Barış ve Demokrasi Partisi

Halkımız Kendini, Partisini Koruma Gücünü Ortaya Koyacak İradeye ve Kararlılığa Sahiptir

Posted on: 22/09/2012

Genel Merkezimizin, Bingöl İl Binamıza ve partililerimize yönelik saldırılara ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

Barışın dilini yadsıyanlar, barış çağrılarına kulaklarını tıkayanlar, derinleştirdikleri savaşın nefret ateşini yükseltmenin telaşı içindeler. Barışı toplumsal alanın dışına bu denli çıkartmak, müzakere ve çözüm yollarını kapatmak, operasyonlarda ısrar etmek çatışmaları her alanda derinleştirmektedir. En doğal hak arayışına ‘hadi canım o kadar da değil’ diyen bir hükümet aklı, nefret söylemleriyle yandaşlarını halkımızın üzerine sürmektedir. Barışı değerli bulmayanlar, kendi çözümsüz yollarında ısrar edenler kirli yöntemleriyle halkımızı sindirmek istemektedir.

Partimiz ve Kürtler üzerine yoğunlaşan saldırılar, AKP hükümeti eliyle giderek sistematik ve rutin bir hal almaktadır. Dün yine Bingöl il binamıza saldırılarak partililerimiz linç edilmek istenmiştir. Saldırı anında olay yerinde en az 3 zırhlı araç eşliğinde polislerin yönlendirmesiyle bir grup partimize saldırmıştır. Bu saldırı tümüyle polisin kontrolünde gerçekleşmiştir.

Faşist bir grup tarafından gerçekleştirilen bu saldırıda ikisi partilimiz olmak üzere üç kişi yaralanmıştır. Emniyet güçleri saldırganlara seyirci kalmanın ötesine geçerek ‘organik’ olan gaz bombalarını il binamızda mahsur kalan partililerimize yöneltmişlerdir.

İbadetin en güzel anlarından biri olan namazdan çıkıp, Allahın adına “Allah-u ekber” sloganıyla savunmasız insanlara saldırmanın meşru mantığını oluşturmak, bu haliyle AKP’ye ‘nasip’ olmuştur.

Sistematik saldırılara yönelik yaptığımız açıklamalarda sürekli belirttiğimiz gibi tekrar belirtiyoruz ki saldırılar genel bir mantığın, zihniyetin yansımasıdır. Bilinmelidir ki adli ve idari makamlar görevlerini yerine getirmediği sürece halkımız kendini, partisini koruma gücünü ortaya koyacak iradeye ve kararlılığa sahiptir. Halkımız hak ve özgürlük mücadelesinde verilebilecek en ağır bedelleri ödemişken, bu tür saldırılar karşısında sindirilebileceğini düşünmek ham hayalden öte bir şey değildir.

Başta bu olayda idari sorumluluğu bulunan Bingöl Valisi ve Emniyet müdürü olmak üzere olay yerinde bulunan tüm güvenlik güçleri açığa alınmalı, yasalarda tanımlanan görevlerini yerine getirmediği ve saldırganları suça teşvik ettikleri için haklarında idari ve adli soruşturma derhal başlatılmalıdır.

Partimizi ve partililerimizi korumak için yürürlükteki yasalarda tanımlanan “meşru müdafaa hakkı”mızı kullanacağımızı tekrar belirtme gereği duyuyoruz.

Bu hakkın kullanımından dolayı çıkacak durumların tek sorumlusu İç işleri Bakanı, Hükümet ve Başbakan olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

22 Eylül 2012
BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

1 Response to "Halkımız Kendini, Partisini Koruma Gücünü Ortaya Koyacak İradeye ve Kararlılığa Sahiptir"

yarın herkes orda olacak.Bo azadiya Kurdistan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: