Barış ve Demokrasi Partisi

19 Haziran Tarihli Merkez Yürütme Kurulu Sonuç Bildirgemiz

Posted on: 19/06/2012

MYK SONUÇ BİLDİRGESİ

19 Haziran 2012

Demokratik bir anayasa için demokratik bir ortam şarttır

Hükümet yetkililerince açıkça söylendiği üzere, BDP’ye yönelik  tek merkezden planlanan ‘KCK operasyonlarının” son halkası Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve Van’a bağlı belediye başkanlarının tutuklanması oldu. Yaklaşık bir yıl önce şiddeti giderek artan operasyonlarla,  BDP sokağa çıkamaz, il örgütleri çalışamaz, belediyeleri hizmet üretemez hale getirilmek isteniyordu. Ancak halkın kararlı duruşu ve partisini, değerlerini sahiplenmesi bu planı boşa çıkardı. Van halkının Belediye Başkanlarını çok güçlü ve kitlesel sahiplenmesi, defalarca operasyona maruz kalan Adana İl Kongresi’nin neredeyse bir miting gibi kitlesel gerçekleşmesi, Yerel Yönetimler Konferanslarının başarısı, parti dışı gerçekleşen Diyalog Toplantıları’nda gözlemlenen dost çevrelerin BDP’ye  duyduğu güven, partinin tüm örgütlerinin ve birimlerinin kesintisiz çalışması, operasyonlarla hedeflenenlerin boşa çıktığının kanıtıdır.

BDP MYK’sı emeği geçen tüm yöneticilerini, üyelerini ve dostlarını selamlamaktadır.

Bütün “açılımları” açamadan kapayan Hükümet’in en ağır ihlallere yol açtığı alanlardan birisi de yargı ve cezaevleridir. Urfa Cezaevi’nde 13 mahkumun yanarak ölmesinden başta Adalet Bakanı olmak üzere tüm Hükümet ve Başbakan sorumludur.  Urfa’dan Osmaniye, Antep ve Adana’ya yayılan isyan cezaevlerindeki durumu ortaya koyuyor. Herkesi şüpheli ilan eden ve ilan ettiği her şüpheliyi tutuklayan bir yaklaşımla, cezaevlerini kapasiteleri üzerinde dolduran iktidar, demokratikleşme ve adil bir yargı yerine gündemine yeni cezaevleri alıyor.

Artık uluslar arası alanda da, Türkiye’de yaşananlara ve Hükümet’in icraatlarına karşı kaygı artıyor. Böyle bir ortamda demokratik bir anayasanın yapılabilmesi zorlaşıyor. Demokratik bir anayasanın, demokratik bir ortamda yapılabileceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Kürt sorununu da çözebilecek demokratik bir anayasa, çatışmasız ve çözüm adımlarının atıldığı bir ortamda yapılabilir. Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin neredeyse bir yıla yaklaştığı, her gün gençlerin yaşamını yitirdiği bir ortamda özgür bir anayasa tartışması yapılamamaktadır. Öte yandan, bizzat Başbakan’ın “ana dil böler”, “demokratik özerklik böler” diyerek Kürtlerin en temel haklarının “kırmızı çizgi” olarak görmesi de demokratik bir anayasanın önünde engel olmaya devam ediyor. BDP, hem demokratik bir anayasa zemini için, hem de bütün toplumsal kesimlerin taleplerinin yer alacağı ve temel hak ve özgürlüklerin temel alınacağı, demokratik bir anayasa için mücadelesini sürdürecektir.

BDP MYK’sının önümüzdeki dönem planlaması şöyle:

  • Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Kadın Toplantısı, BDP Kadın Meclisi’nin ev sahipliğiyle 23-24 Haziran’da Hill Otel’de gerçekleşecek. 20 ayrı ülkeden kadın delegenin katılacağı toplantıya BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın yanı sıra, MYK üyeleri, Kadın Meclisi üyeleri, belediye başkanları, il eş başkanları ve sol, sosyalist örgütlerin temsilcileriyle, kadın kurumları temsilcileri katılacak. Ana teması Diyalog ve Müzakere Süreçlerinde Kadınların Rolü ve Çözüm Önerileri olan toplantının 24 Haziran oturumu basına açık olacak.
  • BDP Kadın Meclisi’nin örgütlenme çalışması çerçevesinde gerçekleştirdiği bölge toplantıları, Marmara ve Doğu Anadolu toplantılarıyla devam edecek.
  •  Tecride, siyasi ve askeri operasyonlara karşı Bölge’den Ankara’ya yapılacak olana Seçilmişler Yürüyüşü (Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri) BDP Yerel Yönetimler Komisyonu tarafından planlanacak. İllerden uğurlama ve karşılama planlamasını Örgütlenme Bürosu hazırlayacak.
  • 28 Haziran’da Roboski katliamının 6. ayı vesilesiyle merkezi etkinlikler planlanacak. Ayrıca tüm illerde, Roboski katliamına karşı çıkan bütün çevrelerle ortaklaşarak etkinlikler düzenlenecek. İlgili genelge illere gönderilecek.
  • Eğitim Bürosu’nun planladığı Siyaset Akademilerinin yaz devreleri 20 Haziran’dan itibaren İstanbul, İzmir ve Mersin’de başlayacak. Eğitim broşürleri en kısa zamanda hazırlanarak, örgütlere gönderilecek.
  • 2 Temmuz Sivas Katliamının yıldönümünde BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve bir grup milletvekili Sivas Madımak Oteli’nin önündeki anmaya katılacak. Ayrıca tüm il örgütleri illerindeki anma etkinliklerine katılacak.
  • İstanbul’daki BDP yöneticilerinin duruşması 2 Temmuz’da Silivri’de başlıyor. Duruşmaya kitlesel bir katılımın sağlanması için bir grup milletvekili İstanbul’daki hazırlık çalışmalarına katılacak. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın da katılacağı duruşmayı izlemek üzere dış heyetlerin, basının ve aydınların katılımı için çalışmalar yürütülecek.
  •  Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Cezaevlerindeki isyanlar başlamadan İzmir Şakran Cezaevi’yle ilgili hazırladığı raporu  ve başvuruyu CPT’ye ileterek inceleme için davet etmişti. Urfa Cezaevi için Türkiye’ye gelecek olan CPT’ye tüm cezaevleriyle ilgili rapor sunmak üzere temaslar sürdürülecek.

BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: