Barış ve Demokrasi Partisi

Ertuğrul Kürkçü: Roboskî Katliamıyla ilgili Saklanan Bilgiler Var

Posted on: 15/06/2012

Ertuğrul Kürkçü TBMM İnsan Hakları İnceleme komisyonu bünyesinde kurulan Uludere alt komisyonunun ABD Savunma Bakanlığı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Roboski katliamı ile ilgili bilgi istenmesini talep etti:

Komisyonumuzun bugüne kadar yürüttüğü çalışmalar sonunda Şırnak ili, Uludere ilçesi, Gülyazı köyü yakınlarında Türkiye-Irak sınır çizgisinin Irak tarafında 34 köylünün 28-29 Aralık 2011 gecesi Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı iki F-16 uçağınca havadan bombalanarak öldürülmesi olayına ilişkin olarak asli sorumlu durumunda bulunan Genelkurmay Başkanlığının Komisyonumuza olduğu kadar Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığına da olayın aydınlatılması ve sorumluların ortaya çıkarılması için bilgi vermekten kaçındığı, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığından gelen dosyaların incelenmesi sonunda anlaşılmıştır.

Komisyonumuzun, olayın oluşum ve gelişimi ile karar mekanizmasının işleyişini ortaya çıkarabilmesi amacıyla Kuzey Irak’ta cereyan eden faaliyetlerin takibi için Türkiye ile bir istihbarat paylaşım mekanizması içinde yer alan ve Uludere katliamında Türkiye askeri makamlarıyla insansız hava aracı ile gözlem konusunda işbirliği içinde olduğu Diyarbakır’dan gönderilen evraktan anlaşılan ABD Savunma Bakanlığı ile olayın topraklarında cereyan ettiği Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak hükümetinden bilgi istenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk halini almaktadır.

Öte yandan, 34 masum insanın katledilmesiyle sonuçlanan bu saldırının düzenlenmesi sırasında ulusal ve uluslar arası mevzuat ve davranış kurallarına uyulup uyulmadığının araştırılması da olayda rolü olanların yetki ve sorumluluk düzeylerinin ortaya çıkarılması bakımından önem kazanmaktadır. İncelemelerimizin bu yöne doğru da derinleştirilmesinin, Komisyonumuzdan saklanan bilgilerin nereden elde edilebileceği konusunda yol gösterici olacağı muhakkaktır.

Bu nedenlerle, Komisyon Başkanlığının,

  1. ABD Savunma Bakanlığı’nın olay ile ilgili bilgilerini Komisyonumuzla paylaşmasını sağlaması,
  2. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin olay ile ilgili bilgilerini Komisyonumuzla paylaşmasını sağlamak,
  3. Komisyon uzmanlarının T.C. Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesine yönelik hava saldırıları düzenlemek bakımından bağlı olduğu ulusla ve uluslar arası mevzuat konusunu araştırarak komisyonumuzu bilgilendirmesini sağlamak.

Yönünde harekete geçmesi talebimi,

Bilgilerinize Sunarım.15.06.2012

Ertuğrul KÜRKÇÜ

Mersin Milletvekili


Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: