Barış ve Demokrasi Partisi

AKP’nin Cezaevi Politikaları, Cunta Dönemi Yöneticilerinin Ellerindeki Filistin Askısı Haline Dönüşmüştür

Posted on: 24/09/2012

Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Sn. Meral Danış BEŞTAŞ’ın, siyasi tutsakların başlattığı, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

Cezaevleri, hala Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olmaya devam etmektedir. 12 Eylül’ü geride bıraktığımız bugünlerde görmekteyiz ki, cezaevlerinde bugün yaşananlar aslında cunta dönemindeki insanlık dışı muamelelerin sadece makyajlanmış bir biçimidir. AKP’nin cezaevi politikaları, Cunta dönemi yöneticilerinin ellerindeki Filistin askısı haline dönüşmüştür. İşte bu nedenle, AKP’nin cezaevlerindeki tecrit politikasını protesto etmek isteyen tutsaklar bedenlerini ölüme yatırarak, açlık grevine başlamışlardır.

Bilindiği üzere 12 Eylül tarihinde Diyarbakır E Tipi, Bolu, Siirt, Kandıra 1 ve 2 Nolu Cezaevlerinde bulunan tutsaklar, Sayın ÖCALAN üzerinde yürütülen tecrit politikasını, cezaevlerinde dayatılan insanlık dışı koşulları ve anadil önündeki engelleri protesto etmek amacıyla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamışlardır. Açlık grevinin başladığı bu cezaevlerine bugün Bakırköy, Edirne, Erzurum, Rize, Midyat, Silivri ve Mardin Cezaevleri de eklenmiştir. Her geçen gün açlık grevlerine yeni katılımlar kamuoyuna yansımaktadır.

Cezaevlerindeki koşulları protesto etmek amacıyla çıkan isyanlar karşısında, daha büyük kampus cezaevleri yapma vaadinde bulunan AKP, iktidarı döneminde tecrit bir devlet politikası haline getirilerek, siyasi tutsaklar bir kez daha mağdur edilmek istenmiştir. Siyasi görüşlerinden, etnik kimliklerinden, en temel hak ve özgürlüklerini kullanmalarından dolayı tutuklanan muhalifler, F Tipi hapishaneler ile hizaya getirilmek istenmiştir.

Bunun yanında, anadilde savunma ve adil yargılanma hakları hiçe sayılarak, politik eylemlerinden dolayı cezalandırılan binlerce insan hala cezaevlerinde tutulmaktadır. Almanya’da Türkçe anadilde eğitim hakkını savunurken Türkiye’de anadilde eğitim, anadilde savunma haklarının önüne engeller koyan AKP iktidarına siyasi tutsaklar bir kez daha boyun eğmeyerek, kendi hayatlarını feda etmek uğruna direnişe devam etmişlerdir. Bugün 12 Eylül cezaevlerinde yaşananları insanlık lanetlerken gözümüzün önünde cereyan eden açlık grevlerine, hukuk dışı uygulamalara yeterince güçlü ses verilmemekte, verilen seslerin de sansürle duyulması engellenmektedir.

Hükümeti cezaevlerindeki bu direnişi görmeye ve tecrit politikasını durdurarak yaşanan hukuksuzluklara bir an önce son vermeye çağırıyoruz. Açlık grevlerinin sonlandırılmasını sağlamak amacıyla, Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan bir heyetin bir an önce cezaevlerindeki tutsaklarla müzakerelerde bulunması ve çok geç olmadan yaşanan sorunların bir çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Aksi halde meydana gelecek ölümlerin tek sorumlusu AKP Hükümeti olacaktır.

24 Eylül 2012

Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu
Eş Genel Başkan Yardımcısı
Meral DANIŞ BEŞTAŞ

Reklamlar

1 Response to "AKP’nin Cezaevi Politikaları, Cunta Dönemi Yöneticilerinin Ellerindeki Filistin Askısı Haline Dönüşmüştür"

Kesinlikle size hak veriyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: