Barış ve Demokrasi Partisi

H.Ö Davası Bütün Kadınların Davasıdır

Posted on: 22/08/2012

Partimizin, kendilerini polis olarak tanıtan beş kişinin tecavüzüne uğrayan H.Ö.’nün davasına katılım çağrısını paylaşıyoruz:

Erkekler sadece geçtiğimiz Temmuz ayında 11 kadına tecavüz etti.

Tecavüz, kadınların bedenleri ve yaşamları üzerindeki tahakküm ve iktidarın bir ifadesi olan cinsel nitelikli bir şiddet biçimidir. Cinsel şiddet aynı zamanda kadın ve erkek arasındaki “güç” eşitsizliğinin bir sonucudur. Toplu tecavüz ise erkek dayanışmasının ve iktidarının en somut örneğidir.

Toplumun ahlaki normları, kadınlar başta olmak üzere, erkeğin tarafındadır. Onay mekanizması failleri korur haldedir. Cinsel şiddeti önlemek, yurttaş olarak kadının güvenliğinden sorumlu olan devletin görevidir.

Eril devlet, kadını koruyacak önlemler almak yerine toplumda var olan kadına yönelik ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştırmaktadır. Çok değil yakın zamanda kürtaj tartışmaları gündemde iken bu hükümetin Sağlık Bakanı, tecavüz sonucu hamile kalan bir kadının bebeğine devler bakar, açıklaması ile tecavüzü meşrulaştırmış ve tecavüzcüleri cesaretlendirmiştir. Aynı şekilde bu ülkenin bir profesörü, dekolte giyen bir kadının tecavüzü hak ettiğini söylemesi hala biz kadınların hafızalarında yerini korumaktadır. AKP iktidarının kadınlara son darbesi ise bir tecavüzcüyü İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına getirmesidir.

Medya ve yargı kurumları da erkek egemenlikli aynı anlayışı yeniden üretmektedir.  Medyada tecavüz pornografik görsel bir malzeme olarak sunulmakta, yargı organları ise genelde erkeği koruyan kararlar almaktadır. İyi hal, haksız tahrik, ceza indirimi gibi yaptırımı hafifletici etkenler göz önüne alınarak kadının mağduriyeti iki kat arttırılmaktadır.

Geçtiğimiz Nisan ayında Şırnak’ın Cizre ilçesinde hastaneye gitmek için beklediği minibüs durağından zorla kaçırılarak kendilerini polis olarak tanıtan 5 kişinin tecavüzüne uğrayan H.Ö tecavüz mağdurlarından sadece biri. Yaşadığı travma nedeniyle kimseye bir şey anlatamayan H.Ö. 5 Mayıs’ta evde bulduğu ilaçları içerek ölmek istedi. Polisin yakalayıp gözaltına aldığı şüphelilerden E.G. ve F.G., H.Ö. tarafından da teşhis edildi. 2 şüpheli, sorgularının ardından sevk edildikleri Adliye’de çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak savcı karara itiraz etti. İtiraz sonucu 5 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 12 Mayıs’ta, şüphelilerden A.Ö. ve S.G. yakalanıp gözaltına alındı. 2 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece, ‘tecavüz, hürriyetten yoksun bırakma, cebir ve tehdit’ suçlamalarıyla tutuklanıp cezaevine konuldu.

H.Ö’nün mahkemesi 28 Ağustos 2012’de Saat: 09.00’da Şırnak Ağır Ceza Mahkemesinde görülecektir. Bizler BDP Kadın Meclisi olarak bölgedeki tüm kadın örgütleri ile birlikte bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan haykırmak istiyoruz. Diğer failler yakalanıp yargılanana kadar H.Ö’nün yanında olacağız.

BDP Kadın Meclisi olarak 28 Ağustos 2012’de Saat: 09.00’da Şırnak Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan H.Ö davasına tüm kadınları destek olmaya adliye önüne çağırıyoruz.

22 Ağustos 2012

BDP KADIN MECLİSİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: