Barış ve Demokrasi Partisi

Batı Kürdistan’da Demokratik Özyönetim Devrimi

Posted on: 28/07/2012

DTK Eş başkanı ve Van vekili Aysel Tuğluk’un 27 Temmuz’da Özgür Gündem’de çıkan yazısını yayınlıyoruz,

 

Batı Kürdistan’da demokratik özyönetim devrimi

Uzun zamandır dile getirdiğimiz gibi Ortadoğu’da tarihi bir süreçten geçiyoruz. Coğrafyamızda tarihin akışının hızlandığı anlara tanıklık ediyoruz. Tunus’ta işsizliğe ve kötü yaşam koşullarına isyan eden bir emekçinin 2010 yılının kasım ayında bedenini ateşe vermesiyle çaktığı kıvılcım, Afrika’nın kuzeyinden başlayıp tüm Ortadoğu’yu saran bir yangına dönüştü. Halkların demokrasi ve değişim isteği, çağımızın Nemrutlarını, Firavunlarını birer birer tarihin çöp tenekesine attı. Tunus, Mısır, Bahreyn, Yemen ve Libya’dan sonra devrimci dalga yaklaşık bir buçuk yıldır Suriye’yi sarsıyor. Emperyalizmin sanal sınırlarla müdahale ettiği Ortadoğu’da yüzyıl öncesinde olduğu gibi yine tarihi günler yaşanıyor. Ortadoğu siyasal coğrafyası yeniden şekilleniyor. Halkların özgürlük istemleri kuvveden fiile geçiyor. Halkların baharı olarak da adlandırılan isyan dalgası, Suriye’deki statükoyu da değiştiriyor.

İşte bu süreçte, 19-22 Temmuz tarihleri arasında Batı Kürdistan’da Kobani, Afrin, Dîrka Hamko ve Amude’de Kürtler, demokratik özyönetim pratiğini hayata geçirmeye başladıklarını ilan ettiler! Suriye’de yaşayan tüm halkların eşitlik, özgürlük temelinde kardeşçe bir arada yaşaması ve Suriye’nin demokratik birliği şiarıyla gerçekleşen bu devrimci atılımı selamlıyoruz!

Böylesi tarihi olaylara tanıklık ederken sorumluluğumuz her şeyden önce, mevcut durumu doğru bir biçimde tespit edip tanımlamaktır. Ne yazık ki gerek anaakım medya, gerekse devlet yetkilileri Suriye Kürdistanı’nda olan bitenleri doğru anlayamıyor. Söz konusu Kürtler olunca yine sınıfta kalıyorlar. Suriye’de yaşanan gelişmeler, Suriye Kürdistanı halkının statü kazanma temelinde özyönetim pratiğini hayata geçirme çabaları, böylece bir kez daha hazin bir gerçeği gözler önüne seriyor. Türkiye kamuoyu kelimenin tam anlamıyla anaakım medya ve devletin ideolojik aygıtları aracılığıyla uyutuluyor! Türkiye’deki anaakım medyanın Kürtlere ilişkin her gelişmede “bir çocuk gibi şaşabilmesi”ne şaşırıyoruz. Yaklaşık 30 yıldır tüm yakıcılığıyla gündemde olan Kürt sorununun varlığına, yaklaşık bir buçuk yıldır Suriye’de yaşanan sürece rağmen somut gerçeklikleri dahi görememe körlüğü ciddi bir patolojidir. Kürtleri, Kürt halkının tarihini, Kürtlerin yaşadığı coğrafyalardaki politik yapıyı bilmeyip söz konusu Kürtler olunca “şok haber” eşiğini aşamamak hayret vericidir. Esasında medyanın bu durumundan çok daha şaşırtıcı olan devletlilerin bu konudaki yüzeysel, lakayt, kamuoyunu aldatmaya yönelik beyanlarıdır.

Batı Kürdistan’da yaşananlara ilişkin ortada ciddi bir bilgi kirliliği, manipülasyon ve dezenformasyon var. Orada yaşananlar bazı devlet yetkililerinin dediği gibi ne öyle üç beş gencin birkaç mevziye bayrak asması ile açıklanacak kadar basit ve yüzeyseldir, ne de “terör yuvası kuruluyor” retoriğiyle ifade edilip, “buna müsaade etmeyiz” sloganıyla efelenilecek bir durumdur. Lamı cimi yok, Suriye Kürdistanı’nda yaşananlar siyasal bir devrimdir! Suriye Kürdistanı halkı, yaşadığı bölgelerde bir özyönetim pratiği hayata geçirmek üzere ayağa kalkmıştır. Suriye Kürdistanı’nda siyasal alan, onlarca yıldır Baas’ın Arap milliyetçisi, militarist, bürokratik diktatörlüğünden geri alınıp halk meclisleri aracılığıyla bizzat halkın kendisine geçmektedir.

Devrimi, Suriye’deki olaylar başladığından beri ilmek ilmek ören, yaklaşık bir yıldan beridir Suriye Kürdistanı’nda demokratik özerkliği kurmak için ciddi bir biçimde hazırlanan bir Suriye Kürt hareketi var. Dolayısıyla yaşananlar Suriye Kürdistanı’nı biraz bilenler için bir sürpriz de değildir. Aynı zamanda yine biraz izan sahibi olanlar şunu da bilirler ki, Batı Kürdistan’da yaşananlar bir “işgal” ya da bir “el koyma” da değildir! Suriye Kürdistanı halkının demokratik özyönetimi, demokratik özerkliği, radikal demokrasiyi hayata geçirme hamlesidir. Batı Kürdistan’da yaşananları, ortada bir işgal girişimi varmış gibi sunmak, açıkça bir çarpıtmadır. Sormak lazım, yaşadıkları toprakların otokton (yerli) halkı olan Kürtler kendi coğrafyalarını mı işgale kalkıyor! Bu nasıl bir mantıktır! Oysa Suriye Kürtleri kendi coğrafyalarında radikal demokrasiyi kurumsallaştırmak için siyasal alanda söz sahibi oluyor. Gerçek bu!

Yine yaşananları doğru bir biçimde görmek için Suriye Kürdistanı halkının politik çizgisini de konumlandırmak elzem. Bugün Batı Kürdistan halkının siyasal duruşu yoğun bir manipülasyon kampanyasıyla iddia edildiği gibi ne Esad çizgisi, ne de Özgür Suriye Ordusu’nun çizgisidir. Tıpkı Türkiye’de Kürtlerin yürüttüğü mücadelede olduğu gibi, Suriye Kürtleri de üçüncü cephe siyaseti yürütmektedir. Yani dertleri, Suriye’de yaşayan tüm halkların özgürlük, eşitlik ve kardeşlik temelinde demokratik bir birlikte yaşama projesini mümkün kılmaktır. Dolayısıyla Suriye’deki Kürt halkının politik eğilimi ve mücadele geçmişinden bihaber bir biçimde kestirmeci görüşler ortaya atıp etiket yapıştırmak altı boş bir çabadır.

Suriye’deki gelişmelerin devlet aklı tarafından doğru okunmadığının bir diğer emaresi de Öcalan’a bir yılı aşkın süredir uygulanan hukuksuz ağırlaştırılmış tecrittir. Kuşkusuz ki bu tecridin bir nedeni de Suriye’deki olaylara ilişkin bir ön alma mantığıydı. Ancak görüldü ki, bu hesap da tutmadı. Öcalan’ı Suriye’deki olaylar şiddetlenmeye başlayınca tecride alan devlet aklını bir kez daha şu gerçeği idrak etmeye davet etmek lazım: Halkların demokrasi istemlerinin önünde hiçbir güç duramaz. Yapılması gereken tecride son verilip Öcalan’la müzakerelerin tekrardan başlamasıdır. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü ellerimizde. Barışı uzaklarda aramak beyhudedir. Bu gerçeği görmeyenler de tarihin hızıyla savrulmaya mahkumdur.

Toplumu şişirilmiş korkularla, paranoya iklimi yaratarak ömür boyu aldatmak mümkün değil. Suriye Kürdistanı’ndaki gelişmeler, halkların demokratik özyönetimini kurmaktan ibarettir. Suriye’deki Kürt halkının kazanımlarına saygı gösterilmeli. Kardeş bir halkın demokratik öz yönetim devrimine karşı tampon bölge, açık ya da dolaylı işgal imaları gibi savaş tamtamları çalan “çılgın Türk” edaları taslayarak karşı çıkmak irrasyonalizmdir! Daha önce de defalarca söylediğimiz gibi Kürt sorununda artık cin şişeden çıkmıştır! Bölgesel gelişmeler, uluslararası konjonktür ve Kürtlerin mücadelesi, Kürt sorununun çözümüne ilişkin muazzam bir basınç uyguluyor. Suriye ve Irak Kürdistan’ında özerk bölgeler oluşurken gelin bu meseleyi demokratik ve barışçıl bir biçimde çözüp Kürt sorununu tarihe gömelim!

 

Aysel Tuğluk

DTK Eş Başkanı / Van vekili

Reklamlar

1 Response to "Batı Kürdistan’da Demokratik Özyönetim Devrimi"

TC bir yalnislik yapip,kismen özgür olmak istiyen bir halka saldirmamasini dilerim.Bu halk uzun yilardir kimliksiz baskilar altinda yasamaktadir.Tam tersine eger TC yetkilerinden birazcik insancil duygulari varsa karsi koymak yerine onlara destek vermeleri gerekir..

Sanirim artik Kürt sorunu son asamasina gelmistir.Artik TC de oturup gercekleri görmesi gerekir..En büyük güc Kuzey Kürdüstandaki Kürtlerdir..Devlet hic zaman beklemeden Kürdüstan Konfederal sistemini benimseyip,Baskenti Diyarbakir olan Konfederal sistemi Kürt halkinin Secilmis milletvekileri,Kadil ve sayin Öcalanla anlasarak resmen ilan etmelidir..Böylelikle dört devletdeki verimli kürt topraklarida Konfederal sistemle Demokratrk Türkiyeye baglanacaktir.. Zaten PKK da 35 yildir BOP karsi cikarak Kürt halkinin ancak TC ile beraber olacagini Israile hic bir sekilde beraber olamiyacagini acikliyarak, ABD ye aktarmistir.Bu nedeledirki Sayin Öcalan CIA ve Mosat tarafindan cesitli entrikalarla TC teslim edilmistir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: