Barış ve Demokrasi Partisi

Tutuklu Vekilimiz İbrahim Ayhan: Başıma Geleceklerden Adalet Bakanı Sorumludur

Posted on: 22/07/2012

Urfa E Tipi Cezaevi’nde tutuklu iken Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen ve tecrit edildiği hücrede kalp spazmı geçiren Urfa milletvekilimiz İbrahim Ayhan’ın tüm basın yayın kuruluşlarına gönderdiği mektubu yayınlıyoruz:

 

Demokratik siyasal çalışmalarımdan dolayı uzun bir süreden belli hukuksuz ve adaletsizce milletvekili olarak rehin tutulmama karşın, cezaevinde aynı zihniyetle baskı ve sürgün uygulamasına maruz kaldım. Yaklaşık iki yıldır Şanlıurfa cezaevinde yatmaktaydım. Burada olduğum sürece geçmişten beri birikerek gelen ciddi sorunlar yaşadık. Kalabalık sayıda odalar, sosyal hakların olmadığı gibi birçok insani olmayan uygulamalarla karşı karşıya kaldık.

Cezaevine girdiğim andan itibaren bu sorunlara karşı gerek cezaevi yönetimi, gerek Adalet Bakanlığı gerekse de sivil toplum örgütlerine şartların düzeltilesi için defalarca yazdım. Ayrıca cezaevi yönetimi ile diyalog esaslı hep iyileştirmek için gayret ve çaba içinde oldum. Ayrıca hem benim hem de arkadaşlarımın tüm çabaları özellikle yetkililerce dikkate alınmadı. En son 13 insanımız acı bir şekilde yaşamını yitirilmesine neden olan olaylar bu gerçeği ortaya çıkartmıştır

Ne yazık ki özellikle Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’le yaptığım görüşmede kendisine aktardığım problemlere yönelik ivedilikle çözüm bulacaklarını söz vermelerine rağmen herhangi bir somut adım atılmadı. Aksine 13 kişinin ölümüne yönelik herhangi bir ciddi soruşturma yapılmamış, sorumluluğu olanlar açığa çıkarılmamıştır. Daha sonra 1. Müdür olarak atanan kurum amiri eski müdürün tarz ve üslubunu takip etmiştir. Defalarca yaşanan sorunlarla ilgili görüşme talebinde bulunmama rağmen görüşmemiştir. En son 19.07.2012 akşam saat 22.00 civarında rahatsızlığımdan dolayı revirde iken tüm siyasi tutuklu arkadaşlar bir gece operasyonu ile sürgün edildik. Revire yanıma gelen 2. Müdür tarafından ‘Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine’ sevkimin çıktığını hemen gitmem istendi. Korsanca daha önce haber vermeden yapılan bu uygulama sonucu birçok arkadaşın yalınayak, darp edilip ring araçları ile sevk yapıldığını öğrendim”

Benim için de 1. Müdür hakaret içerikli bir üslupla bana yönelerek eşyalarımı almadan ringe binmemi bağırarak söyledi” diyen Ayhan, “Kendisine üslubunu düzeltmesini söylememe rağmen üzerime yürüdü apar topar Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sabah 04.30 sıralarında getirildim. Tüm bu yapılanlar her açıdan büyük bir hukuksuzluk ve zulümdür. Önceden haber vermeden ve hasta olmama rağmen gece yarısı operasyonu ile korsanvari bir şekilde Adana’ya getirildim. Mahkemem Diyarbakır’ da olmasına 500-600 Km uzaklıktaki bir yere gönderildim. Halkımızın seçilmiş iradesi olarak tutuklu olmam yetmezmiş gibi cezaevinde de böyle bir baskıya ve hukuksuzluğa maruz kalmam kabul edilecek bir şey değil.

AKP iktidarı dışarıda olduğu gibi cezaevinde de soykırım politikalarını sürdürmektedir. Bizlere yapılan büyük bir zulümdür. Bu uygulamalarla insan hak ve özgürlükleri ile hukuk kuralları ayaklar altına alınmaktadır. Demokratik duruşumuz kırılarak, haksızlılığa uğrayarak susturulmaya çalışılmaktayız. Bizlere karşı nefret ve düşmanca yaklaşılmaktadır. Duyarlı kamuoyu bu yapılanlara karşı sessiz kalınmamasını ve insanlık çığlığımızı dikkate almaya çağırıyoruz. Nefesimiz kesilmeye çalışılmaktadır. Başıma geleceklerden Adalet Bakanlığı ve cezaevi idaresi sorumludur. Kamuoyunun bilgisine sunulur. Şu anda tek kişilik tecrit koğuşunda tutulmaktayız. Adana iklimi de göz önüne bulundurulduğunda vantilatör ve klima olmaması günlük yaşamımızı zorlamaktadır. Ayrıca insani ihtiyacımız karşılanmamaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: