümeti operasyona sonucuyla tezat adı  “hayata dönüş “ adını vermişti. Yapılan katliam sonucunda toplam 32 kişi hayatını kaybetti, birçok tutsak kalıcı sakatlıklar, halen devam eden zihinsel ve bedensel hasarlar yaşadı.

Toplumun hafızasında bir vahşet olarak yer bulan ve hiçbir zaman izini unutturmayacak bu katliam, üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen sadece yetkililerinin terfileri ile “devlet” tarafından halka hatırlatılmaktadır. Oysa toplum her gün, düne ait yeni görüntülerle, filmlerle, belgesellerle  yaşayan tanıklarla katliamın ayrıntılarını daha açık görmektedir. Beklenen ise gerçek bir yargılama ve katillerin cezalandırılmasıdır.

Bu ülkede yüksek terfiler ve “başarılar!” katliamlarla eş değer tutulmaya devam etmektedir. Oysa demokratik bir devlet iddiasında olan hükümetler bu katliamların hesabı sorulmadığı müddetçe, sorumluları yargılanmadığı müddetçe katliamların vebali altındadır. “demokratik anayasa yapma iddiasında olan, darbecileri yargıladığını iddia eden hükümetin gerçek yüzünü ise katliam karşısındaki tavrı ve sorumlularının terfileri ile göstermektedir. Katliamı hazırlayan, planlayan ve uygulayanlar kadar yargılamayanlar da hesap sormayanlar da kaybettirilen hayatlardan sorumludurlar.

Bu katliamlarla insanlık suçu işleyen ve her birinin kimliği, görevi çok açık ve net tespit edilebilecek tüm görevliler cezasızlık uygulamasına gidilmeden bir an önce yargılanmalıdır.

Partimiz katiller yargılanıncaya, hesap soruluncaya kadar bu katliamın takipçisi olacaktır.

Bu, mücadelemiz açısından tüm halklarımıza verdiğimiz namus borcu ve sözümüzdür.

19 Aralık 2012

Meral Danış Beştaş, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: