Barış ve Demokrasi Partisi

Şerzan’ın Katilleri Aramızda

Posted on: 08/09/2012

Muğla’da öldürülen üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’un katili olan polisin serbest bırakılmasına ilişkin partimizin açıklamasını paylaşıyoruz:

Ülkemizde son yıllarda polis tarafından öldürülen onlarca vatandaşın aileleri, demokratik kamuoyu ve partimizce yakından takip edilen Şerzan Kurt davası dün sona erdi.

Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’u katleden polis dün Eskişehir’de yargılandığı mahkemece 8 yılla cezalandırılarak serbest bırakıldı. Karar yaşam hakkı açısından bir skandaldır. Eskişehir ilinde yapılan yargılama ve karar zihinlerimizde hala tazeliğini koruyan Uğur Kaymaz davası ile birlikte ele alındığında devletin yargısız infazlara karşı tavrında hiçbir değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. Yargı makamlarının bu kararları bombaların, silahların yarattığı korku kadar ürkütücüdür! Eskişehir mahkemeleri sistemin ve katillerin aklandığı mahkemelere mi dönmüştür? Katillerin serbest bırakıldığı, beraat edildiği bir yargı sistemi, vatandaşına nasıl ve ne kadar yaşam hakkı tanır? Bu ülkede artık hiç kimse güvende değildir!

Şerzan milyonlarca insanın gözü önünde öldürüldü. Tüm kamuoyu olaya tanıktır. Katillerin komik bir ceza ile aklanmasına da tüm ülke tanık olmuştur. Mahkemenin kararı katilleri değil, sadece kararı verenleri mahkum eden bir karardır. Asla kabul edilemez.

Başbakan’ın yargıya verdiği talimatta Kürtlerin katillerini serbest bırakmak da var mıdır? Şerzan Kurt’u katledenlerin serbest bırakılmasına asla sessiz kalmayacağız ! Biliyoruz ki sessiz kalırsak katillerin suçlarına ve aklanmalarına ortak olacağız! Bu yüzden sessiz kalmayacağız!

8 Eylül 2012
BDP Hukuk Komisyonu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: