Barış ve Demokrasi Partisi

İstanbul Milletvekilimiz Sebahat Tuncel’e Verilen Hapis Cezasına İlişkin Açıklamamız

Posted on: 18/09/2012

İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu hapis cezası kararıyla ilgili partimizin açıklamasını paylaşıyoruz:

Partimize yönelik sürdürülen siyasi linç kampanyası kapsamında AKP’nin emrindeki yargı da kendisine verilen talimatların gereği olarak BDP’yi, BDP milletvekili ve yöneticilerini hedef almaya, demokratik siyaset alanına müdahale etmeye devam ediyor.

Bunun son örneği bugün İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu hapis cezası kararında yaşandı. Halkın seçilmiş temsilcisi olan Milletvekilimiz Tuncel hakkında verilen mahkeme kararı hukuki değil siyasidir.

AKP’nin emrindeki yargı, Başbakan Erdoğan’ın “Ben yargıya söyledim, gereğini yapacak” yönündeki talimatının gereğini yerine getirmiş, milletvekilimiz hakkında 5 yıldır sürmekte olan davayı jet hızıyla sonuçlandırarak ceza vermiştir.

Roboski katliamının faillerini koruyan, Pozantı’da çocuk tutsaklara tecavüz edenlerin tek birini yargılamayan, milletvekillerimize gaz bombalarıyla saldırarak ağır yaralanmalarına yol açan polisleri yargı önüne çıkartmayan, yargı, bunun yerine halkın seçilmiş temsilcilerini, gazetecileri, aydınları, demokratik toplumsal muhalefeti, avukatları, kadınları ve öğrencileri hedef almaktadır.

Bugün Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bu yargı sistemi ne yazık ki ,adalet dağıtan değil, hukuku ve adaleti gasp eden, temel hak ve özgürlükleri çiğneyen,iktidarın emrindeki yargısız infaz kurumuna dönüşmüştür. AKP hedef göstermekte, emretmekte, yargı da gereğini yerine getirmektedir! Bu sistemin adı demokrasi olamaz. Bunun adı çok açık bir faşizmdir.

Bu haliyle yargı, verdiği siyasi kararlarla AKP iktidarının savaş yanlısı çözümsüzlük konseptine destek vermekte, toplumsal barışı tehdit etmektedir.
Bu ülkede siyasete yön verecek olan yargı sultası değil, halkın tercihleri ve siyasi talepleridir.

Demokratik toplumsal muhalefeti ve halkın çözüm taleplerini, barış istemlerini hiçbir güç yargılayamaz.

Siyasetçileri yargılayacak olan halktır. Demokratik sistemlerde siyasetçiler sandıkla gelir sandıkla gider.

BDP Blok milletvekillerinin, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesini ne yargı baskısı, ne de hükümetin sürdürdüğü siyasi linç kampanyası engelleyemeyecektir.

Bizler, bu hukuki ve meşru olmayan kararlar karşısında halkımızla birlikte demokratik siyasi mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de bundan sonra da kararlı bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz.

18 Eylül 2012
BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: