Barış ve Demokrasi Partisi

Engelli Sorunlarının Çözümünde Temel Rol Sistemindir

Posted on: 03/12/2012

AmblemBasına ve Kamuoyuna

Engelli Sorunlarının Çözümünde Temel Rol Sistemindir

1992 yılında BM tarafından 3 Aralık ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul edildi. Kadınların, annelerin, çocukların, engellilerin, bir şekilde ezilmiş ve ötekileştirilmiş olanların yılda bir kez hatırlanması manidardır. Kutlanılan bir gününüz varsa bu toplumun ezilen kesiminde yer aldığınızın işaretidir. Aslında çözülmemiş, aşılmamış, sorunlarınızın çokluğunu göstermektedir. Ancak böylesi günleri sosyal sorumluluk çerçevesinde devleti ve toplumu duyarlı kılmanın günü olarak ele almaya çalışırsak belki de faydalı olabilir.

Dünyada 100 milyonları, ülkemizde ise 10 milyonları bulan engelli vatandaşlarımızın sorunları ne sadece mekânların fiziksel yapıları, ne de tek başına eğitim, sağlık, iş vs.den, ibarettir. Engelli sorunlarının çözümünde devletin, hükümetin ve yerel yönetimlerin temel sorun çözücü rolü üstlenmeleri gerekmektedir.

Engellilik, doğuştan gelen ya da sadece bireysel nedenlerle karşımıza çıkan bir durum değildir. Aksine engelliliği ortaya çıkaran ve engelliliği derinleştiren egemenlerin zihniyetidir. Kazanmaya, kâra endekslenmiş zihniyetin, engelli vatandaşları bir hak öznesi olarak görmesi mümkün değildir.
Engellilik yoksulluktan, savaşlardan, iş ve trafik kazalarından, hastalıktan, kentleri -köyleri yerle bir eden depremlerden doğmaktadır. Bütün bunlar doğal gibi görünen fakat son çözümlemede toplumsal yanı belirleyici olan olaylardır.

Birleşmiş Milletler Engellilerin Hakları Sözleşmesi‘ne göre, engelli yurttaşların tüm kamu hizmetlerinden eşit yararlanmaları ve kimseye muhtaç olmadan özgür bireyler olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli koşullar devlet tarafından sağlanmalıdır. Belirtilen durum sosyal devlet anlayışı ile çözüme ulaşabilir. Bu anlamda engellilerin toplumsal yaşama tam eşit yurttaşlar olarak katılabilmesi için yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu da engellinin hak öznesi olarak ele alınmasıyla gerçekleşebilir.

Engellilerin eşitlik ilkesi gereğince her alanda yaratıcılıklarını ve üretken güçlerini kullanıp, geliştirecekleri bir yaşam ortamı sağlanarak, engellileri dışlayan anlayışların son bulması yönünde gerekli eğitsel ve kültürel önlemlerin alınması devletin engelli vatandaşlarına karşı yükümlülüğüdür.

3 Aralık 2012
BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: