Barış ve Demokrasi Partisi

Sosyalist Enternasyonel Kadınlar İstanbul Buluşması Sonuç Bildirgesi

Posted on: 24/06/2012

Kadın Meclisimizin ev sahipliğinde 23-24 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen, ‘Kadınlar Sorunları Diyalog ve Tartışma Yoluyla Çözüyor’ başlıklı,  Sosyalist Enternasyonel Bölgesel Kadın Toplantısının sonuç bildirgesi:

SOSYALİST ENTERNASYONEL KADINLAR

Bölge Toplantısı, İstanbul, Türkiye

24 Haziran 2012

KADINLAR SORUNLARI DİYALOG VE TARTIŞMA YOLUYLA ÇÖZÜYOR

SONUÇ BİLDİRGESİ

Son on sekiz ayda Ortadoğu, Arap Baharı nedeniyle ortaya çıkan ihtilaftan ve yeni panoramadan etkilenmiştir. Siyasi reformlar yapmaya başlayan bölgedeki diğer ülkelerle birlikte, Tunus, Mısır, Libya ve Yemen’de yeni demokrasiler kurulmaktadır. Yakın zamanda bu değişikliklerin ve reformların kadınların yararına olup olmayacağı belli olacaktır, ancak şu ana kadar gördüklerimize göre, kadınlar yine müzakerelerin ve yeni demokrasileri şekillendirmenin dışında bırakılmaktadır.

Ancak Kürt ihtilafının dışında, Kıbrıs, Batı Sahra, İsrail-Filistin ihtilafı gibi sürmekte olan pek çok ihtilaf vardır. Kadınlar yine çoğunlukla barış sürecindeki müzakerelerin dışında bırakılmaktadır.

2000 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kadınlar, Barış ve Güvenlik ile ilgili 1325 sayılı kararı, ilk kez Birleşmiş Milletler ve üye ülkeler için, kadınların barış müzakerelerine ve harekâtlarına katılımların artırmak üzere siyasi ve yasal bir çerçeve ortaya koymuştur. Ayrıca bu karar, bir ihtilaf sırasında kadınların ve kız çocuklarının cinsel ve cinsiyete dayalı şiddetten korunmasını vurgulamakta ve üye ülkelerin, mülteci kamplarındaki kadınların ve kız çocuklarının -ülkelerine dönüşleri ve ihtilaf sonrası yeniden yapılanma sırasında- belirli ihtiyaçlarının karşılanmasını şart koşmaktadır.

Ancak Kadınlar, Barış ve Güvenlik ile ilgili 1325 sayılı karardan 12 yıl sonra, çok az ilerleme kaydedilmiştir. Birleşmiş Milletler Kararı yeterli düzeyde uygulanmamaktadır. Kimi üye ülkeler adım atsa da, kadınlar nadiren barış sürecindeki müzakerelere katılmaktadır.

Türkiye’deki kadınlar, karşılaştıkları zorluklara rağmen siyasi açıdan büyük ilerleme kaydetmişlerdir. 2011 Türkiye genel seçimlerinde, örneğin, bütün partilerden milletvekili olan kadınların sayısı 46’dan 78’e çıkmıştır. 19 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi’nden, 11 milletvekili ise Barış ve Demokrasi Partisi’ndendir (BDP). Her iki parti, Sosyalist Enternasyonel üyesi olup kadınların siyasete etkin katılımını teşvik etmektedir, ancak gerçek şudur ki, bu partilerdeki kadınlar halen stratejik karar verme sürecine dahil olma konusunda mücadele etmektedirler. Kadınların özellikle de Kürt kadınlarının büyük bir kararlılıkla dışarıda bırakıldığı bir siyaset alanı vardır, o da barışın konuşulduğu ortamdır.

Ortadoğu’nun en eski halklarından biri olan Kürt Halkı, tarih boyunca ve günümüze kadar, kültürel ayrımcılık, asimilasyon ve ayrıca şiddet yoluyla bastırılmaya maruz kalmıştır. Kürtler, özerklik ve etnik kimliklerinin tanınmasını istemekte Kürt kadınları barış, özgürlük ve demokrasi için mücadelede aktif rol oynamaktadırlar. Kürt kadınları, diyalog yoluyla işbirliği ve müzakerede bu özel rollerini kullandıklarını kanıtlamışlardır.

Bu nedenle, Sosyalist Enternasyonel Kadınlar; kendisiyle benzer değerlere sahip Sosyalist Enternasyonel’e üye partileri, hükümetleri, devlet içindeki yapıları ve sivil toplum örgütlerini aşağıdakileri yapmaya çağırmaktadır:

Kadınların siyasi karar verme sürecine dahil olmalarını sağlamak;

İhtilaf çözümünde farklı cinsiyetlerin bakış açılarını hakim eğilim haline getirmek;

Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararının -ihtilafın engellenmesi, yönetimi çözümü için karar verme sürecinin bütün aşamalarına kadınların daha fazla katılması şeklindeki- temel hükmünü uygulamak;

Devlet içindeki demokratik yapıların eksik ya da yeni olabileceğini, hedefin kadınların barış süreçlerinin -yerel girişimlerden hükümetler arası ihtilaf çözümüne kadar- her aşamasına eşit bir biçimde katılması olduğunu kabul etmek;

Barışın ve güvenliğin, ihtilafın demokratik olarak çözülmesinde esas olduğunu, bunların yalnızca yapıcı diyalog ve müzakere yoluyla elde edilebileceğini kabul etmek.
Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: