Barış ve Demokrasi Partisi

Yargı Mercileri Yasa ve Hukuk Tanımaz Halleriyle Adeta Siyasi Arenanın Ringi Haline Dönüşmüştür

Posted on: 02/10/2012

Eş Genel Başkan Yardımcımız Sn. Meral Danış Beştaş’ın, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülmekte olan “KCK” adı altındaki siyasi soykırım davasının dünkü celsesinde Mahkeme Başkanı’nın talimatı üzerine savunma avukatlarının zorla duruşma salonundan çıkarılmasına ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz: 

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan 124’ü tutuklu 205 siyasetçinin yargılandığı KCK İstanbul Ana Davası’nın dünkü celsesinde müvekkillerinin yasalarca tanınmış olan savunma hakkını korumak uğruna Mahkeme Başkanı’nın talimatı üzerine zorla duruşma salonundan çıkarılan meslektaşlarımız, duruşma salonunun içerisinde askerin saldırısına uğramıştır. Yargılanan Kürt siyasetçilerinin haklarına, savunmanın onuruna, temel insan haklarına yönelik böylesi bir saldırı 12 Eylül döneminde bile yaşanmamıştır.

Özel yetkili Mahkemeler KCK Davalarında sergiledikleri birçok tutum ve son olarak bu pratik ile adeta “Kürt Halkının savunmanlığını yapmayın” mesajını vermektedirler. KCK davalarında anadilde savunma hakkı verilmeyerek tümüyle susturulmaya çalışılan tutukluların avukatlarının konuşmasına da tahammül edilememektedir.

Savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik tutumun hiçbir şekilde izahı yoktur. Yargı mercileri bu yasa ve hukuk tanımaz halleri ile adeta siyasi arenanın bir ringi haline dönüşmüştür. Bu kapsamda Mahkemenin tutumu Kürt halkına yönelik uzun süredir uygulanan düşman ceza hukukunun açık bir örneğidir.

Bu kapsamda adil yargılama ve savunma hakkını savunan tüm baro ve tüm hukuk kurumlarını mesleğe ve savunma hakkına yapılan bu saldırı karşısında göreve davet ediyoruz. Bugün savunmaya yapılan saldırının hedefi yarın herkes olabilir.

Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu
Eş Genel Başkan Yardımcısı
Meral Danış Beştaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: