Barış ve Demokrasi Partisi

Sudan’ın Katliamcı Ömer El-Beşir Rejimi ile Anlaşma İmzalanmamalıdır

Posted on: 29/06/2012

TC Hükümeti ile Sudan Hükümeti arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasına karşı mecliste düştüğümüz şerhi sunuyoruz,

MUHALEFET ŞERHİ

Dışişleri Bakanlığı’nca hazırlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı”nı Sudan’daki mevcut iktidarın halklarına karşı işlediği ve halen işlemekte olduğu soykırım, insanlığa karşı suç ve vahim insan hakları ihlallerinden dolayı bu tasarıya muhalefet şerhimi bildiriyorum.

Bu anlaşma, Sudan’daki rejimin gerçekleştireceği muhtemel insanlığa karşı suçlara karşı cesaretlendirici bir etki yaratacaktır ve bu durumdan Türkiye Cumhuriyeti de sorumlu tutulabilecektir. Kısaca özetlemek gerekirse;

1- Dünyanın en fakir bölgelerinden biri olan 6 Milyon nüfuslu Darfur’da Arap olmayan siyahların, Arap hâkimiyetindeki rejime karşı yürüttüğü isyan ve hükümetin silahlandırdığı ve “Cancavid” olarak bilinen Arap milislerin gerçekleştirdikleri katliamlar nedeniyle 400.000’den fazla insan hayatını kaybetmiştir. 3 milyona yakın Darfurlu ise evlerini terk ederek BM gözetimindeki kamplara sığınmıştır.

2- Nisan 2004’te BM İnsan Hakları Komisyonu’nun yayımladığı raporda insan haklarının ve insancıl hukukun çiğnendiğini ve bundan doğrudan Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Cancavid milislerinin sorumlu olduğunu açıklamıştır.

3- BM Güvenlik Konseyi’nin 30 Temmuz 2004 tarihli 1556 sayılı kararında Sudan Hükümeti’nin Cancavid Milisleri’ni silahsızlandırmasını ve suçluların yargılanmasını içeren bir çağrıyla birlikte askeri yaptırımların uygulanmaya başlanması kararı alınmıştır.

4- BM Güvenlik Konseyi’nin 1769 sayılı kararı gereğince 2004 Ekim’inden itibaren AMIS adıyla Afrika Birliği Barış Gücü Darfur’a konuşlandırılmıştır. AMIS’in bölgedeki faaliyetleri sadece ateşkes sürecini izlemek olarak sınırlandırılmıştır.

5- Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcılığının, 2007’de sonuçlandırdığı rapor doğrultusunda Sudan’ın eski İçişleri Bakanı Ahmed Muhammed Harun ile Cancavid liderlerinden Ali Kushayb’ın tutuklanması UCM tarafından kararlaştırılmıştır. 14 Temmuz 2008’de de Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir soykırım, insanlığa karşı suç ve Darfur’da savaş suçu işlediği gerekçesiyle UCM Savcılığı tarafından tutuklanması kararlaştırılmıştır.

6- 2007 tarihli 1769 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına göre Darfur’da ateşkesi sağlamak ve sivillere dönük katliamları engellemek üzere BM/Afrika Birliği ortak Misyonu’nun kuruluşuna karar verilmiştir.

Ömer El-Beşir general sıfatıyla, 1989 yılında demokratik yollardan seçilmiş olan Sadık El-Mehdi’yi askeri darbe ile devirerek devlet başkanlığına oturmuştur. Ardından tüm siyasi partileri yasaklamış, basını sansürlemiş ve parlamentoyu da feshetmiştir. Günümüzde halen bir “diktatör” sıfatıyla Sudan’ı yönetmektedir ve sivillere yönelik gerçekleştirmiş olduğu katliamın uluslar arası çevrelerce de bu kadar açık olmasına rağmen, Türkiye’nin El-Beşir rejimiyle askeri bir anlaşma yapması utanç duyulması gereken bir durumdur. TBMM’nin Türkiye’nin demokratik ilkelere bağlı bir ülke olduğunu kanıtlaması açısından katliam siciline sahip bir askeri darbe hükümetiyle ilişki geliştirmemesi gerektiği nedeniyle Ömer El Beşir rejimi ile varılan bu anlaşma kabul edilmemelidir.

Nazmi GÜR

Van Milletvekili

Dışişleri Komisyonu Üyesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: