Barış ve Demokrasi Partisi

Samsun’daki Facianın Sorumlusu TOKİ’dir

Posted on: 05/07/2012

 

Basına ve Kamuoyuna

 05 Temmuz 2012

Samsun’da meydana gelen sel felaketi sonucunda hayatını yitiren 4’ ü çocuk 9 yurttaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralanan ve maddi kayıp yaşayan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Ülkemizdeki doğal afetler sonucunda meydana gelen can ve mal kayıpları artık doğal olmanın ötesine geçmiş ve kamu vicdanını yaralayan bir nitelik arz etmeye başlamıştır. Sistematik ihmaller zinciri nedeniyle ölümcül hale gelen doğal afetler, bugün adeta bir kadermiş gibi topluma empoze ettirilmeye çalışılmaktadır. Oysa doğal afetlerin sonuçlarının önlenebilir olduğu gerçeği günümüzün en etkili bilimsel verilerinden biridir.

Kamu kurumu sıfatı taşıyan TOKİ’ nin yaptırdığı konut alanında bu tür bir facianın meydana gelmesi, olayın vahametini daha da arttırmaktadır. Kamu hizmeti üretme mantığı dışında, tamamen kar ve rant hırsıyla her türlü alanı, yeterli bilimsel çalışma yapmadan veya yapılan çalışmaları da göz ardı ederek imara açmak ve buradan yandaşlara sermaye devşirmeye çalışmak geldiğimiz noktada yurttaşlarımızın can ve malına güvenliğine kastetmektedir.

Son 20 yılda sel felaketlerinden kaynaklı olarak hayatını kaybeden 300’ ün üzerinde yurttaşımız ve milyonlarca dolar maddi zarar devlet ve hükümetler açısından bir ders oluşturmamıştır.

TBMM’de, “rant yasaları” olarak adlandırdığımız “kentsel dönüşüm”  yasalarını geçirmek için büyük bir istekle çalışan AKP’nin, bu yasalarla halkın can ve mal güvenliğini sağlamayı amaçlamadığı tamamen bir sermaye transferi ve rant çarkını çevirmeye çalıştığı bu felaketle kanıtlanmıştır.

Çıkardığı yasalarla halkın can ve mal güvenliğini rant uğruna feda eden AKP mantığı, özeleştiri  vermek  ve halktan özür dilemek yerine Çevre ve Şehircilik Bakanı vasıtasıyla TOKİ’nin bu aymazlığını ve hukuksuzluğunu savunmaya yeltenmekte  “yer seçimi ve yapılaşma konusunda yanlış olduğunu zannetmiyorum” diyen Bakan Erdoğan Bayraktar eliyle bu ihmalin üzerini örtmeye çalışmaktadır.

Dere yatakları başta olmak üzere, imara uygun olmayan bir çok yer bugün tehlike saçmaktadır. Hükümet, çıkardığı yasalarla yoksul yurttaşlarımızın evlerin yıkıp, halkı TOKİ’nin insafına mahkum etme anlayışından ve imar uygun olmayan alanların rant uğruna imara açmaktan bir an önce vazgeçmelidir.

Bu facianın baş sorumlusunun TOKİ ve dolayısıyla hükümet olduğu gayet açıktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı derhal istifa etmelidir.

Bir kez daha hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine ve Samsun halkına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

BDP Genel Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: