Barış ve Demokrasi Partisi

DTK Daimi Meclisi’nin 22 Eylül Tarihli Kararları

Posted on: 24/09/2012

DTK Daimi Meclisi’nin 22 Eylül’de yaptığı toplantıda aldığı kararları paylaşıyoruz:

Kürt sorunun demokratik çözümünde en etkili şahsiyet olan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki antidemokratik, insanlık dışı ağırlaştırılmış tecride son verilmesi ve anadilde savunma hakkının engellenmesini protesto etmek amacıyla tutuklu Kürt siyasetçilerinin cezaevlerinde başlattığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevi eylemleri telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu temelde cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin sonlanması için hükümet tutukluların bu demokratik taleplerini kabul etmelidir. İnsan haklarından ve özgürlüklerden yana olan tüm kurum ve kuruluşlar bu demokratik eylemselliğe gerekli duyarlılığı göstererek destek sunmalıdır.

Anadilde eğitim ve savunma hakkına karşı gösterilen aşağılayıcı ve asimilasyonist kültürel soykırımcı direnç, gayrı insanidir. Kürtçe anadilde eğitimi kabul etmeyen eğitim sistemini halkımızın da reddetme hakkına sahip olduğu açıktır. Anadilde eğitimin kabul ettirilmesine dönük bu kararlaşmaları ve demokratik tepkileri destekliyor ve ilgili kamuoyunu bu konuda hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Bu noktada Daimi Meclisimiz de çalışmalarını yoğunlaştırmaya karar vermiştir.

Kürt sorununun çözümü sürecine girdiğimiz final döneminde, Kürt halkının ulusal birliğini sağlamak bir gereklilik değil zorunluluktur. Bunun için daha önceden başladığımız Ulusal Konferans’ın çalışmalarının yoğunlaştırılması karar altına alınmıştır.

Farklı etnik, inanç ve kültürel kimliklerin sorunlarını tartışmak ve çözüm üretmek amacıyla Alevi konferansı ve Ezdi konferansı yapılmasına karar verilmiştir.

Diyarbakır Cezaevi’nin müze olması için 78’liler Girişimi’nin 30 Eylül’de Diyarbakır’da gerçekleştireceği ve Eş Başbakanımız Sayın Ahmet Türk’ün de katılacağı mitingi destekliyor, tüm halkımızı ve bileşenlerimizi katılım sağlamaya davet ediyoruz.

13 Ekim’de Diyarbakır’da Kadın ve Sağlık Çalıştayı, 21-22 Ekim’de Van’da Kent ve Sağlık Çalıştayı ve daha önce de yaptığımız Demokratik Özerklik panellerinin Kasım ayında da devam ettirilmesine karar verilmiştir.

Reklamlar

1 Response to "DTK Daimi Meclisi’nin 22 Eylül Tarihli Kararları"

Kesinlik le çok haklısınız fikirlerinize saygı duyuyoruz tüm komşularla beraber

Selametle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: