Barış ve Demokrasi Partisi

HDK: Cezaevleri AKP iktidarının alamet-i farikası olmuştur

Posted on: 18/06/2012

Dün cezaevi aracında yaktılar, bugün koğuşta ölüme terk ettiler…Devlet cinayet işlemeye devam ediyor… Sorumlular açığa çıkarılsın ve cezalandırılsın.


Urfa Cezaevi’nde 13 tutuklu yanarak can verdi. 3’ü ağır olmak üzere 5 tutuklu da hastanede tedavi görüyor. İnsanların can güvenliğinden sorumlu olan devlet ve hükümet, cezaevlerini işkence ve ölüm evlerine dönüştürmüş bulunuyor. Ev baskınları ve ardından alınan tutuklama kararları, uzun tutukluluk süreleri ve kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü doldurulan cezaevleri AKP iktidarının alameti farikası olmuştur.

Hemen hemen tüm cezaevlerinden  yükselen feryatlar insan onuru ile bağdaşmayan koşullara karşı tepkilerdir. Adli ve siyasi tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu Urfa Cezaevi’ndeki insanlık dışı koşullara daha önce defalarca dikkat çekilmiş, önlem alınması istenmiştir. Ancak insanlık onuru ile bağdaşmayan bu koşullara tepki gösterenleri devlet ölüme terk etmiştir. Tutuklular yaşadıkları insanlık dışı koşullara tepki göstererek koğuşu ateşe vermişler, devlet de “madem koğuşu ateşe veriyorsunuz, o halde bunu hayatınızla ödeyin” demiştir.

Urfa Barosu tarafından yapılan açıklamaya göre, “Hayvanların bile yaşayamayacağı” cezaevinde adli tutukluların haklı tepkileri 13 tutuklunun göz göre göre ölüme terk edilmesiyle sonuçlanmıştır. 275 kişilik kapasiteye sahip olan Urfa Cezaevi’nde 1057 kişinin kaldığı gerçeği hiçbir gerekçe ile açıklanamaz. Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı, hükümet yetkilileri ve Urfa Valisi’nin açıklamaları, bu gerçeğin üzerini örtme ve hükümeti temize çıkarma amaçlıdır. Ancak ne denirse densin, devletin can güvenliğinden ve yaşam hakkından sorumlu olduğu tutuklu ve hükümlülerin göz göre göre ölüme terk edilmesi kabul edilemez. Urfa’da yaşananların siyasi ve idari sorumluları açığa çıkarılmalı ve yargılanmalıdır.

Artık siyasi tutukluların protestolarına aynı koşullarda yaşayan adli tutukluların tepkileri de eşlik ediyor. Urfa Cezaevi katliamı, insanlık dışı uygulamalara karşı sesini yükselten adli ve siyasi tutuklu ve hükümlülere devletin, AKP Hükümeti’nin, Adalet Bakanlığı’nın verdiği bir yanıttır. AKP Hükümeti’nin hanesine yazılan bu katliam, “Hayata Dönüş” operasyonunun bu dönemdeki uygulamasıdır.

AKP Hükümeti, toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunları çözmek yerine daha fazla cezaevi yaparak, buralara insanları dolduruyor. AKP Hükümeti, Urfa Cezaevi’ndeki katliama gerekçe arayacağına, her şeyden önce adli ve siyasi davalardaki uzun tutukluluk sürelerini kısaltmalı, KCK Operasyonu adı altında cezaevlerine doldurduğu binlerce tutukluyu serbest bırakmalı, cezaevi koşullarını da insan onuruna uygun hale getirmelidir.

Genel Meclis Yürütme Kurulu

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: