Barış ve Demokrasi Partisi

Kamuoyuna Duyarlılık Çağrımızdır

Posted on: 10/10/2012

Yüreklerinin telleri ülkemizde yıllardır yakılan ağıttan ötürü gerilen ve yakılan bu ağıtların son bulması için 380 can 4 hafta yani 28 gün yani 672 saattir bedenlerini açlığın ve ölümün kollarına hesapsız ve kitapsız bir şekilde bırakmış durumda.

Siyasi tutsaklar,12 Eylül 2012 tarihinde Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşullarının ortadan kaldırılarak, özgür hareket edebilme koşullarının yaratılması, anadilde eğitim ve savunma taleplerini kamuoyuna duyurmak için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girdiler.440 gündür avukatları ile görüştürülmeyen ve kendisinden sağlıklı bir haber alınamayan Sayın Öcalan’a uygulanan ağır tecrit koşulları karşısında gelişen açlık grevleri eylemi, toprak altında biriken basıncın dışa vurmasını sağlayan deprem gibi olmuştur. Yaşamı uğruna ölecek kadar seven bu “Can”ların soğuk bedenleri cezaevleri kapılarından birer birer çıkması an meselesi. Açlık grevleri karşısında sessizliğe gömülen ve vicdanlarını cezaevlerinde yükselen çığlığa kapatan kamuoyuna sesleniyoruz. Açlık grevleriyle hayatlarını toplumsal barışın sağlanması için armağan eden 300’ü aşkın yüreğin cansız ve soğuk bedenleri ile karşılaşmak istemiyorsak ve arzumuz bu değilse; daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Dört duvar arasında olmalarına rağmen kendi koşullarının düzeltilmesi için değil, barışın koşullarını sağlamak amacıyla bedenlerini ölüme yatıranlar için duyarsız kalmamalıyız.

Fenerbahçe’den ayrılan Alex’i ülkenin en önemli gündemi haline getirip yüzlerce kişinin ölümüne sessiz kalan medyayı bir kez olsun vicdanının sesini dinlemeye çağırıyoruz. Kuşkusuz Türkiye futbol tarihin de önemli bir yere sahip olan Alex’in bir haber değeri vardır. Ancak 2 saat 7 dakika Alex’in basın açıklamasını canlı yayınlarda veren ana akım medyayı kameralarının yönünü ve mikrofonlarını çok uzak da değil hemen yanı başımızda ölüm ile adeta dans eden insanlara da çevirmeye davet ediyoruz. Aksi halde yaşanacak ölümlerin sorumlularından biri üç maymunu oynayan medya olacaktır.

Hükümeti, cezaevlerinde yaşanan açlık grevlerinin son bulması için talepler doğrultusunda girişimde bulunmaya davet ediyoruz. Söz konusu talepler kuşkusuz, müzakere sürecinin önünün açılmasıyla sağlanacaktır. Bu anlamda açlık grevleri dalga dalga bütün cezaevlerini kaplamadan tutsakların en temel taleplerinden biri olan Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşulları kaldırılmalıdır. Atılacak olan bu adım, giderek derinleşen ve önlem alınmazsa toplumsal kopuşu da getirecek bir sürecin önünü alacaktır. Aksi halde cezaevlerinde yaşanacak olan ölümlerin tek sorumlusu Başbakan ve hükümet olacaktır. Ancak Başbakan’ın haftalık grup konuşmasında ölen “terörist için ağlamayız” diyerek nasırlaşan yüreğini bir kez daha göstermiştir. Başbakan, insani vasıflar ile bağdaşmayan bu sözleri ile kin lügatına yeni eklemeler yapmıştır. Toplumdaki milliyetçi damarı okşama adına ölümü kutsayan Başbakan’ın bu sözleri aynı zamanda cezaevlerinde yaşanması olası ölümlere ne kadar kayıtsız kaldığının da göstergesidir. İşte tam da bu noktada kendisine aydınım, demokratım ve vicdan sahibiyim diyen bütün kesimler, cezaevlerinde yükselen sese tereddütsüz bir şekilde ses katmalıdır.

Toplumsal barışın sağlanması adına ölümü göze alıp açlık grevine giren partimizin üye ve yöneticilerini, kadın aktivistleri, çocukları, gazetecileri ve siyasetçilerimizi Başbakan’ın ölümler karşısında taş kesilen yüreğinin insafına bırakmayacağız.

17 yaşında tutuklandıktan sonra ceza alan Ersin Yolu’nun açlık grevine başlarken kamuoyuna deklere ettiği “ Sürdürülen baskı ve zorbalığa karşı tepki gösterme koşulları sınırlı ve etkisiz kılındığı durumda bedenini ölüme yatırmaktan başka yol kalmıyor” bu sözler Başbakan’ın eseridir.

10 Ekim 2012

BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: