Barış ve Demokrasi Partisi

Sözün Bittiği Yer Diyarbakır Zindanı Bellektir

Posted on: 28/09/2012

78’liler Girişimi ile Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu’nun 30 Eylül 2012 Pazar günü Diyarbakır’da “DİYARBAKIR 5 NOLU ASKERİ CEZAEVİ ‘İNSAN HAKLARI MÜZESİ’ OLSUN!” şiarıyla düzenleyeceği mitinge ilişkin destek açıklamamızı paylaşıyoruz:

Modern zamanların dizayn mekanizmaları hapishanelerin en dehşet örneklerinden biri olan Diyarbakır Zindanı işkenceleriyle sözün bittiği noktanın da ötesine geçerek sözün yasaklandığı, suskunluğun bile anlama büründüğü bir mekanın sembol adı olmuştur.

İkinci Dünya Savaşının sembol Mekanı Auschwitz Toplama Kampı ölümcül hali ve biyolojik deneyleriyle insanlığın vardığı noktanın sembolü, yüzleşilemeyen derin travması olmuştur. İnsanlık, barbarlığın son aşaması olan toplama kamplarının bir daha olmaması ve yaşanan zulmünün bir daha tekrarlanmaması için Auschwitz Toplama Kampı’nı müzeleştirdi.

12 Eylül Askeri Darbesinin yeni toplum dizaynının protipi, tek tipleştirmenin deneysel yeri ise Diyarbakır Askeri Cezaevi olmuştur. İnsanlığın aşağılanabileceği bir sınır varsa orası Diyarbakır Cezaevidir.

Diyarbakır Cezaevi hakikaten Barbarlığın karşısında durmanın en ihtişamlı direniş kalesi olmuştur. Bu anlamda Diyarbakır Barbarlığın son aşamasına karşı direnişin yeridir. İnsanlığın yenilmediği direndiği Diyarbakır gerçeği, barbarlığın karşısında durmanın sembolüdür. Kürt Halkının asla unutmayacağı tarihin en karanlık sayfasıdır.

Yüzleşmek, unutmamak, yaşatılan ve yaşanılanların farkına varmak,
Unutarak değil hatırlayarak toplumsal bir belleğe dönüşmesi, insanlığın bir daha alçalmaması, öldürülmemesi, insanlık dışı uygulamaların bir daha yaşanmaması için; Diyarbakır Cezaevi’nin Müzeye dönüştürülmesini istiyoruz.

Bu anlamda 30 Eylül 2012 Pazar günü 78’liler Girişimi ile Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonunun Diyarbakır’da düzenleyeceği ‘’DİYARBAKIR 5 NOLU ASKERİ CEZAEVİ ‘İNSAN HAKLARI MÜZESİ’ OLSUN!’’ şiarıyla gerçekleştireceği mitingi desteklediğimizi belirtiyor ve tüm halkımızı katılmaya davet ediyoruz.

28 Eylül 2012
BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: