Barış ve Demokrasi Partisi

“Talepleri, Taleplerimizdir”

Posted on: 09/11/2012

Hapishanelerde 12 Eylül günü  Siyasi Tutsaklarca başlatılan ve halen devam eden açlık grevlerine ilişkin partimizin yayımladığı genelgeyi paylaşıyoruz:

Bilindiği üzere 63 tutsak üç temel taleple 12 Eylül 2012 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlatmıştı. Belirtilen tarihte başlatılan açlık grevleri 58. güne girmiştir. Diğer cezaevlerinde bulunan siyasi tutsakların farklı tarihlerdeki katılımlarıyla 707 kişiye çıkmıştı. Ancak 5 Kasım 2012 tarihinde 72 cezaevinde bulunan 10.000 tutsağın da açlık grevine katılımıyla yeni bir boyut kazanmıştır.

BDP olarak; ilk günden itibaren ‘talepleriniz, taleplerimizdir’ diyerek bu haklı, meşru, insanı ve hukuki direnişi sahiplendik.

Çünkü talepler, bizim de yıllardır savunduğumuz, mücadelesini verdiğimiz taleplerdir.

Çünkü bu taleplere olumlu yanıt verilmesi durumunda, Kürt sorununun demokratik, siyasi, barışçıl çözümünün önünün açılacağına da inanıyoruz.

Çünkü olumlu yanıt verilmesi durumunda, yıllardır yaşanan acıların, savaşın yol açtığı ölümlerin daha da artmaması için olanak yaratılmış olacaktır.

Tüm bu gelişme ve hayati ihtiyaçlara rağmen, açlık grevleri ile ilgili olarak Başbakan T.Erdoğan şahsında somutlaşan inat, görmemezlik ve karşıtlık devam ediyor. Bu yaklaşım grevlerin ölüm olmadan sonuçlanmasına hizmet etmez. Kürt sorununun çözümüne katkısı olmaz. Hatta telafisi mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor; açlık grevlerini sonlandıracak olgulardan birisi de, hepimizin haklı, meşru, insani ve hukuki bu direnişe daha büyük destek vermesi ve sahiplenmesidir.

Kaybedilecek bir tek saniyeye dahi tahammülümüz olmamalıdır. Tüm il ve ilçe örgütlerimiz, aşağıda belirtilen eylemliliklerin yanı sıra, özgünlüklerinde uygun gördükleri demokratik eylem ve etkinlikleri planlayarak yaşama geçirmelidir.

1-) MİTİNGLER

–Eşgenel Başkanımız Gülten Kışanak’ın katılımıyla 10 Kasım Cumartesi günü Cizre’de, 11 Kasım 2012 Pazar günü Siirt’te kitlesel mitingler gerçekleştirilecektir.

–Tarihi il örgütlerimiz tarafından netleştirilmek üzere (12-19 Kasım tarihleri arasında) İstanbul ve Van illerinde Eşgenel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın katılacağı mitingler gerçekleştirilecektir.

–13 Kasım tarihinde Eşgenel Başkanlarımızdan birinin katılacağı miting, Mardin Cezaevinin önünde yapılacaktır.

2-) YÜRÜYÜŞLER

Açlık grevlerine olan duyarlılığı daha fazla geliştirmek ve talepleri daha fazla gündemleştirmek amacıyla 11 Kasım Pazar günü saat 12:00’de tüm il ve ilçe örgütlerimiz tarafından açlık grevi yapılan cezaevlerine yürüyüşler yapılacaktır. Bu yürüyüşler engelleme ile karşılaşsa dahi ısrarcı ve kararlı olunacaktır. Akşam saatlerine kadar cezaevi önünde kalınacaktır. Yürüyüşlerin güçlü geçebilmesi için tüm mahallelerde ev ev çalışma yürütülecektir.

3-) IŞIK KARARTMA EYLEMİ

11 Kasım Pazar günü örgütlü olduğumuz bütün illerde, açlık grevlerine dikkat çekmek ve taleplerin sahiplenildiğini göstermek amacıyla saat 19.00’dan itibaren bütün evlerin ve işyerlerinin gece boyunca ışıklarını kapatmaları, evlerin ve işyerlerinin dış pencere ya da balkonlarında mum yakarak “HAYATLARI KARARTMAYIN, ÖLÜMLERE HAYIR” mesajı vermeleri çağrısı yapılacaktır. Bir gece sürecek olan bu eylemin halka duyurulması için basın açıklamaları, halk toplantıları, yerel medya imkânları, sosyal medya, el ilanları vb. yöntemler kullanılmalıdır. Evlerin özellikle caddeye bakan balkon ve pencerelerine mum bırakılmasının da cezaevlerinde ve dışarıda hayatların kararmaması açısından önemli bir mesaj olacağı unutulmamalıdır. 30 Ekimde hayatı durdurarak topyekun direnişe katılan halkımızın, bu konuda da göstereceği kitlesel katılım büyük ve güçlü bir mesaj olacaktır.

4-) Kamuoyu yaratmak amacıyla parti binalarımızda gerçekleştirilen açlık grevleri, gerekli duyarlılığı yaratmıştır. Bu nedenle, bundan sonra farklı demokratik eylemlerin geliştirilmesi daha uygun olacaktır.

Azami duyarlık bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

08.11.2012

Selahattin Demirtaş                                            Gültan Kışanak

        Eşgenel Başkan                                                        Eşgenel Başkan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: