Barış ve Demokrasi Partisi

AKP’nin Emniyet Müdürlükleri Savaş Politikalarının Derinleşmesi Amacı ile BDP’ye Yönelik Saldırılarda Ön Plandadır

Posted on: 17/09/2012

Grup Başkanvekilimiz Sayın Dr. İdris Baluken’in son günlerde partimize yönelik geliştirilen saldırılara ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

Türkiye’de yaşanan savaş politikaları neticesinde çatışmalı süreç her geçen gün daha fazla derinleşmektedir. Çatışmalı sürecin derinleşmesi beraberinde ölümler ve acıları da çoğaltmaktadır. Son birkaç gündür yaşanan çatışmalarda asker, polis, gerilla bu toprakların onlarca genci yaşamını yitirmiştir. Her şeyden önce çatışmalarda tüm yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Çatışmalar sonucu yaşanan acıların ve ölümlerin bütün sorumluluğu savaş politikalarında ısrar eden, soruna güvenlik eksenli politikalarla yaklaşan zihniyet ve bunun yürütücüsü hükümet olduğunu belirtmek gerekir. BDP olarak başından beri akan kanın durması ve onurlu bir barışın yaşanması için bugüne kadar hükümete defalarca çağrı yaptık. Fakat AKP hükümeti bir yandan savaşı derinleştiren politikalarda ısrar ederken diğer yandan yaşanan acılardaki sorumluluğunu saklamak amacıyla partimizi hedef haline getirmeye çalışan söylemler ve pratik içerisinde bulunmaktadır. Bu söylemleri yerelde AKP’nin valileri ve emniyet müdürlerinin de dâhil olduğu kampanyalarla örgütlenip, meşrulaştırılmaya çalışılması toplumsal barış ve kamusal tarafsızlık açısından da son derece kaygı verici bir aşamanın işaretleridir. En son 16.09.2012 tarihinde BDP Elazığ İl Başkanımız Turan ÇELİK’e yönelik yapılan saldırıya ilişkin olarak Elazığ Valisi tarafından yapılan manipüle edici açıklama da saldırıların meşrulaştırılması operasyonunun bir örneğidir. Uzun süredir siyasi parti çalışmalarından ötürü Elazığ Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri tarafından tehdit edilen BDP Elazığ İl Yönetimimiz ve İl Başkanımızın bir grup tarafından saldırıya uğramasını “araç park etme” kavgası olarak nitelendiren Elazığ Valisinin bu iddiası gerçekleri gizleme telaşıdır. Elazığ İl Başkanımız Turan ÇELİK, polis yönlendirmesinde bulunan bir grup tarafından kesici aletlerle ölümcül darbelere maruz kalmıştır. Bu darbeler sonucu kaldırıldığı hastanede ameliyat olan il başkanımızın tedavisi halen sürmektedir. Kendisine acil şifalar diliyor, bir an önce çalışmalarının başına geçmesini temenni ediyoruz.

AKP’nin emniyet müdürlükleri de savaş politikalarının derinleşmesi amacı ile BDP’ye yönelik saldırılarda ön planda yer almaktadırlar. Bingöl’de BDP İl Binamıza yönelik içlerinde sivil polislerin de bulunduğu 15 kişilik bir grup tarafından saldırı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırganlar polis eşliğinde ve denetiminde saldırdıkları il binamızda maddi hasara yol açarak yine polis denetiminde saldırılarını sonlandırmıştırlar. Saldırı sonrası parti binamız önünde toplanan halkımıza ve il yönetimimize yönelik Bingöl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü tarafından ölüm tehditlerinin yapılması söz konusu saldırının kimler tarafından organize edildiği ve saldırı ile amaçlananın ne olduğunu ortaya koymaktadır. Parti binamıza yönelik gerçekleşen saldırı sonucu gözaltına alınan kimsenin olmaması, hukuksal süreçlerin başlatılmaması, Valinin, Emniyet Müdürünün ve yargının BDP’yi dışlayan, ötekileştiren yaklaşımları BDP’ye yönelik saldırılarda da taraf olduklarını gösteren tutumlardır. Belirtmek gerekir ki; söz konusu adli ve idari makamlar görevlerini yerine getirmediği sürece halkımız kendini, partimizi ve seçilmişlerimizi koruma gücünü ortaya koyacak iradeye ve kararlılığa sahiptir. Parti binamıza saldırının yaşanması sonucu il binamız önünde toplanarak partimize sahip çıkan halkımızın direnişi bu tür tehlikeli komplolara verilen en iyi cevaptır.

Türkiye’de artan çatışmalı süreçle beraber her gün onlarca gencimiz yaşamını yitirmektedir. Neredeyse Suriye’deki iç savaştan bile fazla sayıda insanımız her gün yaşamını yitirmektedir. Buna rağmen AKP’li bir bakan dün yaptığı açıklamada, daha önceki süreçte yine AKP’lilerin söylemi olan üç beş Mehmet sözünü aratırcasına, bunca ölüme rağmen yaşanan savaşın kendi gündemlerine giremeyeceğini belirtmektedir. Yaşanan acıları gündemine almaya niyeti olmayanlar, tüm bu acıların da baş sorumlusudur.

Açıktır ki; savaş devam ettikçe can kayıpları artacak, acılara yeni acılar eklenecektir. Yaşanan acılara son vermek ve toplumsal barışı inşa etmek için AKP hükümetinin demokratik müzakereye dayalı çözüm için adım atması, Kürt sorunun çözümüne yönelik planını bir an evvel açıklaması gerekmektedir. Toplumsal barışa en fazla tutunmamız gereken zamanlardan geçtiğimizin bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini belirtir, kamuoyuna saygı ile sunarız.

17 Eylül 2012

Dr. İdris BALUKEN
BDP Grup Başkanvekili
Bingöl Milletvekili

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: