Barış ve Demokrasi Partisi

Türkiye bu ‘Sabah’ güne yeni bir yalanla uyandı

Posted on: 10/09/2012

Kadın Meclisimiz’in Sabah Gazetesi’nde yer alan “BDP, dayakçı yazarı korumaya aldı” başlıklı yalanına ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

Gerçek dışı haberciliğin, kirli propagandanın ve psikolojik savaş haberlerinin merkezi haline dönüşen, her “Sabah” gerçek dışı haberlerle okurun karşısına çıkan Sabah Gazetesi, BDP’yi hedef alan karalama kampanyasına bugün bir yenisini ekledi.

Sabah Gazetesi’nin bugünkü sayısında yer alan “BDP, dayakçı yazarı korumaya aldı” başlıklı bir haberde, kadına yönelik bir şiddet olayının BDP tarafından üstünün örtülmeye çalışıldığı iddia edilmektedir. Haber baştan sona tümüyle gerçek dışıdır, düzmecedir, BDP’yi karalamaya yönelik kirli bir propagandadır.

Söz konusu haberde, Hayri Tunç adlı kişinin düğünü ve ailevi sorunları kullanılarak, BDP’ye yönelik karalama ve nefret söylemi üretme çabası gösterilmektedir. Söz konusu kişiyle evlenen Y.G’nin daha sonradan şiddet gördüğü ancak BDP tarafından bu şiddetin üstünün örtülmeye çalışıldığı tamamen gerçek dışıdır.

İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel’in İstanbul Ümraniye semtinde, BDP il yöneticisinin oğlu olmasından dolayı sadece düğününe katıldığı, ailesiyle tanışmadığı ve sonrasında hiçbir teması ve olayla ilgili hiçbir bilgisi olmamasına rağmen milletvekilimiz üzerinden bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Benzer şekilde Diyarbakır Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir ve diğer BDP İl Yöneticilerinin isimleri de konuyla hiçbir bağlantıları olmamalarına rağmen haberde kullanılmıştır.

BDP’yi kadına yönelik şiddet olayını örtme konusundaki itham yersiz olduğu kadar inandırıcılıktan da uzaktır. Barış ve Demokrasi Partisi Kadın Meclisi olarak, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet ve hatta kadına yönelik her türlü ayrımcılıkla yıllardır mücadele ettiğimizi tüm kamuoyu bilmektedir. Bu konuda en hassas ve duyarlı bir parti olduğumuz kamuoyu tarafından yakinen bilinmektedir. BDP, kadınların en çok söz sahibi olduğu bir siyasi parti olarak, bir kadının maruz kaldığı, kalacağı şiddetin asla üstünü örtmez, tam tersine buna karşı mücadele verir, şiddete uğrayan kadını korur ve o şiddeti teşhir eder.

Adı geçen gazeteyi BDP’yi karalamaya yönelik bu tür kampanyalarına derhal son vermeye, gerçek dışı haberini düzeltmeye ve özür dilemeye çağırıyoruz. Demokratik kamuoyu da bu tür psikolojik savaş amaçlı haberlere itibar etmemelidir.

BDP KADIN MECLİSİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: