Barış ve Demokrasi Partisi

Muğla Dalyan’da Yaşanan Olaylar Kürt Esnafa Karşı Organize Bir Saldırıya Dönüşmüştür

Posted on: 09/08/2012

MUĞLA İLİ ORTACA İLÇESİ DALYAN BELDESİNDE KÜRT ESNAFLARA YÖNELİK “LİNÇ GİRİŞİMİ” İDDİASINA İLİŞKİN RAPORUMUZ

OLAY:
01.08.2012 tarihinde Muğla ili Dalyan beldesinde Kürt esnaflara yönelik yapılan saldırı.

HEYET:
Genel Merkez tarafından oluşturulan heyetimizde, BDP Parti Meclisi üyesi Hayri Ateş, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve Muğla İl Başkanı Necdet Aşiroğlu yer almıştır.

ANLATIMLARA GÖRE OLAYIN GELİŞİMİ:
1 Ağustos 2012 tarihinde aslen Diyarbakırlı olan Murat Harman’a ait Popin Barda eğlenen bir İngiliz turist kadın, işletme çalışanı bir kişinin refakatinde sabah saat 04.00 sıralarında kaldığı otele bırakılıyor. Otel, olaya adı karışan Ali Kıyıdan’a aittir. Otelin önünü gelindiğinde turist kadın kendisine refakat eden Popin Bar çalışanını itekleyerek havuza düşürüyor. Havuza düşme ve şahsın yüzmesi esnasında yaşanan gürültü üzerine Kıyıdan ailesine ait Alis Otelin sahiplerinden Onur Kıyıdan havuza gelerek müdahale ediyor. Yaşanan tartışma, karşılıklı tartaklamaya dönüşüyor. Bu arada Onur Kıyıdan araya girmeye çalışan turist kadını dövüyor. Yaşanan kargaşa ve gürültü üzerine Kıyıdan ailesi ve yakınlarından oluşan yaklaşık on beş kişilik bir kalabalık daha, olay mahalline gelerek müdahil oluyor. Bunun üzerine saldırıya uğrayan Popin Bar çalışanı, patronu ve Popin Bar sahibi Murat Harman’a haber veriyor. Murat Harman yanına aldığı kişilerle birlikte otel bahçesine geldiğinde onlarda Kıyıdan’lar tarafından saldırıya uğruyor. Murat Harman, bir şekilde saldırıya uğrayan çalışanını da alarak kendi işletmesine dönüyor. Dönüş esnasında da saldırıya uğruyorlar. Ancak başkalarının araya girmesiyle olay yatışıyor.

Olayın temelinde daha önceden Popin Bar ve Kıyıdan Otel-Bar işletmesi arasında yaşanan rekabet ve gerilimin etkili olduğu söylenmektedir. Sabah saatlerinde yaşanan ve yatıştırılan olay ilk anda bu şekilde yaşanıyor. Ancak daha sonra farklı boyut kazanıyor.

Yaşanan bu olay ardından akşam saatlerinde CHP’li Dalyan Belediyesi Başkanı Arif Sarı ve Ali Kıyıdan öncülüğünde belediye binasında bir toplantı yapıldığı iddia edilmektedir. Bu toplantıda bir araya getirilen insanlar kışkırtılarak, organize bir şekilde saat 18.30 sıralarında Popin Bar’a saldırıda bulunulmuştur. İddialara göre toplantıya kırk-elli kişi katılıyor. Ancak belediyeden çıkarak yürünmesi ve saldırıya uğrayan işletmenin bulunduğu yere gelinmesi esnasında sayı artarak iki yüz kişiyi aştığı, saldırı başladığında da kalabalığın yaklaşık üç yüz kişiyi bulduğu belirtilmiştir.

SALDIRI ÖNCESİ YAPILAN GİRİŞİMLER:
Saldırı öncesi Popin Bar sahibi Murat Harman ve kimi Kürt esnaf BDP İl Başkanı Necdet Aşiroğlu’nu arayarak, aldıkları duyuma göre Dalyan Belediyesinde toplantı yapıldığı ve Kürt esnaflara yönelik saldırı da bulunulacağı belirtilmiştir. BDP İl Başkanı bu durumu Kaymakamlık ve Emniyete bildirmelerini ve güvenlik talep etmelerini söylemiştir. Güvenlik güçleri ile kurulan temas sonucu duruma hâkim olduklarını, herhangi bir olaya meydan vermeyecekleri belirtilmiştir. Tüm bunlara rağmen olaylar önlenmemiştir.

Ayrıca BDP İl Başkanı, Dalyan Belediye Başkanının yaptığı iddia edilen toplantı hakkında Ortaca Belediye Başkanı ile görüşmek istemiş, ancak başkanın ilçe dışında olması nedeniyle görüşme gerçekleşmemiştir.

Akşam saat 18.30’da saldırıların organize bir şekilde başlamasıyla, BDP İl Başkanı ve kimi BDP üyeleri olay mahalline giderek olayları yerinde izlemişlerdir. Aktardıkları gözlemlere göre, saldırı esnasında olay mahallinde bulunan kolluk gücünün gerekli müdahaleyi etkili bir şekilde yapmadığı, izleyici pozisyonunda kaldıkları, alenen ve temelsiz iddialarla kışkırtıcılık yapanlara müdahalede bulunmadıkları yönündedir. Kışkırtmayı yapanların, saldırıya uğrayanların “Kürt bayrağı” çıkarttığını, “zafer işareti yaptığını”, “bu işaretlere neden müdahalede bulunulmadığı” yönünde aslı olmayan iddialarla kolluğa baskı yaptıkları, kolluğun bu kışkırtıcılara müdahale etme yerine teskin ederek cesaretlendirdiği gözlenmiştir. Yine olayın iki esnaf arasında cereyan etmesine rağmen kalabalığın tüm Kürt esnafı kastederek “hiç birini istemiyoruz, hepsini buradan gönderin” istemlerine karşılık, kolluğun gerekli tavrı göstermediği, aksine “sabırlı olun yavaş yavaş hepsini göndereceğiz” telkinlerinde bulunduğu iddia edilmektedir.

HEYETİN YAPTIĞI GÖRÜŞMELER:
Heyetimiz, 2 Ağustos saat 15.00 sıralarında Ortaca ilçesine ulaştı. BDP İl Başkanı Necdet Aşiroğlu ve İl Başkan Yardımcısı İbrahim Kol ile birlikte yaklaşık on kişinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapılarak, olay hakkında bilgi alındı. Yapılan değerlendirme sonrasında öncelikle saldırıya uğrayan Popin Bar İşletmesi Sahibi Murat Harman ve işletme çalışanları ile görüşülmesi sonucuna varıldı.

Murat Harman ile kurulan temas sonucunda kendisinin, çalışanları ve iki İngiliz Turist ile birlikte Ortaca Açık Tarım Cezaevi Sosyal Tesislerinde tutulduğu öğrenildi. Yine alınan bilgi sonucu İlçe Kaymakamı, Alay Komutanı ve Emniyet Müdürünün de orada olduğu öğrenildi.

Heyetimizin sosyal tesislerde yetkililerle yaptığı görüşmede ilk anda farklı nedenlerle yaşanan olayın akşam saatlerinde, aradan on dört saat geçtikten sonra bir linç hareketine dönüştürülerek ulaştığı boyut ve kazandığı mahiyetin görmezden gelindiği, sorunu ısrarla iki işletme arasında yaşanan rekabete bağlandığı görüldü.

Tarafımızca yapılan değerlendirmelerde, olayın kaynağında ilk anda her ne kadar bir rekabet olmuş olsa da gelinen aşamada Kürtlere özelikle de Kürt esnafa karşı organize bir saldırıya dönüştüğünün görülmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Özellikle Kürt esnafın ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldığı, gerçekçi tedbirlerin alınmaması halinde işlerini güven içerisinde yapma koşullarının ortadan kalkabileceği belirtildi. Yine saldırıya uğrayarak mağdur olanların güvenlik gerekçesiyle izole edilmesinin etnik temelli saldırıları cesaretlendireceğinin anlaşılması gerektiği hatırlatıldı. Bu değerlendirmelerimiz karşısında böyle bir riskin varlığı yetkililerce de kabul görmüştür.

Saldırıya uğrayan Murat Harman ve çalışanlarıyla yapılan görüşmede ise kendilerinin tehdit altında olduklarını, işlerini sürdürmeleri konusunda ciddi kaygıları olduğunu, sorunun salt bir işletmeyle sınırlı olmadığını tüm Kürt esnafın da tehdit altında olduklarını belirtmişlerdir.

Burada yapılan görüşme sonrasında Dalyan’da esnaflık yapanlarla görüşme istemimiz, olayın sıcaklığı nedeniyle yetkililer tarafından uygun görülmedi. Daha sonra Murat Harman ve telefon etmek suretiyle diğer esnaflarla kurulan temas sonucu oraya gidişimizin bu aşamada uygun olmayacağı bu kesimlerce ve çalışmamıza iştirak eden partililerce uygun görülmedi. Ancak durumun yakından takip edilmesini ve bundan sonrası için kaygılı olduklarını belirtmişlerdir.

SONUÇ OLARAK:
•    Yaşanan saldırıları meşrulaştırmak için, basına yansıyan ve saldırıya neden olduğu söylenen iddialar tamamen gerçek dışıdır.
•    Olay iki işletmeci arasında başlamış olsa da daha sonra planlı ve organize bir şekilde Kürt esnafa yönelik linç hareketine dönüştürülmüştür. Sabah saatlerinde yaşanan ve yatıştırılan olayın on dört saat sonra akşam  saatlerinde aldığı biçim bunun göstergesidir.
•    Daha sonra olayın aldığı mahiyette rolü olduğu söylenen CHP’li Dalyan Belediye Başkanının durumu, üzerinde durulması ve iddiaların araştırılması gerekmektedir.
•    Bundan sonrası için Kürt esnafın kaçırtılmaya zorlanacağı, yaşanan olayların bu planın işret fişeği olduğu iddiaları ve gelecek için Kürt esnaflarda oluşan kaygılar ciddiye alınmalıdır.
•    Popin Bar işletmesinin faaliyetini sürdürmesi olanağı fiili olarak ortadan kalkmıştır. Bu işletmenin sorunsuz bir şekilde faaliyetini sürdürüp sürdürememesi, gelecek açısından diğer Kürt esnafın durumunu da önemli oranda belirleyecektir.
•    Yaşanan gerilim halen devam etmektedir. Özellikle Kürt sorunundan kaynaklı gerilim ve yaratılan şoven-milliyetçi histeri Kürtlere karşı kışkırtmaların her zaman sonuç alacağı bir zemin yaratmıştır. Bundan sonrasında yapılması gerekenler için bu durum dikkate alınmalıdır.

 09 Ağustos 2012 

Hayri Ateş                                          İbrahim Binici                                  Necdet Aşiroğlu              

BDP PM Üyesi                   BDP Ş.Urfa Milletvekili                  BDP Muğla İl Başkanı   

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: