Barış ve Demokrasi Partisi

Betonlaşan Vicdanları Hep Beraber Kıralım

Posted on: 01/11/2012

Siirt E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan Gulan Kılıçoğlu’nun mektubunu paylaşıyoruz:

Ölümle burun buruna, onunla haftalardır, aylardır kol kola olan altı değerli arkadaşımızla bir arada, yaşamanın anlamlılığını hissederek bir günü diğer bir güne bağlıyoruz. Ama her bir günü diğer güne bağlarken yüreklerimizin kafesinden fırlamak üzere olduğunu bilerek korkuyla, kaygıyla bekliyoruz. Devirdiğimiz güzel ve anlamlı canların uğurlayışı olmaması için her birinin göz bebeklerine ricayla dalıyoruz. Yürüttükleri mücadele; bedenlerinden verdikleri bedellerin somut sonucu görmeleri gerektiğini, gidişlerin insanlık için kayıp olduğunu gözlerimizle anlatıyoruz.

Bizler için sözcükler anlamını çoktan yitirdi. Hissedilenlere karşılık veremeyeceğini anladı sözcükler. Duygularımızın yorgunluğu altında zavallılaştı. Yerle bir oldu Kürtçe ve Türkçe lügatlar. Doruğuna çıktık duyguların ve doruğundayız onurlu yaşama olan inançla… Doruğuna çıktılar duyguları gün be gün eriyenler. Şaha kalkan duyguları amaçlarına rehberlik etmeye, daha ilk günden başlamıştı ve bizim de duygularımız şaha kalkmıştı ilk gün. Rehberimiz oldu her bir can. Ardıllarla güç moral olabilmek bütünleşebilmek için sözcükleri bir kenara attık ve birbirimizi en iyi anladığımız, en güçlü hissettiğimiz gözlerimizi iletişim aracı olarak ilan ettik.

Bir bütündük aslında ve hiç parçalara ayrılmadık. Olur da acımasız zihniyetin vahşiliği bedensel ayrılığımıza neden olursa, parçalarımızın ayrılmaması, eksilmemeleri için tekrar tekrar bütünleştik, bir olduk.

Ve bütün olduğumuz parçalarımızdan, bir tanesi daha on sekiz yaşında. Tutuklandığında on yedisinde bir çocuktu. Şimdi ise on sekizinde yüreği evren büyüklüğünde olan bir mücadeleci. Çocuk denebilecek olan bir yaşta arkadaşımızın adı Kevser Akçelik. O da bedenini diğer arkadaşlarımız için çoktan ölüme yatırdı.

Ölüme yaklaştığı ve ölüme onurlu yaşam duruşu ile selamladığı bugünlerde eylemci arkadaşlarımızla bize iyi görünmek için, olağanüstü çaba sarf ediyor, diyorlar. Bize moral ve güç olma çabasının bizlerde yarattığı duyguları tahmin etmek zor olmayacaktır.

Ömrünün azlığını bir tarafa bırakıp, bedeninin eridiği, gücünün tükendiği onlarda bile gözündeki yaşam kıvılcımlarının kaybetmeyişi ve o kıvılcımları an be an alevlendirmesi, çukura kaçan gözlerinde evrenin tüm güzelliğini önümüze sermek istediğini her davranışıyla belli ettiren on sekizine yeni giren bir insan ve onun gibi yüzleri, binleri bulan arkadaşlarımız…

Biz, her an göz göze olduğumuz insanların gözlerindeki anlara, güzelliğe dayanarak, başta aydınlar olmak üzere insanım diyen herkese duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. İnsanlık için, betonlaşan vicdanları hep beraber kıralım.

Şu an aynı koğuşta kaldığımız arkadaşlarımızın sağlık sorunları baş göstermiş durumda ve daha basına yansımayan yüzlerce arkadaşımız da var. Silivri, Şakran ve Tekirdağ’da açlık grevine giren arkadaşlarımız hücreye alınmışlardı. Alındıkları günden bu yana hala o hücrelerde eylemlerine devam etmektedirler. Bu uygulama bilinçli olarak ölüm orucuna çevrilmek istenmiştir. Başarılı da olmuştur, çünkü şekerli su dahil olmak üzere hiçbir şeyin verilmemesi de grevin ölüm orucuna dönüştüğünü gösteriyor. Yanımızda olan arkadaşlarda baş gösteren problemlerin ciddiyetini göz önüne getirdiğimizde, o arkadaşlarımızın ölüme peşkeş çekildiğini görüyoruz. Bu şekliyle irade kırılmak istenmiştir. Ancak unutulan bir realite var; bu insanların bedenlerini özgür bir gelecek ve insanlığın yararına ölüme yatırmış olmaları… Böylesi insanlık dışı bir yönelim irade kıramaz, onların iradesini güçlendirir.

Biz, her an göz göze olduğumuz insanların gözlerindeki anlama, güzelliğe dayanarak, başta aydınlar olmak üzere insanım diyen herkese duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.. İnsanlık için betonlaşan vicdanları hep beraber kıralım. Adım adım ölüme yelken açan insanlara birinci dereceden tanıklar olarak vicdanlara sesleniyoruz. Sevgiyle, barışla sulayalım, kanla-canla sulanan coğrafyamızı…

Bu yazdıklarımızı Siirt E Tipi Cezaevi kadınları adına gazetelere ve nete verebilir misin?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: