Barış ve Demokrasi Partisi

Kürt Halkı AKP’nin Faşizan Politikaları Karşısında Boyun Eğmeyecektir

Posted on: 25/09/2012

Başta Mersin olmak üzere altı ilde eş zamanlı olarak KCK adı altında yürütülen operasyonlara ilişkin basın açıklamamızı paylaşıyoruz:

Partimize karşı üç yılı aşkın süredir sürdürülen Siyasi Soykırım Operasyonlarına yeni bir halka daha eklenmiştir. Bu sabah başta Mersin olmak üzere 6 ilde eş zamanlı yürütülen operasyonlar ile İl teşkilatımız, Akdeniz Belediyemiz, Siyaset Akademimiz ve Yerel Yönetimler Komisyonumuz ile Demokratik Toplum Kongresi, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve gazeteciler hedef alınmış, İl Eş Başkanlarımız Musa Kulu ve Aynur Aşan’ında aralarında bulunduğu 40’ı aşkın kişi gözaltına alınmıştır.

Bir yandan 8 bini tutuklu olmak üzere on binlerce siyasetçi AKP mahkemelerinde yargılanırken, öte yandan da hükümet durmadan yeni operasyonlar için talimat vermektedir. Partimizi hedef alan, Kürt halkının siyasi temsilini engellemek isteyen AKP Hükümeti, kendine demokrat tavrı ile polis ve yargı kuşatmasıyla demokratik siyasal alanı Kürtlere tümden kapatmanın yol arayışına devam etmektedir.

Sadece yargı kuşatması değil, linç girişimleri de eş zamanlı olarak devreye konulmuş durumdadır. Antep İl Örgütümüze gerçekleştirilen ırkçı saldırıyı “Vatandaşın sıcak tepkilerini olumlu ve yerinde görüyoruz” diyerek sahiplenen AKP Hükümeti’nin bu ırkçı tavrı partimize yönelik saldırıların giderek yayılmasına neden olmuştur. Bingöl’de, Çanakkale’de ve daha birçok ilde partimize karşı gerçekleştirilen ırkçı saldırılar bizzat Hükümetin sorumluluğunda ve koordinesinde yürütülmektedir.

Benzer şekilde partimize ve demokratik kurumlara yönelik başlatılan operasyonlar da yine AKP Hükümeti’nin talimatıyla gerçekleştirilmektedir. Başbakan’ın “Yargıya söyledik gereğini yapıyorlar” şeklindeki talimatının ardından İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel’e 8 yıl hapis cezası verilmiştir. Bu sabah Mersin’de gerçekleşen operasyon da Başbakan’ın yargıya yönelik talimatının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Linç girişimleri, yargı operasyonları ve dokunulmazlık tehditleriyle partimizi demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışan AKP Hükümeti bilmelidir ki, bu faşizan uygulamalar Türkiye’ye kaybettirmektedir. Bu operasyonlar, hukuk dışı saldırılar ve linç girişimleri, barışı ve çözümü değil savaşı ve çatışmaları derinleştirmektedir. Bu tablonun sorumluları ülkeyi her geçen gün biraz daha uçuruma doğru sürüklemektedir.

Buradan bir kez daha AKP Hükümetini uyarıyoruz ve bu çözümsüzlük politikalarından bir an önce vazgeçmeye, halk iradesine yönelik her türlü saldırıyı durdurmaya, BDP üzerinden elini çekmeye çağırıyoruz.

Belirtmek isteriz ki, Kürt halkı AKP’nin bu faşizan politikaları karşısında asla boyun eğmemiştir, bundan sonra da ve eğmeyecektir. Bu baskılar bize ve halkımıza asla geri adım attırmayacaktır. AKP’nin bu boş hayalleri ve rüyası asla gerçekleşmeyecektir. Halkımızla birlikte mücadelemizi her zamankinden daha kararlı ve güçlü bir biçimde sürdüreceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Kamuoyunu da bu hukuk dışı, demokrasi dışı saldırılar karşısında duyarlı olmaya ve sesini daha gür çıkarmaya çağırıyoruz.

Mersin ve diğer illerde gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarını bir kez daha kınıyoruz. Gözaltına alınan yöneticilerimiz ve demokratik kurum temsilcileri derhal serbest bırakılmalı ve bu hukuk dışılığa biran önce son verilmelidir.

25 Eylül 2012
BDP GENEL MERKEZİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: