Barış ve Demokrasi Partisi

AKP Hükümeti Bu Ülkede Otoriterliğin, Neo-İttihatçılığın Yeni Varisi Olmuştur

Posted on: 09/08/2012

Partimizin gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz:

AKP Hükümetinin güvenlikçi politikaları Kürt Sorununda, çözümsüzlüğü derinleştirerek devam ettirdiği, son günlerde artan ölümlerden ötürü bir kez daha ortaya çıkmıştır. AKP hükümeti sadece Türkiye’de değil, Suriye coğrafyasında da Kürtlerin demokratik statü taleplerine karşı saldırgan ve inkarcı bir yaklaşım sergilemektedir.

Suriye’de demokrasinin ve halkın yanında olduğunu iddia eden Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti dış politikasını, Kürtlerin özerklik inşası ve kazanımını engellemeye yönelik oluşturmaktadır. İleri demokrasi söylemini diline dolayanlar, Suriye’deki demokratik gelişmelerin Kürt merkezli yaşanmasına tahammül edememektedirler.

Kamuoyunun da bildiği gibi yaklaşık 20 gündür Şemdinli İlçemizde büyük bir çatışma yaşanmaktadır. Türkiye kamuoyu Şemdinli’de yaşananlardan habersiz bırakılmakta, çatışma bölgesine giden Milletvekillerimiz engellenmektedir. Bu çatışmaların tek sorumlusu AKP hükümeti ve Başbakandır. Hükümetin güvenlikçi politikaları ve Kürt Sorununun çözümünü asker ve polise devretmesinin sonucunda bunca çatışma ve ölüm yaşanmaktadır.

Partimiz, Şemdinli’deki çatışmaların ve bundan sonraki süreçte yaşanabilecek ölümlerin önüne geçmek amacıyla TBMM’nin acilen toplanmasını ve çatışmaları sonlandıracak, demokratik çözüm kanallarını açacak yol haritasının belirlenmesini talep etmiş ve bu yönlü tüm girişimleri destekleyici yaklaşımını ortaya koymuştur. Bu noktada, CHP’nin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırmasını ve bu toplantıda AKP hükümetinin güvenlikçi politikalarının yerine demokratik müzakereyi temel alan bir yol haritasının çıkarılmasını anlamlı bulduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Türkiye halkları, Kürt Sorununda çözümün elzemliği konusunda mutabıktır. Tam bu noktada Başbakan ve İçişleri Bakanının son dönemlerdeki açıklamaları Kürt Sorununda, çözümsüzlükte ısrarın ve kibrin ifadesi olarak zihinlere not düşülmüştür. Bunun yanı sıra AKP kurmayları, AİHM’de Türkiye’yi mahkum ettirmiş polis memurlarını terfi ettirerek, güvenlik eksenli politikalarda MHP ile aynı noktada durarak, basına uygulanan sansürün arttırılmasını isteyerek ve Alevilere yönelik ayrımcı dil kullanarak ortaya koyduğu uslup ve anlayışla gençlerin ölümlerini engelleyici bir tavırdan çok, ölümlere yol açan bir yaklaşım içerisindedir. Azınlığın çoğunluğa tahakkümüne karşı olduğu gibi çoğunluğun azınlığa tahakkümüne de karşı olduğunu iddia eden Başbakan, ortaya koyduğu dil, üslup ve anlayışıyla tam aksi bir tavır içerisinde olduğunu kamuoyuna göstermektedir.

Başbakan dış politikada yaşadığı fiyasko ile paralel olarak Kürt sorununa yaklaşımında da politik iflas yaşamaktadır. Bu durum başbakanı her geçen gün partimize, seçilmişlerimize ve çalışanlarımıza yönelik daha pervasız ve saldırgan hale getirmektedir.

AKP hükümeti bu ülkede otoriterliğin, neo-ittihatçılığın yeni varisi olmuştur. Kürt Sorununda çözüme yönelik bu politik argümanların ve söylemlerin çözümsüzlüğün en somut hali olduğunu ifade eder, kamuoyuna saygıyla sunarız.

9 Ağustos 2012
BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: