Barış ve Demokrasi Partisi

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk: Başbakan Kürtlere dost olmadığını söylemleri ve icraatları ile ortaya koydu

Posted on: 08/08/2012

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ile milliyet gazetesi tarafından yapılan röportaj:

Türk, seçmeli Kürtçe dersi eleştirerek “Biz Uganda ‘dan gelmedik ki Kürtçe öğrenmeye çalışalım” dedi.  Türk’ün Milliyet’e yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

–  SIĞINACAK LİMAN DEĞİLMİŞ: Değişen Başbakan’ın kendisi. Erdoğan farklı bir parti olarak ortaya çıktı. 2007 seçimlerinde Kürtler, Başbakan’ı sığınacak bir liman olarak gördü, Kürt sorununa önemli katkıları olacak diye düşünerek oy verdi. Ama Başbakan bugünkü tavrı ile herkesten daha fazla milliyetçi olduğunu ve Kürtlere dost olmadığını söylemleri, tavırları ve icraatları ile ortaya koydu. Artık Başbakan, Kürtlerin sığınacak bir liman olarak gördüğü Başbakan değildir.

–  DÜĞMEYE BASILMASI LAZIM: Bugün Kürtleri eskisi gibi yönetmeleri mümkün değil. Barışla, diyalogla,  Kürtlerin bir halk olduğunu görerek, Kürtlerin taleplerini göz önünde tutarak yeni bir yol haritası için düğmeye basılması lazım.

–  KÜRTLER TÜRKİYE’DEN: Suriye’de yaşayanların büyük çoğunluğu Türkiye’den gideninsanlar. Çoğu Şeyh Sait döneminde, bazı isyanlar döneminde, olaylardan sonra Suriye’ye göç etmiş Türkiye Kürtleridir.

–  BİRLEŞME İNTİHARI OLUR: Dört parça arasında sınırlar kalksın açıklamamı, Kürdistan kurulsun anlamında söylemedim. Dört parça da özgürleşmeli, dedim. Özgür bir Kürt coğrafyası sınırlar değişmeden de mümkün ve bu halkların yararına. Avrupa’da İtalyaAlmanyaFransa arasında sınırlar tartışması var mı? Dört parçada Kürtlerin birleşmesi, Kürtlerin intiharı olur.

–  KOMŞUNUZ KÜRTLER OLSUN: Türkiye Cumhuriyeti ‘Kürtler kardeşimizdir’ diyor. Eğer kardeşinizse, Suriye’de, Irak’ta Kürtlerin bir statüye sahip olması niye sizi rahatsız ediyor? Birbaşkası komşunuz olacağına, Kürtler komşunuz olsun.

–  STATÜ İÇİN BM’YE: Kürtler demokrasiye sahip olmasın diye Türk halkı da demokrasiden yoksun hale gelmiş. BM kararlarıyla bazı düzenlemelerin yapılmasının döneminin geldiğine inanıyoruz. Kürtlerin Ortadoğu’da ne istediğini dünyanın da bilmesi gerekir.

–  ŞEMDİNLİ’DE SANSÜR: Şemdinli’de yaşananlar halktan, kamuoyundan gizlenmeye çalışılıyor. Bir tarafta demokrasiden söz ederler. Bugün Türkiye’de gerçekten devlet sansürü gerçekleştirilerek, olayları örtbas etmeye veya toplumun gözünden kaçırmaya çalışıyor. Orada adeta 14-15 gündür savaş yaşanıyor.

NAMIK DURUKAN Milliyet:Ankara

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: