Barış ve Demokrasi Partisi

Kadın Meclisimiz: 14 Temmuz Mitingi Bir Milattır

Posted on: 13/07/2012

14 Temmuz Mitingi Bir Milattır

12 Temmuz 2012

14 Temmuz 2012 Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapılacak “ÖZGÜRLÜK İÇİN DEMOKRATİK DİRENİŞ ”  mitingi çok kritik bir süreçte gerçekleştirilmektedir. Barış ve Demokrasi Partisi Kadın Meclisi olarak bizler bu mitingin Kürt sorununun çözümü açısından da önemli olduğunu, özgürlüklerden ve demokrasiden yana olan herkesi bu mitinge katılmasının aynı zamanda onurlu bir barışa katkı sunma anlamına gelindiğinin bilinmesi gerekir.

AKP hükümeti ve bundan önceki hükümetler de  Kürt sorununun çözümünü güvenlik politikalarına dayanarak çözmeye çalışmakta, savaşı ve çatışmayı derinleştirmektedir. Bir yandan ‘açılım yapıyorum Kürt sorununu ben çözerim’ diyen AKP bu politika ile yine Kürt halkına imha ve asimilasyonu dayatmaktadır. Bu politikaya karşı duran herkesi de “terörist” ilan etmektedir.

2002 yılından beri iktidarda olan AKP hükümeti döneminde yaşanan savaş nedeniyle binlerce genç yaşamını yitirdi. Onbinlerce insan soruşturmadan geçirildi, binlercesi tutuklandı. Uludere/Roboski’de savaş uçakları ile sivil insanlar üzerine bomba yağdırıldı ve otuzdört insan katledildi.

Üç yılı aşkındır devam eden KCK adı altındaki operasyonlar öyle bir düzeye vardı ki, Türkiye genelinde neredeyse basılmadık kurum, tutuklanmayan kurum temsilcisi kalmadı. Kürtlere ve Kürt halkının taleplerine yönelik yapılan bu siyasi soykırım operasyonlarının hedeflerinden biri de kadınlar oldu. Bunun sonucunda yüzlerce kadın siyasetçi ve aktivist tutuklanmıştır. Tutuklamalar, işkenceler, toplantı-gösteri yürüyüşlerine yapılan müdahaleler ve cezaevlerine yönelik ihlaller geçmiş yılları aratmayacak düzeydedir. Tüm bunlar barışı savunan her kesimden insanı son derece kaygılandırmaktadır.

Tüm bu uygulamalar AKP hükümetinin Kürt sorununa yaklaşımının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. AKP hükümeti bir yandan askeri operasyonlara ara vermeden ve KCK adı altında Siyasi Soykırım Operasyonlarının kapsamını genişletirken diğer yandan da Kürt sorunun çözümünde en önemli aktör olan Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde tecrit politikalarını derinleştirmektedir. Bir yıldır avukatları ve ailesiyle görüştürülmeyen Sayın Öcalan’nın görüşüne giden avukatlarını bile tutuklama pervasızlığını göstermiştir.

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik yaklaşık bir yıldır devam eden bu ağırlaştırılmış tecrit uygulaması siyasi yönünün yanında, aynı zamanda büyük bir insan hakkı ihlalidir. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin kimseye yarar sağlamayacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu uygulama sürdüğü müddetçe görüldüğü üzere kan akmaya devam etmektedir.

Güvenlik politikaları, siyasi soykırım, şiddet, imha, inkar, asimilasyon sonucu savaş değil, diyalog ve müzakere yoluyla “Barış” kazanmalı diyoruz. Bu nedenle Barış ve Demokrasi Partisi Kadın Meclisi olarak, barışın en önemli aktörü ve muhatabı Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması konusunda gerekli adımların atılması, Kürt halkının demokratik talepleri dikkate alınarak, çözüm ve demokrasi için somut projelerin gerçekleşmesi ve bir an evvel diyalog ve müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini vurguluyoruz.

14 Temmuz Kürt siyasi tarihi açısından da önemli bir milattır. 12 Eylül Cuntası, Diyarbakır Zındanı’nda insanlık dışı uygulamalar ile Kürt halkını tek tipleştirmeye çalışmıştır. 14 Temmuz; inkar, imha, asimilasyon ve işkence uygulamalarına, kendi bedenini ölüme yatırarak, faşizme karşı direnmenin tarihidir.

Özgürlük ve Barış için başta Kürt kadınları olmak üzere tüm demokrasi güçlerini 14 Temmuz – Amed’de  gerçekleştirilecek olan “ÖZGÜRLÜK İÇİN DEMOKRATİK DİRENİŞ” Mitingine çağırıyoruz.

 BDP KADIN MECLİSİ

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: