Barış ve Demokrasi Partisi

Silivri Özel Yetkili Mahkemeleri Hukuksuzlukta Sınır Tanımıyor

Posted on: 02/10/2012

Partimizin bileşeni olduğu HDK’nin İstanbul Silivri’de “KCK”  adı altında yürütülen siyasi soykırım davasına ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

Uygulamaları ve kararlarıyla tepki toplayan Silivri Özel Yetkili Mahkemeleri, hukuksuzlukta sınır tanımıyor. 1 Ekim’de Silivri’de yeniden görülmeye başlayan İstanbul KCK ana davasında bir kez daha evrensel demokratik hukuk ilkeleriyle, adil yargılamayla, insan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan bir tutum sergilendi.

Savunma hakkı hiçe sayılıyor, sanık sandalyesine oturtulanlar baştan suçlu ilan ediliyor, son olarak da avukatlara tahammül gösterilmiyor. Uluslararası hukuk sözleşmeleriyle teminat altına alınan tutuklu haklarının ve savunma hakkının çiğnendiği bir süreç yaşanıyor. 12 Eylül mahkemelerini hatırlatan, insan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan uygulamalara her duruşmada bir yenisi ekleniyor.

1 Ekim günü Kürt siyasetçilerin yargılandığı davanın duruşmasında, avukatlar darp edilerek dışarı çıkarıldı ve duruşmadan men edildi, izleyiciler içeri alınmadı. Tutuklu ve tutuksuz yargılananların söz taleplerine mahkeme heyetinin izin vermemesi üzerine, bu durumu protesto eden tutukluların alkışlarına tahammül göstermeyen mahkeme heyetinin tutumu kabul edilebilir değildir.

Mahkeme heyeti usulü de esası da keyfince belirliyor. Yüzlerce kişinin onlarca yıl ceza talebiyle yargılandığı KCK davası iddianamesini sanıkların ve avukatların hiçbir talebini kabul etmeyerek TRT spikerine okutmaya devam etmiştir. Yargılananların itirazları üzerine, tutukluları da salondan çıkaran Mahkeme Başkanı, “Bunlar duruşmayı engelleme çalışmalarıdır. Sanıkların taleplerine göre düzen ayarlayamayız” diyerek, arkasından gazetecileri de dışarı çıkarmıştır. Silivri Özel Yetkili Mahkemesi Duruşma Salonu’nda sadece askerler, mahkeme heyeti ve iddianameyi okuyan TRT spikeri kalmıştır.

HDK olarak, bu yönlü gelişmeler ve devam eden hukuksuzluk karşısında demokratik kamuoyunu duruşmaları dikkatle izlemeye ve duyarlı olmaya çağırıyoruz. Basını, insan hak ve özgürlüklerinden yana kişi ve kurumları, baroları, sendikaları, siyasi partileri, emek, barış ve demokrasi isteyen herkesi bu keyfiyete, yargıdaki siyasi iktidar yanlısı tutuma ve haksız yargılamalara karşı tutum almaya çağırıyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu
2 Ekim 2012

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: