Barış ve Demokrasi Partisi

Partimizi hedef alan yasaklamalar son olarak 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmek istenen ‘Kürt Sorununun Demokratik Çözümü’ mitinginde de kendini göstermiştir.

Posted on: 28/07/2012

BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ

GENEL MERKEZİ

BASINA VE KAMUOYUNA

28 Temmuz 2012

Kamuoyunun yakından izlediği üzere, Partimizin demokratik sınırlar ve temel insan haklarından olan öImagergütlenme ve ifade özgürlüğü hakkı çerçevesinde yürütmek istediği her türlü faaliyet ilgili resmi makamlarca yasaklanmaktadır. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün İçişleri Bakanlığı koordinasyonuyla açıkça Partimizi hedef alan yasaklamaları son olarak 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmek istenen ‘Kürt Sorununun Demokratik Çözümü’ mitinginde de kendini göstermiştir.

Kürt Sorununu hala güvenlik odaklı bir çerçevede ele alarak halkın yükselen barış taleplerine silahla karşılık bulmaya çalışan AKP Hükümetinin, artık bu yöntemin bir çözüm getirmediğini anlaması gerekmektedir. Bu nedenle mitingimiz Kürt Sorunun çözümünün demokratikleşmeyle, Kürt Halkının özgürlük ve kimlik taleplerinin karşılanmasıyla mümkün olacağının halk tarafından gösterilmesini amaçlamıştır.

Ancak ne yazık ki daha önce demokratikleşme yolunda Kürt Halkının başlıca 4 talebine ilişkin imza kampanyasını  ‘taleplerin Anayasaya aykırı olduğu ve provakasyon olma ihtimali olduğu’ gerekçesiyle yasaklayan resmi makamlar tekrar halkın taleplerinin dile getirilmesini engellemeye çalışmışlardır.

Partimizin 14 Temmuz 2012 tarihinde Diyarbakır ilimizde yapmayı planladığı miting de aynı gerekçelerle hukuka ve insan haklarına aykırı olarak yasaklanmıştır. Yedi vekilimizin de aralarında bulunduğu miting tertip komitesinin, Diyarbakır Valiliği’nin yasaklama kararının geri alınması amacıyla yürüttüğü tüm çabalar ise yetkili makamlarca cevapsız bırakılmıştır.

Tüm yasaklamalara rağmen Partimizin ve halkımızın 14 Temmuz 2012 tarihinde İstasyon Meydanı’nda miting yapma kararlılığı ile miting alanına doğru yürüyüşe geçmelerinden kısa bir süre sonra polis müdahalesiyle karşılaşılmıştır. Güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahaleler ile Milletvekillerimize ve halka hedef gözeterek biber gazı atılmış, tazyikli su sıkılmış, orantısız fiziki güç uygulanmıştır. Yapılan müdahaleler neticesinde;

Milletvekilimiz Sayın Pervin BULDAN’ın sol ayak bileği nişan alınarak kısa mesafeden açılan ateş sonucu kırılmış ve kendisine 45 günlük yatak istirahatli rapor verilmiştir.

Milletvekilimiz Sayın Ayla AKAD’ın sağ göz korneada hasar oluşmuş, yoğun biber gazı kullanımı nedeniyle vücudunda yanıklar oluşmuştur.

Milletvekilimiz Sayın Mülkiye BİRTANE’nin aşırı biber gazı solunumu nedeniyle bronşlarında ödem oluşmuş ve mitingin ertesi günü fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştır.

Milletvekilimiz Sayın Nazmi GÜR’e yapılan fiziki müdahaleler neticesinde sol gözünün retinasında yara oluşmuş, sağ kolunda ve başında darp izleri oluşmuş, gözlüğü kırılmıştır. Bu orantısız fiziki müdahaleler neticesinde kendisine 10 günlük iş görmezlik raporu verilmiştir.

Tüm kamuoyunun çok iyi bildiği üzere, Partimizin yapmış olduğu faaliyetlerin hiçbirinde kolluk kuvvetlerinin hukuksuz müdahalesi olmadığı sürece herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Diyarbakır Valiliği, herhangi bir somut nedene dayanmaksızın yasaklama kararı aldıktan sonra diğer illerden alınan takviye kolluk güçleriyle yüz binlerce insanın en temel hakları olan ifade, örgütlenme ve gösteri haklarını ihlal ederek göstericilere şiddet uygulamıştır.

Açıktır ki Kürt Halkının en demokratik taleplerinin dile getirilmesini baskı ve zulüm yöntemleriyle bastırarak, halkın vekillerine şiddet uygulayan bir siyasi iktidarın meşruiyeti olamaz. Bu nedenle 14 Temmuz 2012 günü başta halkımız, vekillerimiz ve Partimize dönük olarak gerçekleştirilen tüm saldırılardan dolayı ilgili yargı mercilerine suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bu çerçevede belirtilen ve resen tespit edilecek hususlar sebebiyle, meydana gelen hukuksuzluklar hakkında ilgili makamları ivedilikle gerekli yasal soruşturmaları başlatmaya ve bu hukuksuz, insanlık dışı uygulamaları milletin vekillerine ve Partimize karşı kullanan tüm görevlileri işledikleri suçlar nedeniyle cezalandırılmaya davet ediyoruz.

BDP GENEL MERKEZ

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: