Barış ve Demokrasi Partisi

Tekzip ve Açıklama

Posted on: 11/12/2012

AmblemTekzip ve Açıklama

Bugün, Habertürk ve Sabah Gazeteleri’nin bugünkü sayılarının ilk nüshasında; Eş Genel Başkanımız Sayın Gültan KIŞANAK ile ilgili olarak yayımlanan “Gültan Kışanak’ı PKK’lılar sorgulamış” başlıklı haber metninde gerçek dışı, doğru olmayan bilgiler verilerek, Eş Başkanımızın kişilik hakları ve kamuoyunun doğru haber alma hakkı başta olmak üzere, basın meslek ilke ve ahlakı ihlal edilmiştir.

Söz konusu haber metninin içeriği dahi çelişik ifadelerle dolu olup, bahse konu haberin; gerçek dışı, tamamen uydurma ve bir karalama kampanyasının ürünü olduğu açıktır. Zira haberde hiçbir kaynak gösterilmediği gibi iddiaları doğrulayacak ne bir belgeye ne de bir bilgiye yer verilmiştir.

Haberde, Sayın Eş Başkanımızla ilgili iddiaların gözaltı sırasında Siirt Belediye Başkanı Sayın Selim Sadak’a sorulduğu şeklinde bir ifadeye de yer verilmektedir. Haberi yapan muhabir Siirt Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorguya mı katılmıştır? Kamuoyunun bunu bilme hakkı vardır. İlgili gazetelerin derhal açıklama yapması gerekir. İddialarla ilgili “belirlenmiştir”, “anlaşılmıştır” denilmesine karşın, neye göre belirlendiği, hangi bilgiye göre anlaşıldığı yer almamaktadır. Dolayısıyla bu haber tümüyle hayal ürünüdür.

Bu haberi servis yapanların amacı BDP’ye yönelik süregiden hukuk dışı siyasi soykırım operasyonlarını halk nezdinde meşrulaştırmak, BDP’yi itibarsızlaştırarak siyaset yapamaz hale getirmek ve Eş Genel Başkanımızı hedef göstermektir. Adeta psikolojik savaş yöntemi ile yazılan haberin bir karalama kampanyasının devamı niteliğinde olduğu kuşkusuzdur.

Adı geçen gazete ve yayın organları, bireylerin haber alma hakkını ihlal etmekle birlikte Sayın Gültan KIŞANAK’ın kişilik haklarına aleni bir saldırı gerçekleştirmişlerdir ve Sayın Eş Başkanımızı hedef göstermişlerdir. Bu bağlamda tümüyle uydurma bir haberi servis yapmanın gazetecilik basın meslek ahlakı ile ne denli bağdaştığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yine, her türlü yasal yollara başvuru yapacağımızı bildiriyor; böylesi bir haberi yayımlayanları kınıyor ve adı geçen gazeteleri özür dilemeye çağırıyoruz.

11 Aralık 2012

BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: