Barış ve Demokrasi Partisi

Roboskî’yi Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

Posted on: 28/06/2012

DTK öncülüğünde, KESK, Genel-İş, MEYA-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi, Göç-Der, TZPKurdî, TUHAD-DER, Diyarbakır 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, TMMOB, İHD, kültür ve kadın kurumları, ESP, EMEP, belediye başkanlarının ve Roboskîli ailelerin katılımı ile “Roboskî’yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” şiarıyla dün başlatılan “Roboskî’ye Adalet Nöbeti” eyleminde yapılan basın açıklamasını sunuyoruz,

Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamlarından biri olan Roboskî katliamının üzerinden tam 6 ay geçti. Hayata tutunmak, bin bir zahmetle zor şartlarda geçimlerini sağlamak için sınır ticareti yapan 19’ü çocuk 34 Kürt, F-16 savaş uçaklarıyla bombalanarak yaşamdan koparıldı. Halkımızın ve vicdanlı insanların acısı hala taze. Acımız çok büyük. Ciğerimiz yanıyor. Ancak acımızı daha da büyüten ve içimizi kanatan, katliamın üzerine hala ciddiyetle gidilmemiş, sorumluların ortaya çıkarılmamış olmasıdır. 28 Aralık 2011’de Türkiye demokrasi saati büyük bir hızla geri dönmeye başlamıştır! Buradan soruyoruz: Hani imha politikaları sona ermişti? Hani inkar politikaları sona ermişti? Roboskî katliamı imha pratiği, katliamı kabullenmemek üstünü örtmeye çalışmak, inkar siyaseti değil midir?

Roboskî katliamı kadar yaralayıcı ve kahredici olan, katliamın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, soruşturmada hala bir arpa boyu kadar mesafe kat edilmemiş olmasıdır. Katliamı inkar etmek, ‘operasyon kazası’ gibi gayrı insani soğuk askeri terminolojiyle tanımlamak ve katliamın üzerini örtmeye çabalamak, en az Roboskî katliamının kendisi kadar kahredicidir. Başbakanın, hükümet yetkililerinin, içişleri bakanının ve genelkurmay başkanının açıklamaları; Roboskî’de yaşamdan koparılan gencecik insanların ailelerinin ve vicdan sahibi insanların yaralarını kanatmaya devam ediyor.

Başbakan Erdoğan, katliam görüntülerini kendisinin de izlediğini ve görüntüdeki kişilerin kim olduğunun anlaşılmadığını söyledi. Bu bir itiraftır! Demek ki Roboskî’de bombalarla paramparça edilen gencecik bedenler, kim oldukları bilinmeden katledilmişlerdir! Böylesi bir itirafta bulunan Başbakan, öte yandan katliamdan dolayı genelkurmaya teşekkür etmişti. Bu ne yaman çelişki! Kim oldukları tespit dahi edilemeyen gencecik suçsuz insanları katledenlere, hele hele ‘gösterdikleri hassasiyet’ nedeniyle teşekkür etmek nasıl bir ruh halidir! Başbakan, katliamı inkar ederek, ‘hatayı da, özrü de, tazminatı da açıkladık’ diyor. Hatta ‘Allah aşkına tazminatsa tazminat, resmi tazminatın ötesini de yaptık’ diyerek acılarla paraları değiş tokuş edebileceğini zannediyor. Bu açıklamalar gerçekten insanlık adına trajik açıklamalardır. Katliamı kabullenmeyip, üstünü banknotlarla kapatmaya çalışmak en hafif ifadeyle vicdansızlıktır. Roboskîli aileler sizden para-pul değil, adalet istiyor!

Öte yandan Başbakan; ‘Uludere’nin 6 ay gündemde kalmasından kim rant elde ediyor?’ diye soruyor. Bizler vicdanlı insanlar olarak, insanlık onuru mücadelesi vermek dışında zerre kadar bir şey elde ediyor değiliz. Peki biz de buradan başbakana soruyoruz: Asıl, Uludere’yi 6 aydır gündemden silmeye çalışarak kimler ne elde etmeye çalışıyor? Başbakana çağrımız rant gözlüğünü çıkarıp atması, vicdan gözlüğünü takmasıdır! O zaman duygudaşlık kurabilmesi mümkün olacaktır. Bizim tek derdimiz katliamın sorumlularının açığa çıkarılması, katliam emrinin kimin verdiğinin açıklanması ve bu katliamda parmağı olan herkesin bir an önce yargı önüne çıkarılmasıdır! Hükümet yetkililerinin, içişleri bakanının ve başbakanın katliama ilişkin gayrı ciddi açıklamaları, açıkça Roboskî katliamını sulandırma gayretleridir. Örneğin yine başbakanın ‘her kürtaj bir Uludere’dir’ sözü tam anlamıyla bir densizliktir. Başbakanın kürtaja karşı çıktığı kadar Roboskî katliamına karşı çıkamıyor oluşu ibret vericidir.

İçişleri Bakanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı işi, katledilenleri suçlamaya kadar vardırarak inkar şampiyonluğu yapıyorlar. Biz bu psikolojiyi biliyoruz. Bu suçüstü yakalanma psikolojisidir. Bu suçüstü yakalanmanın verdiği panikle sağa sola saldırmaktır. Bu suçüstü yakalanma psikolojisiyle hedef şaşırtmaya çalışmaktır. İçişleri bakanının ‘özür dilenecek bir olay yoktur, olayı suçluluk psikolojisiyle görmüyoruz’ sözleri, çarpıtma ve sulandırma taktiğidir. Biz sizin psikolojinizi çok iyi görüyoruz! Katledilen gencecik insanların arkasından ‘yaşasalardı yargılanacaklardı’ demek, ‘onlar piyondular’ demek, ‘ellerinde mayın haritası vardı’ demek, ‘yanlarında silahları vardı’ demek katliamı haklı çıkarmaya yönelik dezenformasyondur. Bilgi kirliliğiyle zihinleri karıştırarak suçu üzerinden atmaya çalışma psikolojisidir.

Tüm bu açıklamalar ve inkar taktikleri gösteriyor ki hükümet ve devlet Roboskî katliamının üzerini örtmeye, katliamı inkar etmeye çalışıyor. Zamana yayarak unutturma yoluna gidiyor. Ancak biz bunu kabul etmeyeceğiz. Roboskî katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız! Her düzlemde her boyutta, gerek ulusal, gerek uluslar arası platformlarda bu işin peşini bırakmayacağız. Roboskî katliamını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne götürdük. Çünkü Roboskî katliamı insanlığa karşı bir suçtur! Üzerine basa basa haykırıyoruz ki, biz Roboskî katliamının üzerini örtülmesine, unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz. Roboskî katliamının hesabının sorulmasının, sorumluların açığa çıkarılmasının çok önemli olduğunun farkındayız. Roboskî katliamı aydınlatılamadığı müddetçe, sorumlular açığa çıkarılmadığı müddetçe ne yazık ki yeni katliamlar için emsal teşkil ediyor. Bunun bilincindeyiz. Roboskî katliamının sorumluları bulunup hesap soruluyor olsaydı, Urfa Cezaevi’ndeki katliam olmazdı. Bütün bunlar planlı bir yönelimin parçalarıdır.

Roboskî katliamı, bireylerin vicdanı için turnusol kağıdır. Roboskî katliamı, bu devletin-hükümetin demokrasi eşiğidir. Samimiyet ve vicdan testidir. Bakalım devlet-hükümet bu eşiği, bu vicdan testini geçebilecek mi? Başbakana buradan sesleniyoruz! Evet, bizler yatıp kalkıp, yemeyip içmeyip Uludere demeye devam edeceğiz! Tarihe 19’u çocuk 34 Kürt’ü bombalarla paramparça eden iktidarın başı olarak geçmek istemiyorsan, sorumluları açığa çıkar! Roboskî’yi asla unutmayacağız, unutturmayacağız! Roboskî’yi unutmak, insanlığımızı unutmaktır! Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır!

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: