Barış ve Demokrasi Partisi

Partimize Yönelik Herhangi Bir Saldırının Sorumlusunun AKP Olduğunu Kamuoyuna Deklare Ediyoruz

Posted on: 22/08/2012

Partimize yönelik yürütülen linç kampanyasına ilişkin Grup Başkanvekilimiz Sn. İdris Baluken’in açıklamasını paylaşıyoruz:

Uzun süredir AKP hükümeti ve yandaş medya tarafından halkımıza ve partimize karşı yürütülen saldırı ve linç kampanyalarının son günlerde çatışmalı süreçten kaynaklanan acı kayıplardan dolayı zirveleştirilerek devam ettirildiğini büyük bir kaygı ile izlemekteyiz. Özellikle son bir hafta içerisinde AKP’nin kamuoyuna yalan yanlış bilgilendirmeler üzerinden aktardığı Şemdinli’deki gerçeklerin partimizin de dahil olduğu bağımsız, kapsamlı bir heyet tarafından açığa çıkarılması ve Gaziantep’te nereden geldiği belli olmayan ve toplumumuzda büyük bir kaotik süreci hedefleştirdiği belli olan patlama ile birlikte bu kampanyanın pervasız bir toplumsal dalgaya çevrilmek istendiğini büyük bir üzüntü ile izlemekteyiz. Partimizin sivillere yönelik yapılan her türlü saldırıyı kabul edilemez bulduğu, kınadığı bu kapsamda Gaziantep’teki son patlama sonucu yaşanan can kayıplarını da aynı çerçevede değerlendirdiği ortada iken, sürdürülen linç kampanyasının partimize yönelik siyasal soykırım konseptinin bir devamı olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Daha önce de kin ve nefret söylemini en yetkili bakanların ağzından alanlarda dile getirmiş olan AKP iktidarı yaşanan bu vahim olayı fırsat bilerek toplumumuzu bölen ırkçı, milliyetçi, kin ve nefret söylemlerine toplumsal meşruiyet kazandırma gayreti içerisine girmiştir.

Gaziantep’teki patlamadan dakikalar sonra AKP’lilerin olayın sorumlusu olarak partimizi hedefleştiren açıklamaları, bu açıklamaların harekete geçirdiği organize gruplar tarafından parti teşkilatlarımızın saldırıya uğraması da bunun en açık göstergesidir. İktidardan nemalanan bir kısım medya kuruluşu da AKP temsilcilerinin bu söylemlerini körüklemek üzere yayınlar yaparak bu kampanyadaki rollerini oynamaktadırlar. AKP ve yandaş medyanın söylemleri kısa bir süre içerisinde Kocaeli Darıca İlçesinde görüldüğü gibi diğer kentlerde de partimize ait binalara yönelen saldırı dalgası ile sonuçlanmıştır.

Bu kampanya yürütülürken AKP’nin kabine üyeleri ve milletvekilleri de bütün siyasi ve insani etik değerleri ayaklar altına almakta, tarihe not düşecek düzeysiz açıklamalar yapmaktadırlar. Bunun son örneğini iktidar partisine mensup bir milletvekilinin hiçbir inanç, ahlak, anlayış ve siyasi görüşte yeri olmayan, ölüye nefret kusan söylemlerinde de açıkça görmekteyiz. Şunu belirtmek isteriz ki; bu cümleleri kullanan zihniyet, toplumsal barış ve özgürlükten anlayan olmak bir yana en hafif tabiri ile insan kılığına girmişlerin zihniyetidir. Sürekli dile getirdiğimiz gibi, AKP’lilerin yer ve zaman dinlemeden akıttıkları gözyaşları timsah gözyaşlarıdır. AKP’lilerin kullandıkları ırkçı ve nefret dolu söylemler AKP’nin gerçek yüzüdür. Kürtlere sözlü ve fiziksel olarak saldırmak, yazarları tehdit etmek, muhalefet eden herkesi cezaevine atmak AKP’nin birincil görev tanımıdır. Belirtmek gerekir ki; yaşanan tüm can kayıpları AKP’nin savaş politikalarındaki ısrardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla sorumluluğunun tamamını bu politikaların sahibi olan AKP’nin zihniyetinde aramak en doğru olan yaklaşımdır. Barış ve Demokrasi Partisinin bugün yaşanan acıları önlemeye yönelik önceden yaptığı hiçbir uyarı, öneri, politika değişikliği ve yol haritası AKP tarafından dikkate alınmamış, hayata geçirilmemiştir. Savaş politikaları yerine önerdiğimiz diyalog ve müzakereye dayanan barış politikalar hayata geçirilmiş olsaydı bugünkü ölümlerin hiçbirinin olmayacağına yürekten inanmaktayız. Bu nedenle AKP hükümetini, bugüne kadar sürdürdüğü savaş politikalarını bir kenara bırakarak toplumsal barışı arayan, yaşanan acıları ortadan kaldıran bir çaba içerisinde olmaya davet ediyoruz.

Barış ve Demokrasi Partisi olarak bundan sonraki süreçte partimize yönelik herhangi bir saldırının sorumlusunun AKP olduğunu kamuoyuna deklare ediyoruz. Barışı sağlamak iyi niyet, güven ve emek ister. BDP olarak toplumsal barışa ulaşmadaki tüm bu gereklilikleri geçmişte olduğu gibi gelecekte de yerine getireceğimizi tekrardan belirtiyoruz. Tüm halkımıza ayrıştıran, bölmeye çalışan, kin kusan nefret söylemlerine karşı duyarlılık çağrımızı yineliyoruz.

22.08.2012

Dr. İdris BALUKEN
BDP Grup Başkanvekili

1 Response to "Partimize Yönelik Herhangi Bir Saldırının Sorumlusunun AKP Olduğunu Kamuoyuna Deklare Ediyoruz"

Ben alanlara bakinca tr nin nekadar acimasiz ve kadar oldugunu goruyorum ozellikle de akp nin turkiye uzerinde surdurdugu oyunu ve insalik uzerinde yurutugu igrenc oyunu . goruyorum simdi ise BDP partisini kapatmaya calismalari ve linc etmeye calismasi , bunun sonu nereye gidecek nasil olacak . Allah sizin yardimciniz olsun. insallah mucadalenizde basarili olursunuz .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: