Barış ve Demokrasi Partisi

Malatya’daki Tutuklamaların Talimatı, ‘Morg önünde bekçilik yapıyorlar’ Sözlerinde

Posted on: 23/06/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

23 Haziran 2012

Partimize karşı yürütülen Siyasi Soykırım Operasyonlarının yeni bir halkası Malatya’da kendini göstermiştir. Çoğunluğunu partimiz yöneticileri ile üyelerinin oluşturduğu 11 kişiden 10’u tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir. Tutuklananlar arasında İHD, KESK, SES, EĞİTİM-SEN gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin olması ise Türkiye demokrasisinin geldiği seviyenin açık göstergesidir. Zira açıkça görülmektedir ki, yapılan operasyonlar herhangi gayri meşru bir faaliyetten dolayı değil, fakat demokratik sınırlar çerçevesinde yapılan muhalefete karşı gösterilen hukuka aykırı baskı araçlarıdır. Başbakan’ın ‘ Morg önünde bekçilik yapıyorlar.’ söyleminden sonra bu operasyonların vuku bulması ise, resmi kurumlara verilen talimatın dolayısıyla Partimize yönelen baskı ve şiddetin nerden geldiğini de göstermektedir.

Barış ve Demokrasi Partisi olarak, Türkiye’deki cezaevlerinin insanlık dışı koşullarını sürekli gündeme getirmeye, bunların önüne geçmek için ilgili kurumlar nezdinde faaliyetler yürütmeye çalıştık. Ancak tüm bu çabalarımızın Hükümette ve resmi kurumlarda gördüğü karşılık yeni bir operasyon dalgası olmuştur. Son olarak Urfa Cezaevi’nde çıkan isyan bu durumu tekrar gözler önüne sermiştir.

Cezaevlerinde kapasite olmamasına rağmen sürekli yeni operasyonlarla tutuklanan on binlerce insanın durumu, şüphesiz Partimize ve diğer demokrat muhaliflere yapılan Siyasi Soykırım Operasyonlarından bağımsız olarak ele alınamaz. Herhangi bir hukuksal dayanak aranmaksızın, sadece Partimiz faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanan ve yıllar sonra hakim önüne çıkarılan binlerce üyemizin davaları her gün devam eden operasyonların ne kadar siyasi olduğunu göstermektedir.

Tüm bu bahsedilenler ışığında, Partimizin Malatya İl Teşkilatı Eş Başkanlarının yanı sıra diğer yönetici ve üyeleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin hukuka aykırı bir faaliyetleri söz konusu olmamasına rağmen tutuklanmaları toplum vicdanı kabul etmeyecektir. Bu nedenle yargı kurumlarını bir an önce bu hukuksuzluklara son vermeye davet ediyoruz.

BDP GENEL MERKEZİ


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: